مجله درمان سرا

قرص لتروزول برای درمان ناباروری و سرطان سینه

قرص لتروزول برای درمان ناباروری و سرطان سینه
لتروزول داروی کاهش سطح هورمون استروژن در زنان یائسه و درمان نازایی و درمان سرطان سینه استفاده میشود.لتروزول جایگزین مناسبی برای قرص کلومیفن میباشد.

قرص لتروزول چیست

لتروزول Letrozole داروی کاهش سطح هورمون استروژن در زنان یائسه است. این قرص با افزایش سطح هورمون استروژن ، از رشد تومورهای پستان جلوگیری می کند. به همین علت است که لتروزول یکی از داروهای پر کاربرد در پیشگیری و درمان سرطان سینه است.

قرص لتروزول علاوه بر درمان سرطان سینه، به عنوان یک داروی باروری نیز مورد استفاده قرار می گیرد و عوارض آن کمتر از کلومیفن می باشد.

بسیاری از پزشکان برای تحریک تخمک گذاری از قرص لتروزول استفاده میکنند و آن را جایگزین مناسبی برای قرص کلومیفن میدانند.

زمانی می رسد که کلومیفن دیگر قادر به تحریک تخمدانها حداقل در سه دوره حتی بعد از زیاد کردن دوز آن نیست. قرص لتروزول ممکن است برای این زنان مفیدتر باشد.

لتروزول از دسته داروهای آنتی استروژن مهارکننده یاروماتاز می باشد که با مهار آنزیمی، مانع از تبدیل آندروژن به استروژن میگردد. کاهش سطح استروژن در بدن منجر به کاهش رشد سلول های سرطانی وابسته به هورمون می گردد.

مقایسه کلومیفن و لتروزول

لتروزول به نسبت کلومیفن فولیکولهای بالغ  با کیفیت تری  را تولید میکند و تعداد فولیکولهای بالغ تولید شده  با استفاده از این دارو کمتر از تعداد فولیکولهای بالغ تولید شده با استفاده از کلومیفن است. این امر باعث میشود ریسک چند قلو زایی را نسبت به کلومیفن کاهش دهد. همچنین میزان بارداری در لتروزول بیشتر از کلومیفن میباشد.

 تصویر 2

 اطلاعات مهم در مصرف لتروزول

اگر به لتروزول حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید و همچنین از قرص لتروزول برای زنانی استفاده میشود که نمیتوانند باردار شوند ، پس اگر باردار هستید نمیتوانید از این قرص مصرف کنید و یا اگر حس میکنید باردار هستید میبایست قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام استفاده از قرص لتروزول و حداقل 3 هفته بعد از آخرین دوز مصرف آن نباید به کودک تان شیر بدهید.اگر دچار بیماری های کبدی بویژه سیروز کبدی   ،  استئوپروز ، کلسترول بالا هستید نباید از این قرص مصرف کنید.

تداخل دارویی لتروزول

مصرف هم زمان این دارو با داروهای دیگر، ممکن است عملکرد این دارو را تغییر داده و خطر ابتلا به اثرات جانبی مهم آن را افزایش دهد. برخی از داروهایی که ممکن است با داروی لتروزول اختلال داشته باشد شامل: استروژن (مانند اتینیل استرادیول، استروژن کونژوگه)، مسدود کننده استروژن (مانند آناستروزول، تاموکسی فن) است.

نحوه مصرف قرص لتروزول

  • این قرص را میبایست طبق تجویز پزشک مصرف نمایید.
  • این دارو را میتوان با غذا و یا قبل از غذا مصرف کنید.
  • اگر مصرف دارو را در دوز مشخص شده فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به دوز بعدی بود ، دوز قبلی را مصرف نکنید و فقط دوز جدید را مصرف کنید.
  • زمان مصرف و میزان مصرف لتروزول را پزشک تعیین می کند. بسته به زمانی که پریود شروع می شوید پزشک زمان شروع مصرف را مشخص می نماید. درمان در 5 روز متوالی انجام می شود.

اگر درمان در روز سوم قاعدگی شروع شود، تخمک گذاری بین روز 14 تا 17 چرخه قاعدگی انجام می شود. در این حالت، رابطه جنسی باید در فاصله روزهای 11 تا 18، هر روز یا یک روز در میان انجام شود.

اگر درمان قاعدگی در روز 5 آغاز شود احتمالا بین روز 16 تا 19 تخمک گذاری خواهید داشت و در این حالت رابطه جنسی باید بین روز 13 تا 21 شروع شود.

قرص لتروزول و دوقلوزایی

خطر بارداری دوقلویی و چند قلویی با لتروزول نسبت به کلومیفن کمتر است. به همین علت پزشکان و متخصصین زنان این قرص را برای باروری استفاده میکنند زیرا عوارض آن کمتر از کلومیفن است.

 عوارض جانبی لتروزول

علائم آلرژیک مانند تنفس سخت ، تورم چهره ، زبان یا گلو و عوارض شایع لتروزول شامل گرگرفتگی ، گرما یا قرمزی در صورت یا سینه ها ، سردرد ، سرگیچه ، احساس ضعف، درد استخوان ، درد عضلانی یا مفصلی ، تورم و افزایش وزن ، افزایش کلسترول خون میباشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.