مجله درمان سرا

آنچه باید درباره علائم بیماری پسوریازیس بدانید

آنچه باید درباره علائم بیماری پسوریازیس بدانید
پسوریازیس یک بیماری طولانی مدت یا مادام العمر است.عواملی از جمله آب و هوا ، داروها ، استرس و آسیب های پوستی ممکن است باعث ایجاد علائم پسوریازیس شود

پسوریازیس معمولاً یک بیماری طولانی مدت یا مادام العمر است.عواملی از جمله آب و هوا ، داروها ، استرس و آسیب های پوستی به احتمال زیاد باعث ایجاد علائم پسوریازیس میشوند.دانستن و پرهیز از محرکهای فردی و دستیابی به درمان می تواند تاثیری را که پسوریازیس در زندگی فرد دارد ، کاهش دهد.

پسوریازیس

پسوریازیس در انواع پسوریازیس پلاک ، پسوریازیس ناخن ، پسوریازیس پوست سر ، پسوریازیس اریترودرمیک ، پسوریازیس استخوانی ، پسوریازیس معکوس ، پسوریازیس خالدار می باشد. البته انواع دیگری از پسوریازیس نیز وجود دارد که فقط روی پوست تاثیر نمی گذارد.

علائم و نشانه های پسوریازیس در هر فردی متفاوت است. شایع ترین نوع پسوریازیس ، پسوریازیس پلاک است که مشخصه آن ناحیه های قرمز رنگ با پوششی نقره ای و سفید از سلول های مرده پوست میباشد.

پسوریازیس پلاک

علائم پسوریازیس پلاک ، زخم های قرمز با پوشش نقره ای و سفید رنگ میباشد.این زخم ها میتوانند در هر نقطه از بدن ظاهر شود اما بیشتر بر روی آرنج ، پوست سر ، زانو ها و قسمت های پایینی کمر ظاهر میشوند. این پلاک ها معمولا همراه با خارش یا درد یا هر دو میباشد.ممکن است پوست اطراف مفاصل ترک خورده و خونریزی کند.

پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس در چین های پوستی ظاهر می شود و در بین افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر دیده میشود. علائم پسوریازیس معکوس ، لکه های پوست ملتهب ، قرمز روشن و صاف، اما پوسته پوسته نمی شود. این لکه ها میتواند با خارش و درد همراه باشد و اگر پوست به هم مالیده شود یا عرق کرده باشید این علائم بدتر میشود.اگر علائم در زیر بغل ، کشاله ران ، پوست بین باسن ، پوست زیر سینه و شکم تاثیر دارد.

پسوریازیس ناخن

پسوریازیس ناخن روی انگشت و ناخن پا اثر می گذارد. ممکن است این نوع با پسوریازیس پلاک یا نوع دیگری از پسوریازیس اتفاق بیفتد.علائم پسوریازیس ناخن تغییر رنگ ناخن به رنگ قرمز و زیر که مانند قطره روغن یا خون در زیر ناخن دیده شود.همچنین باعث ایجاد چاله و تو رفتگی میشود. بر روی ناخن خطوط ناشی از التهاب سولول ها دیده میشود. نواحی سفید رنگی در زیر ناخن دیده میشود و پوست زیر ناخن ضخیم میشود.
ناخن شل می شود و ممکن است از انگشت پا جدا شود. در صورت جدا شدن ناخن این امکان را دارد یک ناحیه سفید روی پوست ایجاد شود . این ناحیه سفید رنگ از نوک ناخن شروع و به سمت پایین گسترش می یابد.
ناخن ها ضعیف میشوند و ممکن است خطوط سیاه کوچکی ظاهر میشوند که از نوک ناخن تا کوتیکول ادامه دارد. این اتفاق زمانی می افتد که رگ های خونی ریز بین ناخن و پوست دچار خون ریزی شود.
سر ناخن ممکن است لکه دار شود. در صورت مسدود شدن مویرگ های زیر ناخن میتواند باعث قرمزی شود.افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک ، اگر آرتروز روی انگشتانشان وارد شود میتواند باعث علائمی شود. این علائم عفونت قارچی میباشد. فونت های باکتریایی میتواند منجر به چین شدن پوست در اطراف ناخن میشود.

پسوریازیس خالدار

پسوریازیس خالدار که این نوع پسوریازیس با نام پسوریازیس اشک یا پسوریازیس باران نیز شناخته میشود. در این نوع پسوریازیس لکه هایی روی پوست ظاهر می شوند ، اما از نظر ظاهری با پسوریازیس پلاک تفاوت است.
این پلاک ها معمولا کوچک هستند و قطر ان بیش از نیم اینچ نیست. این پلاک ها نسبتا گسترده هستند و به جز کف پا و دست ها ممکن است در هر نقطه از بدن توسعه پیدا کند. این پلاک ها میتواند در قفسه سینه ، بازوها ، پاها و پوست سر توسعه پیدا کند.
پسوریازیس خالدار معمولا پس از عفونت گلو استرپ رخ میدهد و در بین نوجوانان و کودکان بیشتر دیده میشود. این نوع ممکن است از بین برود . 

 تصویر 4 

پسوریازیس پوست سر میتواند به تنهایی یا به همراه پسوریازیس پلاک ایجاد شود.لکه های ضخیم و قرمز روی پوست به صورت نقره ای سفید دیده میشود.این نوع ممکن است درد و یا خارش نداشته باشد. در بعضی موارد همراه با ریزش مو همراه میباشد. در پسوریازیس پوست سر ، تغییرات پوستی در سر و اطراف خط مو ایجاد میشود.

 آرتریت پسوریاتیک 

آرتریت پسوریاتیک نوعی پسوریازیس است که به ابتدا فرد مبتلا به پسوریازیس می شود و قبل از ظهور ضایعات پوستی ابتدا باعث آرتروز می شوند و سپس ضاسعات پوستی نمایان می شوند.علائم این نوع سفتی ، قرمزی ، تورم و درد اطراف مفاصل و تاندون ها ، تورم انگشتات ، درد در پاشنه پا ، کمر یا انگشت دست،

علت تشدید پسوریازیس

استرس - استرس میتواند باعث شود فرد برای اولین بار این بیماری را تجربه میکند میتواند باعث تشدید پسوریازیس شود. راه هایی برای مدیریت استرس میتواند از تشدید آن جلوگیری میکند.

دارو - داروها می توانند یکی از علائم تشدید کننده پسوریازیس باشند. پزشکان معتقد هستند که داروهای ضد مالاریایی ، ایندومتاسین ، داروهایی که برای آرتریت تجویز می شوند ، داروی لیتیم ، دارو های قلبی می توانند این عارضه را تشدید کنند.پسوریازیس ناشی از دارو بلافاصله اتفاق نمی افتد و ممکن از پس از شروع این دارو ها پس از چند هفته این اتفاق بیوفتد.
البته شایان ذکر است که مصرف این دارو ها برای درمان مهم است و اگر شخصی مصرف انها را متوقف کند میتواند بر سلامتی انها تاثیر بگذارد.شما میتوانید در حین مصرف این داروها با یک متخصص پوست مشورت کنید و مشاوره بگیرید.

عفونت - فرد ممکن است 2 تا 6 هفته پس از ابتلا به عفونت ، پسوریازیس را تجربه کند .گلو استرپ ، عفونت های تنفسی ، برونشیت ، عفونت لوزه ، عفونت گوش عفونت هایی هستند که باعث پسوریازیس میشوند

کشیدن سیگار - استعمال دخانیات بخصوص سیگار برای سلامتی فرد مضر است و دخانیات میتواند باعث تشدید پسوریازیس شود. استعمال دخانیات میتواند باعث شود که داروهایی که برای درمات ارتریت پسوریاتیک استفاده میشود با تاثیر کمتری همراه باشد.
سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به پسوریازیس را در فرد افزایش دهد.

 افزایش وزن - افرادی که دچار پسوریازیس هستند و اضافه وزن هم دارند ، بیشتر در معرض تشدید پسوریازیس هستند.
توصیه محققان بنیاد ملی پسوریازیس این بوده است که فردی که دارای اضافه وزن است باید کالری کمتری مصرف کند و وزن خود را کم کند .این امر باعث میشود که علائم پسوریازیس بهبود یابد.

تغییرات هورمونی - تغییرات هورمونی در زنان ممکن است باعث ایجاد علائم پسوریازیس شود. پسوریازیس در مواقعی که سطح برخی از هورمون ها کم است مانند دوران بلوغ و یائسگی و بعد از زایمان بروز میکند. علائم پسوریازیس هنگام افزایش برخی از سطح هورمون ها ممکن است در دوران بارداری بهبود یابد.

 خالکوبی و سوراخ کردن - به دلیل اسیب دیدگی به پوست ممکن است بعد از انجام خالکوبی یا سوراخ کردن پس از مدت کوتاهی علائم پسوریازیس روی پوست ایجاد شود.
فرد مبتلا به پسوریازیس میبایست از خالکوبی و سوراخ کردن خودداری کند.

علل پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است به این معنا که سیستم ایمنی بدن بدرستی کار نمی کند. بدن در افراد سالم سلولهای جدید پوستی ایجاد میکند و انها را حدود یک بار در ماه به سطح پوست منتقل میکند. برای مبتلایان به پسوریازیس این روند هر چند روز یکبار اتفاق می افتد.
البته مشخص نیست چه عاملی باعث ایجاد این بیماری میشود ، اما ژن های یک فرد نقش مهمی را در ابتلا به این عارضه دارد. پسوریازیس غالبا ارثی است و ژنتیک با سایر محرک ها ترکیب شده و باعث ایجاد این بیماری میشود.

جلوگیری از تشدید پسوریازیس

افراد مبتلا به پسوریازیس میتوانند با روش هایی جلوی تشدید پسوریازیس را در بدن را بگیرند. اولین قدم این است که بدانید چه عواملی باعث تشدید شدن این بیماری میشود. سپس برای کاهش این بیماری تلاش کنید.
از پوست خود در برابر سرما محافظت کنید .

  • از خشک شدن پوست جلوگیری کنید.
  • سیگار را ترک کنید.
  • نور درمانی
  • کرم های مخصوص
  • مرطوب نگه داشتن پوست
  • تجویز دارو هایی توسط پزشک
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.