مجله درمان سرا

موارد مصرف و عوارض ویتامین ب کمپلکس

موارد مصرف و عوارض ویتامین ب کمپلکس
ب کمپلکس B-Complex شامل هشت ویتامین است که برای همه افراد لازم است. ویتامین های گروه ب تاثیر مستقیمی بر سطح انرژی ، عملکرد مغز و متابولیسم سلول دارد.

ب کمپلکس چیست

ب کمپلکس شامل هشت ویتامین میباشد. همه ویتامین های ب برای تبدیل مواد غذایی به انرژی در بدن نیاز میباشد. هر ویتامین نقش منحصر به فردی در سلامت فرد دارد. ویتامین های گروه B تاثیر مستقیمی بر سطح انرژی ، عملکرد مغز و متابولیسم سلولی دارد و به جلوگیری از عفونت کمک میکند و به سلامت سلول ، رشد گلبول های قرمز ، سطح انرژی بینایی خوب و عملکرد سالم بدن بسیار مفید است.

قرص ب کمپلکس 

قرص ب کمپلکس معمولا هر هشت ویتامین گروه ب را در قرص دارد . این ویتامین ها به ویتامین های محلول در آب هستند به این معنی که بدن شما آن را ذخیره نمی کنند. به همین دلیل رژیم شما باید هر روز آنها را تامین کند.

آمپول ب کمپلکس 

تزریق ویتامین B complex بسیار موثرتر از انواع قرص یا شربت آن است، زیرا وقتی ویتامین B complex را به صورت قرص مصرف می کنید، سیستم گوارشی، اسیدیته معده و آنزیم ها بر ساختمان این ویتامین ضربه وارد می کنند. اما در صورت تزریق، این آنزیم ها و اسیدیته معده نمی توانند ضربه ای وارد کنند و اثر بهتری بر سلامت خواهد داشت

ویتامین ب کمپلکس به شکل شربت ب کمپلکس ، قرص ب کمپلکس ، امپول ب کمپلکس میباشد.

ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس شامل تمام ویتامین های ب که برای بدن ضروری است را شامل میشود.بسیاری از افراد ویتامین ب را در رژیم های روزانه خود مورد استفاده قرار میدهند. اما بعضی دیگر ویتامین ب درمواد غذایی انها کمتر یافت میشود از مکمل ب کمپلکس استفاده میکنند.

ب کمپلکس تاثیر مستقیمی بر سطح انرژی ، عملکرد مغز و متابولیسم سلولی دارد و به جلوگیری از عفونت کمک میکند و به سلامت سلول ، رشد گلبول های قرمز ، سطح انرژی بینایی خوب و عملکرد سالم بدن بسیار مفید است.ب کمپلکس به ویژه برای زنانی که باردار و در حال شیردهی هستند بسیار مفید است. این ویتامین های گروه ب ممکن است تهوع زنان باردار را کاهش دهد.
اهمیت ویتامین ب کمپلکس برای مردان : این ویتامین ها باعث میشود سطح تستسترون در مردان افزایش یابد و پیری را در مردان کاهش میدهد و در مردان به ساعت عضلات و افزایش قدرت کمک می کند.

   

تصویر 3

هشت ویتامین در این گروه وجود دارند که شامل :

تیامین یا ویتامین ب1 (B1) - تیامین

ویتامین ب 1 برای رشد و عملکرد اندامهای بدن ضروری است از جمله مغز و قلب و اعصاب.

ریبوفلاوین یا ویتامین ب2 (B2)

ریبوفلاوین یا ویتامین B2 باعث آزاد سازی انرژی از کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی می شود. ریبوفلاوین برای تکثیر، رشد و ترمیم پوست ، مو، ناخن و مفاصل ضروری است. همچنین برای سیستم ایمنی که بدن را در مقابل بیماریها حفاظت میکند، لازم و مهم است.

نیاسین یا ویتامین ب3 (B3)

این ویتامین به حفظ پوست ، اعصاب و هضم غذا کمک میکند. پزشکان بعضی اوقات دوز های بالا نیاسین یا ویتامین ب 3 را تجویز میکنند تا به بهبود کلسترول کمک کند.

اسید پانتوتنیک یا ویتامین ب

این ویتامین یکی از مهمترین ویتامین های گروه ب بوده که برای فعالیت غدد فوق کلیوی ، مقابله با استرس ، تولید انرژی و تولید بعضی از هورمون ها از جمله هورمون های جنسی و متابولیزم چربی ها ، کربوهیدرات ها و پروتئین ها مورد نیاز بدن است. البته ویتامین B5 را ویتامین ضد استرس نیز گویند و این ویتامین برای سلامت مغز و سیستم عصبی بسیار ضروری است

پیریدوکسین یا ویتامین ب6

ویتامین B6 به بدن کمک می کند تا چندین انتقال دهنده عصبی (مواد شیمیایی که سیگنال ها را از یک سلول عصبی به دیگری حمل می کنند)، را کمک کند. این امر برای رشد و عملکرد طبیعی مغز موردنیاز است و به بدن کمک می کند که هورمون های سروتونین و نوراپی نفرین که بر خلق وخو و ملاتونین تأثیر می گذارد
تولید هموگلوبین، اکسیژن را در گلبول قرمز به بافت ها منتقل می کند. کمبود ویتامین ب6 میتواند باعث نوعی از کم خونی (آنمی) شود.

بیوتین یا ویتامین ب7

ویتامین ب7 برای سوخت و ساز مناسب بدن و تولید آنزیم های مهم ضروری می باشد. بیوتین غالبا برای تقویت کردن مو و ناخن ها استفاده می شود.

اسید فولیک یا ویتامین ب9

این ویتامین عمل ساخت و نگه داری سلول ها را بر عهده دارد. این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است، پس مصرف آن برای زنان باردار و نوزادان ضروری است.

کبالالین یا ویتامین ب12

عب بدن و سلول های خونی نیاز به ویتامین ب12 دارند .این ویتامین از کم خونی جلوگیری میکند.

محتویات آمپول B complex چیست

ویتامین 100 B-complex ، را داخل ورید و یا داخل ماهیچه تزریق می‏کنند.یک میلی لیتر از ویتامین 100 B-complex دارای 100 میلی گرم ویتامین B1، 5 میلی گرم ویتامین B2، 2 میلی گرم ویتامین B6، 2 میلی گرم ویتامین B5، 100 میلی گرم ویتامین B3 می باشد. در آمپول B complex، مقداری فسفات سدیم، الکل بنزیل و هیدروکلریک اسید نیز وجود دارند. هیدروکلریک اسید برای تعادل مقدار PH بدن لازم است.

تصویر 5 

عوارض ب کمپلکس

ویتامین های ب محلول در آب هستند و این بدان معنی است که ویتامین های اضافی ب از طریق ادرار دفع میشود.
دوز استاندارد اسیبی به بدن نمیرساند. اما مقدار بیش از حد از ویتامین های خاص ب ممکن است خطرناک باشد.قبل از مصرف دوز بالا از ب کمپلکس با پزشک خود صحبت کنید.

قند خون بالا: دوز های بالای نیکوتینیک اسید (فرم مصنوعی ویتامین ب3)، میتواند سطح قند خون را افزایش دهد. و میتواند دارهای دیابت را تحت تاثر قرار دهد.مبتلایان به دیابت یا قند خون بالا نباید دوزهای بالای نیکوتینیک اسید را مصرف کنند

اسید نیکوتینیک اضافی موجب فشار خون پایین ، خستگی ، سردرد ، خارش و اسیب کبدی میشود.

تزريق مكرر فراورده هاي حاوي ويتامين B1 به ندرت ممكن است منجر به بروز شوك آنافيلاكتيك شود.

مقدار مصرف اين دارو به مقدار ويتامين هاي گروه B موجود در رژيم غذايي، وضعيت بيمار و اينكه فراورده جهت درمان يا پيشگيري به كار مي رود، بستگي دارد.

فواید ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس برای میگرن

تحقیقات نشان میدهد که برخی از ویتامین های ب میتواند به بیماری میگرن کمک بسزایی کند. از جمله ویتامین های ب6 ، ب9 ، ب12
محققان معتقدند که ویتامین ب2 میتواند با جلوگیری از اختلال در عملکرد میتوکندری که در سطح سلولی اتفاق می افتد باعث جلوگیری از میگرن شود.

ویتامین ب کمپلکس و افسردگی و اضطراب

ویتامین های ب میتوانند به افسردگی در فرد کمک کند. مصرف بعضی از ویتامین های ب به صورت منظم میتواند خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد و کمبود ویتامین ب9 و ب12 نقش مهمی در افسردگی و اضطراب دارد.

ویتامین ب کمپلکس و بهبود زخم روی پوست

ویتامین ب میتواند به بهبود سریع زخم روی پوست کمک کند.

ویتامین ب کمپلکس و زخم معده

ویتامین ب12 در درمان زخم های معده و همچنین زخم های دهانی میتواند مفید باشد.

سندروم پیش از قاعدگی

ویتامین ب6 و کلسیم علائم پیش از قاعدگی را بهبود میبخشد.

چه کسانی میتوانند ویتامین ب کمپلکس را مصرف کنند.

ویتامین ب کمپلکس برای زنان باردار

ویتامین های ب در دوران بارداری اهمیت زیادی دارندو حالت ایده عال باید حداقل 400 میلی گرم اسید فولیک را هر روز مصرف کند. مقدار توصیه شده اسید فولیک و فولات باعث کاهش خطر ابتلا به نقایص مادرزادی میشود.
همچنین زنان باردار نیاز به ویتامین ب 12 دارند. کمبود ویتامین ب12 میتواند منجر به از دست رفتن بارداری اولیه ، وزن کم نوزاد ، فشارخون بالا در زنان و ناهنجاری های جنینی شود.

ب کمپلکس برای گیاهخواران

افرادی که رژیم گیاهی را دنبال میکنند و گوشت ، گوشت گاو ، مرغ و ماهی نمیخورند خطر ابتلا به کمبود ویتامین ب 12 را افزایش میدهد. ویتامین در بسیاری از غذاهای حیوانی وجود دارد. افرادی که رژیم گیاهخواری دارند میبایست از ویتامین های مکمل استفاده کنند.

ب کمپلکس برای افرادی که عمل با پس معده داشته اند

افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند به مکمل های ویتامین نیاز دارند. این افراد نیاز به ب کمپلکس دارند.

ب کمپلکس برای سالمندان

افرادی که سنین انها 65 سال به بالا هستند احتیاج به ب کمپلکس دارند. در افراد مسن سطوح ویتامین ب 12 و ب9 بسیار پایین است. که احتمال افسردگی را همراه دارد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.