مجله درمان سرا

لمینت دندان چیست و چه معایب و مزایایی دارد

لمینت دندان چیست و چه معایب و مزایایی دارد
لامینت برای اصلاح بدشکلی ، بدرنگی ، شکستگی کاربرد دارد ویکی از مهمترین درمان های دندانپزشک زیبایی هستند. این لامینت های بر دو نوع میباشند ، لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی که هر کدام نحوه درمان و قیمت متفاوتی دارد

لمینت دندان یا ونیر دندان چیست ؟

یکی از مهمترین درمان های دندانپزشک زیبایی لامینت یا ونیر ها هستند. لامینت یا ونیر یک لایه بسیار نازک سرامیکی و یا کمپوزیتی است که روی سطح جلویی دندان ها باند میشود.
لامینت برای اصلاح بدشکلی ، بدرنگی ، شکستگی و یا کجی دندانها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها کاربر دارد.

البته در بعضی مواقع لمینت میتواند جایگزین مناسبی برای درمان ارتودنسی میباشد و بسیار سریع و کم هزینه میباشد.

انواع لمینت دندان

لیمنت سرامیک :لیمنت سرامیکی یا لمینت غیر مستقیم به صورت تراش و قالب گیری دندان و ساخت آن توسط لابراتوار میباشد.

لمینت کامپوزیت: لمینت کامپوزیت یا لمینت مستقیم نوعی لمینت است که لمینت دندانپزشک لامینت کامپوزیت را مستقیم روی دندان شکل میدهد و با اشعه فیکس میکند.

لمینت سرامیکی چیست ؟

لامینت سرامیک یک لایه نازک حدود 1-2 میلیمتر از جنس پرسلن یا همان چینی ویا سرامیکی خاصی می باشد که پس از تراش مختصر سطح جلویی دندان و قالب گیری توسط دندانپزشک، در لابراتوار ساخته شده سپس روی دندان چسبانده می شود.

لمینت کامپوزیتی چیست ؟

لامینت کامپوزیتی نیاز به قالب گیری و لابراتوار ندارد و حتی نیاز به همان تراش مختصر دندان را هم ندارد و مستقیما کامپوزیت توسط دندانپزشک روی سطح مینای دندان بدون هیچگونه تراش، گذاشته شده، شکل داده می شود و با اشعه فیکس می شود. که این حتی می تواند به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان در طول سالها نقش مهمی ایفا کند.به خصوص در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی مثل ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل می باشد
لمینت کامپوزیتی نه تنها ضرری به مینای دندان نمیرساند بلکه یک لایه محافظت کنند و پوشاننده روی مینای دندان بسیار مفید است.

تصویر 1

نازکی لمینت چقدر است؟

نازکی لمینت را می توانم به پوست تخم مرغ یا به لنزی بسیار نازک تشبیه کنم که در عین ظرافت باعث حفظ مینا و عملکرد دندان میشود.همانند لنزی که برای بیمار استفاده کاربردی فراوانی دارد و در عین حال از چشم و قرنیه بیمار نیز محافظت می کند.

تفاوت اصلی لمینت (لامینت) سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیتی دارای مقاومت بیشتری میباشد . در لیمنت سرامیکی ثبات رنگ بیشتر است و ظاهری زیباتر دارد. در لیمنت های سرامیکی فوق نازک نیاز به تراش وجود ندارد. البته لامینت کامپوزیتی به نسبت ارزانتر از لمینت سرامیکی میباشد.

لمینت (لامینت) های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لمینت (لامینت) های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند . و در لمینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد که این یک مزیت بسیار خوب نسبت به لمینت کامپوزیتی است.
لمینت (لامینت) های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن ها نسبت به لمینت (لامینت) های سرامیکی، قیمت ارزان تر آنهاست .

در چه افرادی نمیتوان از لمینت استفاده کرد

  • کسانی که عادت به دندان قروچه دارند
  • دندان هایی که ضخامت مینای آنها کافی نباشد.
  • افرادی که عادت به فشردن دندان ها روی هم دارند.
  • فرادی که دندان هایشان به سمت لب ها هستند.

عوارض لمینت دندان

1- حساسیت بعد از درمان

این درمان هم مانند درمان های دیگر دندان به گرما و سرما حساس میباشد و بعد از مدت زمانی این حساسیت از بین میرود.

2- تغییر رنگ لیمنت
با خوردن نوشیدنی و غذا های رنگ دار و سیگار یا چای و قهوه در مرور زمان لیمنت تغییر رنگ میدهد. پس باید برای پیشگیری از تغییر رنگ باید رعایت کنید.

تصویر 2

مراقبت بعد از لمینت

  • پس از لمینت دندان به دلیل حساس بودن لمینت به تغییر دما میبایست در نوشیدن مایعات سرد و گرم رعایت کنید
  • مصرف قهوه و چای را به حداقل برسانید زیرا مصرف زیاد قهوه و چای باعث تغییر رنگ لمینت میشود.
  • از گاز زدن غذاها و میوه های سفت اجتناب کنید.
  • مصرف سیگار باعث تغییر رنگ میشود پس باید رعایت کنید.
  • به طور منظم مسواک بزنید.

قیمت لمینیت دندان

قیمت لمینت دندان به میزان و عامل های مختلفی میباشد. میزان تراش دندان و مقدار زمانی که هر متخصص برای تراش دندان صرف میکند دقتی که برای تراش دادن دندان صرف میکند تا بتواند بدون اسیب دندان را تراش دهد روی قیمت گذاری دندان تاثیر میگذارد.
البته در نظر گرفتن نوع تراش برای هر فرد اختصاصی میباشد.
نوع ماده قالبگیری برای حداکثر دقت و زمانی که برای ست شدن هر ماده باید در نظر بگیرند تا تغییرات ابعادی نداشته باشد روی قیمت گذاری تاثیر میگذارد.
البته نوع شفافیت و ترکیب رنگ و درخشندگی و فرم رنگ طبیعی لمینت در قیمت لیمنت دندان بسیار مهم است.

طول عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان چقدر است؟

ونیر های سرامیکی حدود 10 تا 15 سال دوام دارند.

ونیر های کامپوزیتی معمولا حدود 5 تا 7 سال دوام دارند.

با این حال مراقبت اساسی از آنها لازم است. پوسیدگی های دندانی و آسیب دیدگی ممکن است به خصوص در ابتدای کار منجر به خرابی ونیرها شوند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.