مجله درمان سرا

نکاتی برای سوزش معده بعد از غذا

نکاتی برای سوزش معده بعد از غذا
سوزش معده بعد از غذا های سنگین و یا غذاهای تند غیر عادی نیست. سوزش معده بعد از خوردن غذا را میتوانید با روش های درمان خانگی و یا داروهای کاهش دهنده اسید معده تسکین دهید.

بعد از غذاهای تند یا یک وعده غذایی سنگین سوزش معده غیر عادی نیست. بر طبق مطالعات دانشمندان از هر 10 نفر بزرگسال 1 نفر یک بار در هفته به سوزش معده دچار می شوند. اما با این وجود اگر بیش از 2 بار در هفته دچار سوزش معده شده اید ممکن است یک بیماری اختلال گوارشی دچار شده اید که باعث ریفلاکس معده میشود. ریفلاکس معده همان بازگشت اسید معده به مری میباشد.

شایعترین علائم سوزش معده ریفلاکس معده میباشد که با طعم ترش یا تلخ در گلو و دهان همراه است.

چرا سوزش معده بعد از خوردن غذا ظاهر می شود؟

وقتی غذا می بلعید ، از گلو و مری عبور می کند و به معده می رسد. عمل بلعیدن باعث می شود عضله کنترل کننده بین مری و معده که به اسفنکتر معروف می باشد باز شده و به غذا اجازه ورود به معده را میدهد. در غیر این صورت اسفنکتر محکم بسته میشود.
اگر این عضله پس از بلعیدن به درستی بسته نشود ، ممکن است محتوای اسیدی معده شما به داخل مری شما بر می گردد. این مورد ریفلاکس نامیده میشود.در بعضی موارد اسید معده به قسمت تحتانی مری می رسد و در نتیجه سوزش معده ایجاد میشود.

تسکین سوزش معده بعد از خوردن غذا

خوردن غذا یک ضرورت میباشد ، اما گرفتن سوزش معده نباید نتیجه اجتناب ناپذیری داشته باشد. مراحلی وجود دارد که میتوانید برای تسکین احساس سوزش معده بعد از غذا استفاده کنید.

درمان خانگی سوزش معده

بعد از غذا نخوابید

بعد از یک وعده غذایی زیاد ممکن است بخواهید کمی بخوابید و یا بعد از شام مستقیم به رختواب بروید. این کار باعث شروع یا بدتر شدن سوزش معده شما میشود. اگر بعد از غذا خوردن احساس خستگی و خوابیدن کردید ، سعی کنید حداقل 30 دقیقه با حرکت در اطراف و یا قدم زدن خود را فعال کنید و بعد به رختخواب بروید.
البته بهترین روش این است که حداقل 2 ساعت قبل از خوابیدن غذای خود را به اتمام رسانده باشید.

پوشیدن لباس های گشاد

کمربندهای محکم و سایر لباس های تنگ میتوانند روی شکم شما فشار بیاورد و میتواند باعث سوزش معده شود. سعی کنید بعد از غذا کمربند خود را شکل کنید و یا موقع غذا خوردن لباس گشاد بپوشید.

بعد از غذا سیگار نکشید

افراد سیگاری ممکن است وسوسه مصرف سیگار کشیدن بعد از وعده غذایی را داشته باشند. اما سیگار کشیدن میتواند علاوه بر مشکلاتی که برای سلامتی ایجاد میکند ، میتواند اسفنکتر را شل کند و باعث ریفلاکس میشود که میتواند سوزش معده را بیشتر میکند. پس سعی کنید بعد از وعده غذایی خود سیگار نکشید

سر تخت خود را بلند کنید

سعی کنید سر تخت خود را کمی بالا ببرید تا از سوزش معده و رفلاکس جلوگیری کنید. اگر تخت قابلیت تغییر زاویه را ندارد میتوانید از بالشتک های مخصوص با زاویه 30 تا 45 درجه وجود دارد استفاده کنید.

رژیم غذایی کم چرب

رژیم های غذایی پر چرب ممکن است علائم سوزش معده را افزایش دهد ، بنابراین سعی کنید غذاهای کم چرب مصرف کنید.
غذاهای زیر از نظر چربی زیاد هستند.سعی کنید این غذاها را مصرف نکنید یا کم مصرف کنید

  • سیب زمینه سرخ شده
  • حلقه پیاز سرخ شده
  • لبنیات پر چرب ، مانند شیر پرچرب ، کره ، خانه
  • استیک سرخ شده گوشت خوک یا بره
  • دسر یا میان وعده مانند بستنی و چیپس سیب زمینی
  • سس خامه ای ، سس سالاد
  • غذاهای سرخ کرده و چرب

اگر ریفلاکس معده و سوزش معده شما برطرف نشد میتوانید به پزشک مراجعه کنید . پزشک شما ممکن است قرص های جویدنی یا آنتی اسید مایع را توصیه کند. برخی از رایجترین داروهای تسکین سوزش معده عبارتند از:

در موارد شدیدتر پزشک میتواند برای کنترل یا از بین بردن اسید داروهای زیر را تجویز کند

البته بعضی از داروهای گیاهی نیز وجود دارد که میتواند به تسکین سوزش معده کمک کنند

  • دمنوش ریشه زنجبیل
  • دمنوش ریشه شیرین بیان

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.