مجله درمان سرا

صدور پرونده الکترونیکی سلامت برای همه مردم

صدور پرونده الکترونیکی سلامت برای همه مردم
وزیر بهداشت گفت: تا پایان بهار برای همه مردم و افاغنه‌ای که به صورت قانونی در کشور هستند، پرونده الکترونیکی صادر می شود.

به گزارش درمانسرا به نقل خبرنگار مهر، سعید نمکی در کنفرانس بیمه سلامت که صبح امروز در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه یکی از اقدامات وزارت بهداشت پیگیری راهکارهای اقتصادی مناسب در راستای تحت پوشش قرار گرفتن افراد به ویژه افراد آسیب پذیر و مستحق است گفت: نظام درمانی دارویی بهداشتی و تولیدی از حمایت بیشتری در سال ۹۸ برخوردار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه چگونگی تحت پوشش بیمه قرار گرفتن افراد یکی از برنامه های وزارت بهداشت در سال ۹۸ است افزود: سعی کردیم یک راه حل مناسبی برای منطقی تر شدن منابع بیمه سلامت پیدا کنیم و در این راستا باید با جمع بندی مناسب نقشه راه خوبی را برای این کار پیدا کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت جدا از نظام بیمه ای نیست گفت: در این طرح با توجه به شرایط سعی می کنیم تا کمترین فشار بر مردم وارد شود و حمایت بیشتری از بیماران خاص و صعب العلاج انجام می گیرد.

وی یکی از برنامه های وزارت بهداشت را اجرای طرح پرونده الکترونیکی دانست و گفت: برنامه ما این است که تا پایان بهار طرح پرونده الکترونیکی سلامت برای همه مردم ایران و حتی افاغنه ای که به طور قانونی در کشور زندگی می کنند پیاده شود.

نمکی به سیستم ارجاع وطرح پزشک خانواده اشاره کرد و افزود: همچنین طرح پزشک خانواده در ۶ استان به صورت پایلوت اجرایی می شود و سعی می کنیم تا پایان سال آینده این طرح در کشور اجرایی شود. که این اقدام نیاز به پیاده سازی پرونده الکترونیکی سلامت دارد.

به گفته وی، در سال جاری و در قالب طرح تحول سلامت سعی می کنیم ماندگاری کادر پزشکی در مناطق کم برخوردارتر به طور کامل انجام شود.

عدم اجرای درست طرح تحول سلامت

همچنین وزیر بهداشت در سخنرانی خود در کنفرانس ملی بیمه سلامت با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت بدرستی اجرا نشده است، افزود: در سال هایی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، دغدغه طرح تحول و بیمه سلامت را داشتم. امروز بیمه سلامت تبدیل به چاه ویلی شده که هر قدر پول در آن می ریزیم پر نمی شود.

نمکی با تاکید بر اینکه در یک مقطعی بودجه بیمه سلامت صددرصد افزایش یافت، گفت: اما باز هم دولت مجبور شد ۸ هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برساند و این موضوع نشان می دهد چاه ویل بیمه سلامت ناشی از درست اجرا نشدن طرح تحول سلامت است و در این راستا طرح هایی مانند پرونده الکترونیک، نظام ارجاع، پزشک خانواده و راهنمای بالینی را بدرستی اجرا نکردیم به همین دلیل امروز به این مشکلات دچار شده ایم.

وی به عدم نظارت بر اجرای طرح تحول نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۹۴، ۹۰ میلیارد تومان صرف نوشتن نسخه هورمونی شد که در بدن سازی اجرا می شود کجای دنیا چنین رقمی، توسط بیمه ها پرداخت می شود وضعف نظارت در نظام سلامت باعث شده هر طبیبی به خود اجازه دهد هر تجویزی را داشته باشد.

نمکی با اشاره به اینکه با این شرایط بیمه سلامت پایان تلخ ورشکستگی را تجربه خواهد کرد افزود: برای اینکه به چنین سرنوشتی دچار نشویم باید به سمت رویکرد علمی و اقتصادی تغییر مسیر دهیم.

وی همچنین در مورد افزایش تعرفه های پزشکی نیز گفت: تعرفه های پزشکی را بدون در نظر گرفتن وضعیت بیمه ها نمی توان افزایش داد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.