مجله درمان سرا

قرص آمی تریپتیلین چیست و عوارض آن

قرص آمی تریپتیلین چیست و عوارض آن
قرص آمی تریپتیلین با نام تجاری الاویل داروی درمان افسردگی ، دردهای عصبی ، شب ادراری ، کمردرد ، اضطراب و میگرن است و در فرم 10 و 25 در دسترس می باشد.

آمی تریپتیلین

آمی تریپتیلین با نام تجاری الاویل (Elavil) برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برای برخی از دردهای عصبی و میگرن و برای بهبود روحیه و تسکین اضطراب تجویز میشود.آمی تریپتیلین در فرم دارویی 10 و 25 در دسترس می باشد.

آمی تریپتیلین چیست

آمی تریپتیلین برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برای درمان بیماری های دیگر مانند ، بیش فعالی ، سکسکه ، بی اختیاری ادرار ، اضطراب ، افسردگی بعد از اسکیزوفرنی، کمر دردهای مزمن ، شب ادراری کودک و میگرن مزمن کاربر دارد.

اين دارو از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي نفرين وسروتونين توسط پايانه سلول عصبي پيش سيناپسي ، غلظت سيناپسي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي دهد.

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و به طور كامل جذب مي شود.متابوليسم گذر اول كبدی بوده و متابوليت فعال آن نورتريپ تيلين مي باشد و از طریق کلیه دفع میشود،مدت زمان شروع اثر دارو 3-2 هفته و نيمه عمر دارو 26-10 ساعت می باشد.

 

تصویر 1

موارد مصرف آمی تریپتیلین

آمی تریپتیلین برای درمان بيماری افسردگی ، بیش فعالی ، سکسکه ، بی اختیاری ادرار ، اضطراب ، افسردگی بعد از اسکیزوفرنی، کمر دردهای مزمن ، شب ادراری کودک و میگرن مزمن کاربر دارد

احتیاط مصرف آمی تریپتیلین

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آمی تریپتیلین پزشکتان را مطلع سازید:

 • حساسیت به آمی تریپتیلین یا دیگر داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای
 • خطر کیو تی بالاتر از حد نرمال ممکن است در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا استفاده از داروهایی مانند آمی تریپتیلین بیش تر شود.
 • مصرف این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس کند. زمانی را که زیر نور خورشید سپری می کنید محدود کنید. از رفتن به اتاقک های سولاریوم اجتناب کنید. از لامپ های خورشیدی فاصله بگیرید.
 • اگر دچار دیابت هستید مصرف داروی آمی تریپتیلین ممکن است کنترل میزان قند خون تان را مشکل کند

تداخلات دارویی با آمی تریپتیلین

مصرف مهار کننده های MAO با این دارو ممکن است موجب تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. از مصرف مهار کننده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سفینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین) در طول درمان با این دارو اجتناب کنید.

مصرف همزمان با داروهاي مقلد سمپاتيك، از جمله اپي نفرين، فنيل افرين، ‌فنيل پروپانول آمين و افدرين ممكن است موجب افزايش فشار خون شود.

مصرف همزمان با وارفارين ممكن است باعث افزايش زمان پروترومبين و در نتيجه، بروز خونريزي شود.

مصرف همزمان با هورمونهاي تيروئيدي، پيموزايد، ‌يا داروهاي ضد آريتمي ممكن است احتمال اختلال ريتم قلبي را افزايش دهد و باعث عيب انتقالي گردد.

اين دارو ممكن است اثر كاهنده فشار خون داروهايي كه از طريق مركزي عمل مي‌ كنند، ‌مانند گوانتيدين، كلونيدين، متيل دوپا يا رزرپين، را كاهش دهد.

مصرف همزمان با دي سولفيرام ممكن است موجب دليريوم و تاكيكاردي شود.

مصرف همزمان با آتروپين يا ساير داروهاي آنتي كولينرژيك، مانند فنوتيازينها، آنتي هيستامينها، مپريدين و داروهاي ضد پاركينسون (تسكين بيش از حد، ‌انسداد فلجي روده، تغييرات بينايي و يبوست شديد)، اثرات اضافي را به دنبال خواهد داشت. همچنين، مصرف همزمان با متريزاميد، ‌خطر تشنج را افزايش مي‌ دهد.

باربيتوراتها و استعمال زياد دخانيات، باعث القاي متابوليسم آمي تريپتيلين مي‌ شوند و اثرات درماني آن را كاهش مي‌ دهند.

عوارض ترک ناگهانی قرص آمی تریپتیلین

قرص آمی تریپتیلین را نباید به هیچ وجه به صورت ناگهانی قطع کرد. کاهش مصرف دارو باید تدریجی و طی یک دوره حداقل چهار هفته ای انجام شود.قطع ناگهانی قرص سر درد، تهوع، ضعف، حملات ترس، بی حالی، استفراغ، اسهال، تحریک پذیری و اختلال خواب را در پی دارد. 

عوارض جانبی آمی تریپتیلین

خواب آلودگی ، سرگیحه ، سردرد ، خستگی ، ترمور ، تشنج ، عصبانیت ، اضطراب ، گیجی  از عوارض شایع آمی تریپتیلین می باشد. عوارض های جدی نیز وجود دارد که در صورت مشاهده علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

شوک ،بلوک قلبی ، طپش قلب ، هیپرتانسیون ، اسهال ، یبوست ، تهوع ، استفراغ ، بی اشتهایی ، یرقان ، کرامپ شکم ، خشکی دهان ،  احتباس ادرار ، کاهش میل جنسی ، خشکی هان و چشم ، تاری دید ، میدرباز ، افزایش عرق ، افزایش حساسیت ، حساسیت به نور

توصیه های دارویی آمی تریپتیلین

 1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز شود. در صورت نياز ، كاهش مقدار مصرف بايد تدريجي و در طول يك دوره حداقل 4 هفته ای انجام شود.
 2. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
 3. مصرف دارو توسط سالمندان بايد به حداقل مقدار شروع شود. زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساس ترند.
 4. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده آنزيم MAO، بايد دو هفته بعد از قطع آن، مصرف آمي تريپ تيلين را آغاز كند.
 5. در صورت ضرورت مصرف داروي مهاركننده MAO بايد حداقل يك هفته بين قطع اين دارو و شروع داروي جديد فاصله زماني ايجاد شود.
 6. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. از مصرف بيش از مقدار توصيه شده بايد خودداري گردد.
 7. به دليل بروز منگي و سرگيجه هنگام برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.

نحوه مصرف قرص آمی تریپتیلین

این دارو را به صورت خوراکی، معمولاً ۱ تا ۴ بار در روز و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر فقط یک بار در روز از آن استفاده می کنید، در هنگام خواب از آن مصرف کنید تا خواب آلودگی روزانه را کاهش دهید. دوز براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می گردد.

این دارو ممکن است فوراً عمل نکند. ممکن است در عرض یک هفته متوجه فواید آن شوید. با این وجود، ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا احساس کنید دارو تأثیر دارد.

آمی تریپتیلین

مقدار مصرف آمی تریپتیلین

دوز براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می گردد. دوز های اعلام شده عمومی می باشند اما هر پزشک بر اساس سن و شرایط بیماری میتواند بهترین تجویز را داشته باشد.

مصرف آمی تریپتیلین برای افسردگی

 • بالغین: ۷۵-۱۰۰mg خوراکی روزانه در سه دوز منقسم یا تک دوز قبل از خواب.
 • حداکثر دوز ۳۰۰mg روزانه است.
 • تنظیم دوز در افراد مسن و نوجوانان:۱۰mg خوراکی ۳ بار در روز و ۲۰mg قبل از خواب.

مصرف آمی تریپتیلین در درمان درد نوروژنیک

 • ۲۵mg خوراکی چهار بار روزانه.

مصرف آمی تریپتیلین در درمان شب ادراری

در درمان شب ادراری دوز اولیه ۲۵mg، روزانه است در نوجوانان می توان تا ۷۵mg ،d، تجویز کرد. (درمان شب ادراری اطفال باید بعد از رد علل عضوی صورت بگیرد.)

اطفال: بزرگ تر از ۶ سال: ۱mg ،kg ،d

در بچه های ۱۰-۶ سال: ۱۰-۲۰ mg هنگام خواب.

در بچه های بالای ۱۰ سال: ۲۵- mg ۵۰ هنگام خواب.

مصرف آمی تریپتیلین در درمان پروفیلاکسی میگرن.

 • بالغین: ۱۷۵-۱۰ میلی گرم، روزانه خوراکی.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.