مجله درمان سرا

پیوند مغز استخوان درمانی برای مبتلایان به ام پی اس

پیوند مغز استخوان درمانی برای مبتلایان به ام پی اس
آمار دقیقی در مورد مبتلایان به این بیماری نادر در کشور نداریم ولی وزارت بهداشت اخیراً اقداماتی در مورد ثبت دقیق آمار این بیماران انجام داده و شایع‌ترین انواع بیماری ام پی اس به ترتیب نوع ۳، ۱ و ۲ است

به گزارش درمانسرا به نقل از ایرنا ، محمدرضا علایی، افزود: این بیماری مزمن و دائمی است که انواع مختلفی همچون ۱، ۲، ۳، ۴، ۶، ۷، ۹ را شامل می شود.
وی اظهار داشت: آمار دقیقی در مورد مبتلایان به این بیماری نادر در کشور نداریم ولی وزارت بهداشت اخیراً اقداماتی در مورد ثبت دقیق آمار این بیماران انجام داده و شایع ترین انواع بیماری ام پی اس به ترتیب نوع ۳، ۱ و ۲ است.
علایی با اشاره به اینکه داروهای آنزیمی MPS فوق العاده گران است و در کشور تولید نمی شود، گفت: این داروها تحت پوشش بیمه نیست و زمانی که بیمار آنزیم های درمانی را دریافت می کند، حدود ۹۰ درصد آن را وزارت بهداشت پرداخت می کند، ولی علی رغم این مسئله حتی برای بیمارانی که در خانواده های ثروتمند هستند بسیار گران تمام می شود.
وی خاطرنشان کرد: خانواده ای که یکی از فرزندان آنها مبتلا به MPS است باید به لحاظ جهش ژنتیکی وضعیت ژنوم آنها بررسی شود و ماه دوم حاملگی نمونه ای از ژنتیک جنین تهیه و اگر جهشی در آن وجود داشت، والدین اجازه سقط از پزشکی قانونی دریافت کنند.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه وزارت بهداشت در حال تهیه وضعیت جهش ژنتیکی در تمام بیماران MPS است، گفت: این اقدام بسیار مناسب بوده و از بروز بیشتر این بیماری در میان خانواده ها جلوگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه این بیماری سخت و مزمن است و اکثر بافت های بدن را درگیر می کند، گفت: شدیدترین تیپ این بیماری، نوع یک است که علیرغم استفاده از آنزیم های درمانی نتایج چندان موثری را ندارند. البته در این افراد می توان از پیوند مغز استخوان استفاده کرد و در نوع «۱» این بیماری درمان به روش پیوند مغز استخوان بهتر از استفاده از آنزیم است و این روش درمان به طریق پیوند، قوی تر به شمار می رود.

 بیماری «ام. پی. اس» از نوع بیماری های ژنتیکی - متابولیکی بوده که با توجه به عدم شیوع بالای آن در دنیا، جزو بیماری های نادر محسوب شده است.

این بیماری به دلیل جهش در یک ژن بروز می کند که آن ژن مسئول تولید یک آنزیم یا پروتئین است. این آنزیم ها درون سلول وظیفه شکستن و تجزیه مولکول های درشتی را دارند که به آنها موکوپلی ساکارید می گویند. همچنین تجزیه نشدن این مولکول ها سبب انباشته شدن آن ها در درون سلول شده و به تدریج سبب تخریب و مرگ سلولی در اقشار مختلف می شود. علائم این بیماری در زمان تولد بروز نمی یابد و معمولا نشانه های آن چند ماه پس از تولد نمایان می شود.

این بیماری در خانواده هایی که ازدواج آنها خویشاوندی است، شیوع بالایی دارد.

این بیماری از هر ۱۰۰ هزار نفر، یک فرد را مبتلا می کند و محققان با شناخت عملکرد آنزیم ها موفق به ساخت دارویی شده اند که توسط آن می توان نوع خفیف این بیماری را درمان کرد.

تغییر چهره، ایجاد خشونت، بزرگ شدن زبان، ایجاد مشکلات تنفسی، کدورت قرنیه چشم، از بین رفتن شنوایی ودر نهایت سفت و خشک شدن مفاصل از جمله علائم اصلی این نوع بیماری است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.