مجله درمان سرا

علائم کبد چرب و روش های درمان کبد چرب

علائم کبد چرب و روش های درمان کبد چرب کبد چرب بر اثر رسوب چربی در سلول های کبد ایجاد می شود که بسیار خطرناک است.کبد چرب گرید 1 ، گرید 2 ، گرید 3 از انواع کبد چرب می باشد. در این مقاله با بیماری کبد چرب غیر الکلی ، کبد چرب الکلی ، علائم کبد چرب , درمان کبد چرب ,درمان خانگی کبد چرب آشنا شوید.

کبد چرب چیست؟ کبد چرب زمانی ایجاد می شود که چربی در سلول های کبد رسوب کنند. می توان گفت که کبد دومین عضو بدن است که با بررسی مواد غذایی مصرف شده ، فاکتورهای مضر را جدا کرده تا این مواد مصرفی بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن شوند. کبد می تواند تا 5% چربی را در خود نگه دارد که کاملا طبیعی است, اما بیشتر از این مقدار در کبد رسوب می شوند.کبد چرب گرید 1 ، کبد چرب گرید 2 ، کبد چرب گرید 3 مراحل یا گرید های کبد چرب می باشند.
معمولا درصد چربی در کبد با آزمایش قابل اندازه گیری نیست. تنها در نمونه برداری کبد مشخص می شود.البته ساده ترین راه تشخیص کبد چرب, انجام سنوگرافی است که چربی های جایگزین در سلول های کبدی را نشان می دهد.افراد چاق , بیماران قلبی عروقی بیشتر در معرض خطر کبد چرب هستند.
با توجه به پیشرفت دانش بالینی در مورد بیماری کبد چرب غیر الکلی ، عواملی وجود دارند که می تواند به عنوان عوامل خطر ابتلا به کبد چرب دانست. چاقی ، عدم فعالیت جسمی ، مقاومت به انسولین و سندروم متابولیک از عوامل خطر ابتلا به کبد چرب می باشند.
اشخاصی که بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار دارند شامل :

 • دچار اضافه وزن یا چاقی هستند.
 • دارای رژیم غذایی نامناسب هستند و ورزش نمی کنند.
 • سیگار می کشند.
 • مقاوم به انسولین می باشند.
 • دیابت نوع دو دارند.
 • مبتلا به فشار خون بالا هستند.
 • مبتلا به چربی خون هستند (کلسترول و تری گلیسیرید بسیار بالا در خون).
 • مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک می باشند.
 • مبتلا به هپاتیت بی هستند.
 • مبتلا به هپاتیت سی هستند.
 • از برخی داروهای خاص که برای بیماری های دیگر تجویز شده اند، استفاده می کنند.

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب در مراحل اولیه مشخص نیست که به همین دلیل است متوجه این بیماری نخواهید شد. زمانی که برای آزمایش های دیگر میروید تازه مشخص می شود که دچار کبد چرب هستید. البته تعدادی از علائم هستند که میتوان از طریق آنها تشخیص دهید که ممکن است دچار کبد چرب شده باشید.
زرد بودن روی زبان ، سفیدی اسکلروز چشم , ترش کردن , ریفلاکس معده , طعم تلخ در دهان , عصبانیت و پرخاشگری , درد مچ پا , پیچ خوردگی های مکرر مچ پا , ریزش شدید مو , وز وز شدن بدن , خونریزی های شدید عادت ماهیانه در زنان ,پرش پلک راست در اکثر مواقع , احساس سوزن سوزن شدن دست و پا از علائم کبد چرب می باشند، که در صورت تشخیص این علائم به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشاتی را برای شما انجام دهد.

 علائم کبد چرب در زنان

بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می شود، اما بیشترین شیوع آن بین 60- 40 سالگی است. این بیماری در زنان شایع تر است. از علائم کبد چرب در زنان خونریزیهای شدید عادت ماهیانه و ریزش موی شدید میباشد

درمان کبد چرب

 اگرچه درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید. در خیلی از موارد سیر معکوس را طی نمایید که منجر به درمان این بیماری گردد.از مصرف الکل که عملکرد طبیعی کبد را دچار اختلال می نماید، جدا باید پرهیز نمایید.
شما می توانید زیر نظر متخصصین تغذیه و گوارش، سیر بیماری کبد چرب را محدود و کنترل نمایید. برای کنترل کبد چرب توجه به نکات ذیل اهمیت کلیدی دارد:

کم کردن وزن

از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی چاق هستند، کاهش وزن در کنترل این بیماری نقش مهمی دارد. برای کاهش وزن، انتخاب رژیم غذایی نیز باید به درستی صورت پذیرد، زیرا کاهش وزن سریع با رژیم های برق آسا خود می تواند سیر بیماری را بدتر نماید.
خیلی از بیماران چاق که به تازگی متوجه کبد چرب خود شده اند، به دلیل ترس از عوارض این بیماری، به رژیم های غذایی سخت روی می آورند که این بیماری را ریشه کن نمایند، ولی علاوه بر ابتلا به عوارض این نوع رژیم ها، گاه سیر کبد چرب را نیز بدتر می نمایند.
لذا انتخاب منطقی رژیم غذایی کاهش وزن زیر نظر متخصص تغذیه و با کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته توصیه می گردد. اگر شما از افزایش وزن زیادی رنج می برید، جالب است بدانید که با کاهش وزن مختصر در حدود 10 درصد از وزن اولیه نیز در خیلی از موارد سیر بیماری را می توانید کنترل نمایید.

انتخاب رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی پر کربوهیدرات که حاوی میزان قابل توجهی سبزی و میوه و مواد غذایی پرفیبر باشد، معمولا بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کبد چرب است. کاهش چربی مصرفی، به ویژه چربی های اشباع شده و جایگزینی آنها با چربی های غیر اشباع که در روغن زیتون و ماهی وجود دارند، توصیه می گردد. استفاده از نان و غلات سبوس دار باید جدی گرفته شود. در نهایت تعیین مقدار مورد نیاز درشت مغذی ها اعم از پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس شرایط افراد باید تنظیم گردد.

انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم

چاقی به ویژه چاقی شکمی نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به کبد چرب دارد. بر همین اساس، داشتن پیاده روی منظم به میزان حداقل 30 تا 60 دقیقه در روز توصیه می شود. اگر شما وقت رفتن به باشگاه ورزشی را ندارید، پیاده روی در مسیر کار یا پارک را می توانید جایگزین نمایید.
کنترل بیماری های زمینه ای متابولیک: کنترل دیابت و چربی های خون در بیماران مبتلا به کبد چرب ، نقش کمک کننده ای در بهبود این بیماری دارد. همانطور که می دانید از اصول مهم کنترل بیماری های متابولیک، رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم می باشد.

درمان خانگی کبد چرب

 

تصویر 4

درمان کبد چرب با لیمو

لیمو نه تنها یک خورکی بلکه یک داروست چرا که حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C و آنتی اکسیدان هاست که به کبد کمک می کند تا آنزیم هایی مانند گلوتاتیون را تولید کنند، گلوتاتیون سموم را خنثی می کند و به همین دلیل لیمو به سم زدایی کبد کمک می کند.
لیمو غنی از فلاونوئیدهاست و فلاونوئید ها در داخل لیمو ترشح صفرا تحریک می کند و در نتیجه در هضم مواد غذایی موثر است.آب  نصف یک عدد لیمو را  در یک فنجان آب بریزید و آن را دو تا سه بار در روز برای چند هفته اول صبح ناشتا بنوشید.همچنین لیمو خرد شده را به یک بطری یا پارچ آب اضافه کنید و  اجازه دهید برای چند ساعت باقی بماند و این آب را در فواصل منظم در طول روز بنوشید.

تصویر 6

درمان کبد چرب با زردچوبه

زردچوبه توانایی بدن در جذب چربی را بهبود می بخشد و در نتیجه کمک می کند تا چربی در کبد انباشته نشود؛ همچنین به فرآیند سم زدایی کبد کمک می کند.

کافی است تا مخلوط یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه در ۱ تا ۲ لیوان آب بریزید و آن را بجوشانید و دو بار در هفته از این نوشیدنی مصرف کنید؛ البته می توانید برای جذب بهتر به جای آب از شیر استفاده کنید.البته اگر پس از مصرف این نوشیدنی مشکل یبوست، درد معده یا گاز بیش از حد وجود داشته باشد، مصرف آن قطع شود.

تصویر 5

درمان کبد چرب با شیرین بیان

شما می توانید از شیرین بیان برای درمان مشکلات کبدی مانند بیماری کبد چرب غیر الکلی استفاده کنید، ریشه شیرین بیان قرن هاست به عنوان گیاه دارویی شناخته می شود و به عنوان یک درمان کننده سرفه و کاهنده وزن نیز تجویز می شود.همچنین به کاهش علائم خستگی، افزایش حالت مثبت و فشار خون کمک می کند، برای درمان بیماری های جسمی، چون سرماخوردگی و کبد چرب استفاده می شود.

کافی است تا یک قاشق چای خوری ریشه شیرین بیان را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و درب آن را بگذارید و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد و کمی عسل خام به آن اضافه کنید و این چای را ۲ بار در روز بخورید.همچنین می توانید روزانه ۱ قاشق غذاخوری پودر ریشه شیرین بیان میل کنید.

تصویر 7

درمان کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان و پاکسازی کبد چرب است، برای این منظور بایستی خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کنید. ترکیب خاکشیر با ترنجبین به خصوص در درمان سودا ، بلغم تأثیر به سزایی دارد. هم چنین این ترکیب، بهترین نرم کننده مزاج های خشک (صفرا و سودا) می باشد. یعنی رطوبت دهنده به بدن هستند.

همچنین خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیرهای کبدی به خصوص سودا می باشد. استفاده از انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین نیز برای پاکسازی سموم کبدی مفید است.

هر روز صبح 2 قاشق غذاخوری خاکشیر را در 2 لیوان آب بجوشانید، ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید. با این روش با کبد چرب مبارزه کنید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.