مجله درمان سرا

قرص فلووکسامین چیست و نحوه مصرف آن

قرص فلووکسامین چیست و نحوه مصرف آن
کپسول و قرص فلووکسامین برای درمان اختلال وسواس استفاده میشود. فلووکسامین به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین شناخته شده است.

فلووکسامین

فلووکسامین (Fluvoxamine) با نام تجاری luvox برای درمان اختلال وسواس استفاده میشود. این امر به کاهش افکار وسواس کمک میکند .فلووکسامین به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین شناخته شده است. این دارو با کمک به ترمیم تعادل یک ماده یک ماده طبیعی خاص (سروتونین ) در مغز موثر است.

نحوه مصرف فلووکسامین

قبل از شروع مصرف داروی فلووکسامین به نکات ذیل توجه کنید.این دارو را قبل و یا همراه غذا و معمولا یک بار در روز در زمان خواب یا دو بار در روز مصرف نمایید.هرگز این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی این دارو برخی شرایط بدتر خواهد شد.

اگر بیماری کبد یا کلیه ، گلوکوم ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا سکته مغزی ، لخته شدن خون ، تشنج یا صرع ، اختلال دو قطبی دارید قبل از تجویز باید با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرف فلووکسامین

دوز معمولی بزرگسالان برای وسواس فکری

 • دوز قرص اولیه فوری : 50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز در زمان خواب
 • حداکثر دوز : 300 میلی گرم در روز

دوز معمول کودکان برای اختلال وسواس فکری:

8 تا 11 سال

 • دوز اولیه : 25 میلی گرم خوراکی یک بار در روز در زمان خواب

11 تا 17 سال

 • دوز اولیه : 50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز در زمان خواب
 • حداکثر دوز : 200 میلی گرم
 • تاثیر درمانی در کودکان دختر ممکن است با دوز های کمتری حاصل شود.

مصرف فلووکسامین در دوران بارداری

فلووکسامین در دسته C بارداری قرار دارد. این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده اسیب برساند فقط در صورت توصیه پزشک میبایست مصرف کنید.در صورتی که در زمان مصرف فلووکسامین باردار شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید

مصرف فلووکسامین در دوران شیر دهی

فلووکسامین میتواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به یک کودک شیرده آسیب برساند.

 عوارض مصرف فلووکسامین

در هنگام مصرف این دارو ممکن است حالت تهوع ، استفراغ ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، از دست دادن اشتها ، مشکلات در خواب ، عرق کردن ایجاد شود.اگر هر یک از این اثرات ادامه دار بود یا بدتر شد سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از مصرف فلووکسامین

قبل از مصرف فلووکسامین ، در صورت حساسیت با پزشک خود مشورت کنید. قبل از تجویز این دارو تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید به ویژه در موارد زیر

 • سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات دو قطبی
 • افسردگی
 • سابقه خودکشی
 • مشکلات کبدی
 • تشنج
 • کمبود سدیم در خون
 • زخم روده یا خونریزی معده
 • سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید و یا داروهای دیگری مصرف میکنید ممکن است باعث طولانی شدن QT شود ، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد ، پس قبل از استفاده از فلووکسامین ، تمام داروهایی که مصرف میکنید را با پزشک خود درمیان بگذارید.

اگر مشکلات قلبی خاص مانند نارسایی قلبی ، ضربان قلب آهسته ، سکته قلبی داشته قبل از تجویز فلووکسامین با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی فلووکسامین

بعضی از داروها ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهد.

ایبوپروفن ، وارفارین با این دارو تداخل دارویی دارند. مصرف آسپرین در زمان مصرف این دارو میتواند خطر عوارض خونریزی را افزایش دهد. اما اگر پزشک آسپرین را با دوز کم برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی مصرف کنید باید مصرف آن را ادامه دهید.

در صورت استفاده از الوسترون ، پیموزید ، تیوریدازین نباید فلووکسامین مصرف کنید.مصرف بعضی از داروها با فلووکسامین میتواند روی نحوه عملکرد آنها و همچنین حذف آنها از بدن تاثیر بگذارد. مانند:آلوسترون، کلوزاپین ، متادون ، ملاتونین ، راملتون ، تاکروین ، آلپرازولام ، دیازپام ، تریازولام ، پروپرانولول

مصرف فلووکسامین با بعضی از داروها ممکن است عوارض جدی و کشنده باشد. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای ایزوکاربوکساید ، لاینزولید ، متیلن آبی، مکلوبمید، پروکابازین ، رساگیلین ، صفینامید، سلژیلین ، ترانیل خودداری کنید. این دارو ها نباید تا 2 هفته قبل از مصرف فلووکسامین مصرف شوند.

مصرف فلووکسامین با بعضی از داروها که باعث افزایش سروتونین میشوند ،مانند داروهای ضد افسردگی خاص مانند فلوکستین ، پاروکستین ، دولوکستین خطر ابتلا به سندرم سروتونین را میتواند افزایش دهد.

این دارو میتواند اثرات کافئین را افزایش دهد. از نوشیدن مقدار زیاد ، کافئین یا شکلات و... خودداری کنید.

اشکال دارویی فلووکسامین

 • قرص 25  ، 50 ، 100 میلی گرم
 • کپسول 100 ، 150 میلی گرم
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.