مجله درمان سرا

آسیکلوویر چیست و عوارض و نحوه مصرف آن

آسیکلوویر چیست و عوارض و نحوه مصرف آن
داروی آسیکلوویر با نام تجاری زوویراکس در دسترس است . آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از تبخال ، زونا ، آبله مرغان ، تبخال تناسلی استفاده میشود.

آسیکلوویر

آسیکلوویر با نام تجاری زوویراکس در دسترس است که برای درمان عفونت های ناشی از نوع خاصی از ویروس ها مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو برای تبخال ، زونا ، و آبله مرغان مورد استفاده قرار میگیرد.این دارو برای درمان تبخال تناسلی نیز استفاده میشود.

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است . ویروس هایی که باعث این عفونت ها میشوند حتی در زمان شیوع بیماری همچنان در بدن زندگی میکند. آسیکلوویر شدت و طول بیماری را کاهش میدهد و این امکان را میدهد که زخم هرچه سریعتر بهبود یابد و از ایجاد لکه ها و زخم های جدید جلوگیری کند. درد و خارش را کاهش میدهد.

آسیکلوویر متعلق به طبقه از دارو های ضد ویروسی است . آسیکلوویر با کاهش توانایی ویروس تبخال برای تکثیر در بدن شما کار میکند. این دارو علائم عفونت شما را درمان میکند ولی عفونت تبخال را درمان نمیکند.

علاوه بر این در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند اسیکلوویر میتواند خطر ابتلا به ویروس را در سایر قسمت های بدن کاهش دهد تا باعث ایجاد عفونت های جدی تری نشود.

آسیکلوویر در اشکال دارویی قرص آسیکلوویر 200 ، 400 ، 800 میلی گرم و پماد آسیکلوویر 5% میباشد.این دارو ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود و شاید لازم باشد که با داروهای دیگر مصرف شود.

 مصرف آسیکلوویر در بارداری : مطالعات بر روی زنان باردار کافی نمیباشد و مشخص نیست که این دارو روی جنین تاثیر میگذارد یا خیر اگر قصد باردار شدن دارید یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف آسیکلوویر در دوران شیردهی : این دارو به شیر مادر منتقل میشود. قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید تا پزشک تصمیم بر مصرف این دارو را بگیرد.

قبل از مصرف آسیکلوویر

 • قبل از مصرف آسیکلوویر در صورت حساسیت به پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر مشکلات یا بیماری خاصی دارید به خصوص مشکلات کلیوی و بیماری های سیستم ایمنی ضعیف شده مانند پیوند مغز استخوان یا کلیه ، قبل از تجویز با پزشک خود درمیان بگذارید.
 • قبل از جراحی اگر این دارو را مصرف میکنید به پزشک جراح خود بگویید
 • در صورت بروز علائم شیوع تبخال تناسلی نباید با شریک خود رابطه جنسی برقرار کنید. این دارو عفونت تبخال را درمان نمیکند.

عوارض مصرف آسیکلوویر

در زمان مصرف آسیکلوویر ممکن است دچار تهوع ، اسهال ، سردرد یا استفراغ شوید. اگر هر یک از این اثرات ادامه یافت یا بدتر شد سریعا به پزشک مراجعه کنید

سرگیجه ، خواب آلودگی ، علائم مشکلات کلیوی ، تغییرات روحی و رمانی ، لرزش در بدن ، مشکل صحبت کردن ، تاری دید ، درد شکم ، زرد شدن چشم ، ضربان قلب سریع و نامنظم ، کبودی ، خونریزی ،تب شدید ،ادرار خونین از علائم مصرف آسیکلوویر است.البته این دارو به ندرت ممکن است باعث علائم جدی شود . در صورت داشتن شرایط مرتبط با سیستم ایمنی ضعیف این اختلال به احتمال زیاد بروز میکند.واکنش های آلرژیک این دارو بسیار نادر است. با این وجود اگر متوجه علائم آلرژیک مانند لکه های پوستی ، خارش ، تورم در گلو مشکل تنفس  شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید

 

 

 تصویر 3

نحوه استفاده آسیکلوویر

این اطلاعات برای قرص آسیکلوویر است و مصرف دوز این دارو به شرایط سن ، شرایط تحت درمان ، شدت بیماری ، شرایط پزشکی بستگی دارد.

 • قرص آسیکلوویر با غذا یا قبل از غذا میتوانید مصرف کنید.
 • این دارو را معمولا 2 تا 5 بار در روز البته طبق دستور پزشک میبایست مصرف شود.
 • در هنگام مصرف این دارو میابیست مایعات زیادی بنوشید.
 • در کودکان دوز این دارو بر اساس وزن انجام میشود.
 • این دارو زمانی بهترین عمل را دارد که مقدار دارو در بدن شما در حد ثابت نگه داشته شود. پس این دارو را در زمان های مصرف دوز خود مصرف کنید.

با مصرف آسیکلوویر میتواند پوست شما به نور خورشید حساس شود. این مسئله میتواند خطر آفتاب سوختگی را در شما افزایش دهد. اگر میتوانید از رفتن زیر نور خورشید خودداری کنید و اگر نمیتواندی حتما لباس محافظ بپوشید و ضد افتاب استفاده کنید.

مقدار مصرف آسیکلوویر

دوز معمولی زونا

 • دوز بزرگسالان ( 18 سال تا 64 سال ):800 میلی گرم هر 4 ساعت ، پنج بار در روز به مدت 7 الی 10 روز

دوز معمولی تبخال تناسلی

 • دوز اولیه معمولی : 200 میلی گرم هر 4 ساعت ، 5 بار در روز به مدت 10 روز
 • دوز معمولی برای پیشگیری از تبخال مکرر: 400 میلی گرم دوبار در روز ، هر روز تا 12 ماه ، البته پزشک شما تصمیم خواهد گرفت تا چه زمان این دارو را برای تشدید عفونت باید مصرف کنید
 • دوز معمول برای عفومت مجدد:200 میلی گرم هر 4 ساعت ، 5 بار در روز، شما باید این دارو را به محض بروز اولین علائم شعله ور شدن مصرف کنید

دوز معمولی آبله مرغان :

 • در بزرگسالان : 800 میلی گرم ، 4 بار در روز به مدت 5 روز مصرف کنید.
 • دوز کودک (2 تا 17 سال )
 • کودکانی که 40 کیلوگرم یا کمتر وزن دارد :20 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن ،4 بار در روز
 • کودکانی که بیش از 40 کیلوگرم وزن دارند:800 میلی گرم چهار بار در روز به مدت 5 روز
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.