مجله درمان سرا

قرص دیفنوکسیلات و موارد مصرف آن

قرص دیفنوکسیلات و موارد مصرف آن
قرص دیفنوکسیلات خاصیت ضد اسهال دارد.این دارو با کاهش دادن حرکات روده زمان عبور غذا از روده‌ها و جذب آب اضافی را افزایش داده و در نتیجه باعث کاهش میزان اسهال می‌شود.

 دیفنوکسیلات چیست

 قرص دیفنوکسیلات Diphenoxylate خاصیت ضد اسهال دارد ولی دارویی شبه مخدر است.این دارو از مشتقات داروهای اپیوئیدی ( مانند ترياك) می باشد ، جهت جلوگیری از سو ٔ مصرف آن ، در فرم خوراکی ساخته شده از این دارو ، از داروي آتروپین با مقدار كم نیز استفاده شده است . آتروپین موجود در قرص ، در صورت مصرف بیش از حد این دارو ، منجر به عوارضی همچون تپش قلب و بی قراری می شود که احتمال بروز این عوارض در صورت مقدار مصرف مجاز جهت درمان اسهال بسیار کم می باشد.این دارو در رده بارداری C قرار دارد.

دیفنوکسیلات عمدتا در صفرا دفع می شود و با کاهش دادن حرکات روده زمان عبور غذا از روده ها و جذب آب اضافی را افزایش داده و در نتیجه باعث کاهش میزان اسهال می شود.

هرگونه حساسیت به داروی ضد اسهال ، آتروپین، داروهای آرامبخش به پزشک اطلاع دهید.در صورت اسهال همراه با تهوع، استفراغ و تب بود ، امکان دارد که عامل بیماری شما عفونتی باشد و مصرف داروی ضد اسهال ممکن است موجب گسترش عفونت شود. لذا حتما به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو  روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد و می بایست تحت نظر پزشک باشد.در صورت سابقه مشکلات کبدی و زردی پوست یا چشم حتما به پزشک خود اطلاع دهید و همچنین قبل از مصرف اگر در 2 هفته اخیر  آنتی بیوتیک استفاده کرده اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف دیفنوکسیلات در بارداری:مطالعات حیوانی در مورد دیفنوکسیلات، تاثیراتی را بر قدرت باروری نشان داده است، اما مصرف دارو در بارداری حیوانی تاثیرات تراتوژنیک را در بر نداشته است. عوارض این دارو در بارداری انسان چندان شناخته شده نیست، زیرا مطالعات کنترل شده ای در دست نمی باشد.
مصرف دیفنوکسیلات در شیردهی: این دارو در شیر انسان ترشح می شود، بنابراین مصرف دارو در شیردهی باید با احتیاط باشد.

در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.

كودكان و بيماران سالخورده، به ضعف تنفسي ناشي از ديفنوكسيلات حساستر هستند. در افراد مبتلا به دهيدراتاسيون و مبتلا به اسهال ناشي از ميكروارگانيسم ها با احتياط فراوان مصرف گردد

مصرف زیاد دیفنوکسیلات باعث عوارضی میشود .در افراد با مصرف طولانی مدت و مقدار زیاد دارومتفاوت است و بیشتر شامل علائمی نظیر خشکی دهان ، گر گرفتگی ، تاری دید ، یبوست های مزمن ، خواب آلودگی ، بی اشتهائی ، خارش ، مشکلات تنفسی ، تشنج ، اشکال در دفع ادرار ، تاول های شدید عفونی ، نا توانی جنسی ، تیک های عصبی و …. است.در صورت بروز  هر گونه از عوارض زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید:

گیجی ، سرفه ، کاهش دفعات ادرار ، کاهش حجم ادرار ، مشکل بلعیدن،دلسردی ، سرگیجه،خواب آلودگی ، خشکی دهان و پوست،سوزش دست و پا ، ادرار دردناک،رنگ پریدگی پوست،حالت تهوع،از دست دادن اشتها،احساس گرما، ضربان قلب ضعیف،قرمزی صورت و گردن،گرفتگی معده یا درد،تنگی قفسه سینه،تشنگی،مشکل تمرکز،مشکل خواب، استفراغ،کاهش وزن

 

تصویر 2 

  مقدار مصرف دیفنوکسیلات

اسهال حاد غیر اختصاصی:
بالغین و کودکان بالای 12 سال: 5 میلی گرم دیفنوکسیلات خوراکی هر 6 ساعت، سپس کاهش دوز متناسب با کاهش اسهال
کودکان 9 تا 12 سال: 2.5 میلی گرم دیفنوکسیلات خوراکی 4 بار در روز

عوارض دیفنوکسیلات

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر، ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود، ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

  • CNS: آرامش بیش از حد، سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، بی قراری، افسردگی، سرخوشی
  • CV: تاکیکاردی
  • Derm: خارش، کهیر، راش، خشکی پوست
  • EENT: میدریاز (گشادی مردمک چشم)
  • GI: خشکی دهان، تهوع، استفراغ، اتساع شکمی، بی اشتهایی، کرامپ شکمی، یبوست
  • GU: احتباس ادراری
  • Other: آنژیوادم، دپرسیون تنفسی، گرگرفتگی، تب، خشکی مخاط ها