مجله درمان سرا

دستیار رباتیک جراح قلب تپنده در ایران ساخته شد

دستیار رباتیک جراح قلب تپنده در ایران ساخته شد
این ربات می‌تواند همزمان با ضربان قلب حرکت کند تا بتواند به جراح در انجام دقیق جراحی کمک کند و امکان دیدن تصاویر برای جراح راحت‌تر باشد.

"دستیار رباتیک جراح قلب تپنده" در آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.

به گزارش درمانسرا به نقل از تسنیم؛ دستیار رباتیک جراح قلب تپنده در آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد، این طرح جزو برنامه های همکاری های بین المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری است که با همکاری دکتر مهدی توکلی از دانشگاه آلبرتا انجام شده است.

 این ربات می تواند همزمان با ضربان قلب حرکت کند تا بتواند به جراح در انجام دقیق جراحی کمک کند و امکان دیدن تصاویر برای جراح راحت تر باشد.

دکتر ایمان شریفی؛ عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه و همکار طرح با اشاره به حضور 6 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این طرح گفت: جراح می تواند از راه دور و با استفاده از جوی استیک (دسته) روبات را هدایت کند تا بتواند جراحی دقیق و ظریفی را انجام دهد.

در جراحی های ترمیمی، قلب باید خون را از قلب تخلیه و به دستگاه دیگری که کار قلب را انجام می دهد، منتقل کرد؛ چنین اقدامی خطر بروز سکته قلبی را افزایش می دهد از این رو این روبات همزمان با ضربان قلب حرکت می کند.

این روبات دستیار می تواند تمام حرکات قلب را تقلید کند و با قلب جلو و عقب شود. این دستگاه علاوه بر جراحی قلب، می تواند در جراحی های قفسه سینه و داخل شکم بکار گرفته شود. این دستگاه در دو نسخه (ورژن) ساخته شده است که نسخه (ورژن) قدیمی تر بزرگتر و نسخه (ورژن) جدیدتر کوچکتر است.

شریفی افزود: هر ربات تا 5 درجه آزادی عمل دارد و دو بازوی رباتیک در کنار هم می توانند تا ده درجه آزادی عمل داشته باشند. تاکنون بیش از سی مقاله از این کار تحقیقاتی منتشر شده است.

رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دستگاه مراحل تحقیقاتی خود را با موفقیت به پایان رسانده و در صورت حمایت های مالی می توان آنرا در مرحله کلینیکی بکار گرفت.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.