مجله درمان سرا

قرص سرترالین یا زولوفت چیست؟ عوارض و موارد استفاده آن

قرص سرترالین یا زولوفت چیست؟ عوارض و موارد استفاده آن
سرترالین یا زولوفت (Sertraline) داروی درمان افسردگی ، اضطراب، وسواس، ترس و دیسفریک قبل از قاعدگی استفاده میشود و در فرم 50 میلی گرم در دسترس میباشد.

قرص سرترالین با نام تجاری زولوفت و در دسته داروهای ضد افسردگی قرار دارد.این دارو در اشکال دارویی قرص 50 میلی گرم در دسترس میباشد و برای درمان اختلال افسردگی ، وسواس ، ترس ، استرس پس از سانحه ، اضطراب اجتماعی و همچنین برای تسکین اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی از جمله نوسانات خلقی ، زود رنجی ، نفخ استفاده میشود.

سرترالین چیست؟

قرص سرترالین متعلق به طبقه از داروها به نام مهار کننده های باز جذب سروتونین است و با افزایش مقدار سروتونین ،به حفظ تعادل سلامت روان کمک میکند که باعث میشود علائم افسردگی و اضطراب بهبود بخشد.

قرص سرترالین برای درمان اختلال افسردگی ، اختلال وسواس ، اختلال ترس ، اختلال استرس پس از سانحه ، اختلال اضطراب اجتماعی و همچنین برای تسکین اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی از جمله نوسانات خلقی ، زود رنجی ، نفخ استفاده میشود.

 عوارض سرترالین ( زولوفت )

قرص سرترالین باعث خواب آلودگی ، بی خوابی یا هر دو شود. عوارض جانبی بزرگسالان برای این دارو با عوارض جانبی کودکان کمی متفاوت است.این عوارض شامل حالت تهوع ، از دست دادن اشتها ، اسهال و سو هاضمه ، تغییر در عادات خواب ، افزایش خواب آلودگی و بی خوابی ، افزایش عرق بدن ، مشکلات جنسی ،لرزش ،خستگی ،آشفتگی میباشد.

اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک خود صحبت کنید.این دارو عوارض جدی تری نیز دارد که شامل اقدام به خودکشی ،رفتار پرخاشگرانه ،افسردگی جدید یا بدتر شدن افسردگی ،حملات اضطراب یا وحشت ،اضطراب ، بی قراری ،مشکل در خواب ،افزایش فعالیت یا صحبت می باشد.

سندرم سروتونین : سندرم سروتونین میتواند شامل علائمی مانند ، توهم ، آشتفگی ، از دست دادن هوشیاری ، تشنج ، کما ، ضربان قلب سریع ، تغییرات فشار خون ، لرزش عضلات ، سفت شدن عضلات ، سرگیجه ، لرزیدن ، تعریق ، حالت تهوع ،استفراغ ، سفتی عضلات

 

 

تصویر 1

تداخل دارویی سرترالین

سرترالین را نباید با بعضی دارو ها مصرف کرد. مصرف این داروها با سرترالین میتواند باعث اثرات خطرناکی در بدن شما شود. این داروها شامل موارد زیر است:

 • مهار کننده های مونو آمید اکسیداز (MAOIs) مانند ایزوکاروباکسید ، فنلزین ، ترانیل سیپرومین
 • لینزولید 
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن ، آسپرین و وارفارین
 • تریپتان مانند سوماتریپتان
 • لیتیوم
 • داروهای سروتونرژیک مانند فنتانیل ، ترامادول
 • سایمتیدین
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند امیتریپتیلین ، ایمی پرامین

منع مصرف سرترالین

سندرم سروتونین: این دارو ممکن است باعث یک بیماری خطرناک به نام سندرم سروتونین شود. علائم سندرم سروتونین شامل توهم ، هذیان ، اشفتگی ، اغما ، ضربان قلب سریع و تغییر فشار خون است.

واکنش الرژیک شدید: این دارو بعضی اوقات میتواند باعث واکنش آلرژیک شدید شود. اگر تورم صورت یا زبان و یا گلو مشاهده کردید و یا مشکل در تنفس سریعا با اورژانس تماس بگیرید. واکنش های الرژیک ممکن است باعث مرگ شود.

برای مبتلایان به گلوکوم: مصرف این دارو ممکن است باعث حمله گلوکوم شود. اگر گلوکوم دارید ، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید

برای مبتلایان به اختلال دو قطبی : مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد جنون شود. اگر سابقه اختلال دو قطبی دارید قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید

برای مبتلایان به تشنج : مصرف این دارو خطر بروز تشنج را افزایش می دهد.اگر قبلا تشنج داشتید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

برای مبتلایان به بیماری کلیه: در صورت بروز مشکلات کلیوی یا سابقه بیماری کلیوی ، ممکن است بدن شما نتواند این دارو را به خوبی پاکسازی کند. این ممکن است سطح این دارو را در بدن شما افزایش داده و باعث عوارض جانبی بیشتری شود.

برای مبتلایان به مشکلات کبدی: در صورت بروز مشکلات کبدی یا سابقه بیماری کبد ، بدن ممکن است قادر به پردازش این دارو نباشد. ممکن است سطح این دارو در بدن افزایش یابد و باعث خطرات جانبی بیشتری شود.

مصرف سرترالین در بارداری

این دارو یک داروی بارداری از دسته c است . تاکنون مطالعات کافی در انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو بر جنین تاثیر میگذارد یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود درمیان بگذارید.

مصرف سرترالین در دوران شیردهی

سرترالین ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است بر کودک عوارض جانبی ایجاد کند. پس با پزشک خود درباره شیردهی صحبت کنید شایدلازم باشد شیردهی را متوقف کنید یا از مصرف این دارو خودداری کنید.

 

تصویر 2

نحوه مصرف سرترالین

 • این اطلاعات دوز برای قرص خوراکی سرترالین است. تجویز دوز و مقدار مصرف این دارو به سن شما ، شرایطی که تحت درمان قرار دارید ، وضعیت بیماری ، سایر شرایط پزشکی و واکنش به دوز اول میباشد.
 • این دارو را قبل غذا یا در هنگام غذا خوردن مصرف کنید.
 • قرص را میتوانید خرد کنید یا برش دهید
 • مصرف سرترالین را بور ناگهانی متوقف نکنیت ، زیر ممکن است علائم ناخوشایندی داشته باشد.

مقدار مصرف قرص سرترالین ( زولوفت )

25 میلی گرم ، 50 میلی گرم 100 میلی گرم

برای اختلال افسردگی

دوز بزرگسالان:دوز شروع معمولی 50 میلی گرم در روز ، پزشک در صورت نیاز به تدریج دوز شما را هر هفته افزایش میدهد. حداکثر دوز 200 میلی گرم در روز است

دوز کودکان:این دارو نباید برای کودکان زیر 18 سال استفاده شود.

اختلال وسواس فکری

دوز بزرگسالان :دوز شروع معمولی 50 میلی گرم در روز ، پزشک در صورت نیاز به تدریج دوز شما را هر هفته افزایش میدهد. حداکثردوز 200 میلی گرم در روز است

دوز کودک:استفاده این دارو برای معالجه کودکان با این بیماری مطالعه نشده است و نباید در افراد جوانتر از 6 سال استفاده شود

اختلال ترس و هراس

دوز بزرگسالان: دوز شروع معمولی 25 میلی گرم در روز این معمولا بعد از 1 هفته به 50 میلی گرم در روز افزایش می یابد. حداکثر دوز 200 میلی گرم در روز است.

اختلال استرس پس از سانحه

دوز بزرگسالان: دوز شروع معمولی 25 میلی گرم در روز است این دوز معمولا بعد از یک هفته به 50 میلی گرم در روز افزایش می یابد و حداکثر دوز 200 میلی گرم در روز است

اختلال اضطراب اجتماعی

دوز بزرگسالان (سنین 18 تا 64 سال ) : دوز شروع معمولی 25 میلی گرم در روز است و معمولا بعد از 1 هفته به 50 میلی گرم در روز افزایش می یابد .حداکثر دوز 200 میلی گرم در روز است.

اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی

دوز بزرگسالان (سنین 18 تا 64 سال ) :دوز شروع معمولی در طول چرخه قاعدگی روزانه 50 میلی گرم است

تفاوت فلوکستین و سرترالین

فلوکستین و سرترالین هر دو متعلق به کلاس داروهای موسوم به مهارکننده های بازجذب سروتونین هستند و برای درمان افسردگی و اختلال هراس میباشند.فلوکستین برای درمان پرخوری عصبی و افسردگی همراه با اختلال دو قطبی میباشد.سرترالین برای درمان اختلال استرس ،اختلال اضطراب اجتماعی ، ترس اجتماعی و اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی است.

عوارض جانبی مانند سردرد ، تهوع ، استفراغ ، عصبی بودن ، اضطراب ، سرگیجه ، مشکلات جنسی ، افزایش وزن یا کاهش وزن برای هر دو فلوکستین و سرترالین مشترک است .

احتمال تداخل با داروهای دیگر (مانند مهارکننده های مونوآمین اکسیداز ، پیموزید ، ترامادول ، زگیل سنت جان) مشابه است

تفاوت سیتالوپرام و سرترالین

هر دو سیتالوپرام و سرترالین متعلق به کلاس داروهای موسوم به مهار کننده های بازجذب سروتونین هستند و برای درمان اضطراب و افسردگی تایید شده اند.سرترالین برای درمان اختلال استرس، اختلال اضطراب اجتماعی ، ترس اجتماعی و اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی است

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.