مجله درمان سرا

اس امپرازول چیست و موارد مصرف آن

اس امپرازول چیست و موارد مصرف آن
اس امپرازول یا ازونیوم از داروی مهارکننده پمپ پروتون می باشد و به صورت کپسول اس امپرازول 20 میلی گرم و کپسول اس امپرازول 40 میلی گرم عرضه میگردد.

اس امپرازول چیست | موارد مصرف | نحوه مصرف | عوارض | تداخل دارویی


اس امپرازول چیست

اس امپرازول یا ازونیوم از داروهای مهارکننده پمپ پروتون می باشد. داروی اس امپرازول در درمان علائم بازگشت محتویات معده به مری و دیگر بیماریهای ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده مانند سندروم زولینگر-الیسون استفاده می شود و به صورت کپسول اس امپرازول 20 میلی گرم و کپسول اس امپرازول 40 میلی گرم عرضه میگردد.

 

تصویر 5

 

موارد مصرف قرص اس امپرازول

اس امپرازول در بیماری رفلاکس مری- معده که موجب سوزش انتهای مری میشود ، استفاده میشود. این دارو در ترکیب درمانی به همراه داروهای دیگر در موارد زخم اثنی عشر ، معده مرتبط با هلیکوباکترپیلوری به کار میرود. و همچنین در کاهش احتمال وقوع زخم های معده با مصرف ضد التهابهای غیر استروئیدی مصرف میشود.

 

تصویر 3

 

نحوه مصرف کپسول اس امپرازول

برای درمان رفلاکس اسید معده به مری اس امپرازول را تا 40 ميلي گرم يك بار در روز به مدت 4 تا 8 هفته  مصرف کنید. در صورت نياز طول مدت درمان توسط پزشك افزايش مي يابد.

در کودکان 12 تا 17 سال مقدار 20 میلی گرم تا 40 میلی گرم ، یک بار در روز به مدت 8 هفته استفاده شود.برای کودکان زیر 12 سال بی خطری این دارو به اثبات نرسیده است.

این دارو را نباید بیش از حد تجویز شده مصرف کرد. در صورتیکه یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید به محض بیاد آوردن دارو آن را مصرف کنید. ولی اگر زمان مصرف نوبد بعدی فرا رسیده باشد فقط آن نوبت را مصرف کنید و از دو برابر کردن آن خودداری کنید.

این دارو را حداقل 1 ساعت قبل از غذا مصرف کنید و از خرد کردن و جویدن آن خودداری کنید.

درمان زخمهاي دوازدهه همراه با هليكوباكترپيلوري :

  • 40 ميلي گرم اس امپرازول يكبار در روز همراه با 1000 ميلي گرم آموكسي سيلين دو بار در روز و 500 ميلي گرم كلاريترمايسين دو بار در روز به مدت 10روز .
  • كاهش ريسك زخم معده ناشي از مصرف داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي :20 تا 40 ميلي گرم يك بار در روز كه در صورت نياز درمان تاشش ماه ادامه مي يابد.

مصرف در دوران  شیردهی :

مصرف آن در خانم های شیرده توصیه نمی­شود.


عوارض اس امپرازول

مصرف دارو با وجود اثرات درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز میشود.اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود ، در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزش خود مشورت کنید.

میتوان به عوارض : سرفه ، مشکلات بلع ، سرگیجه ، ضربان قلب تند ، کهیر و خارش ، واکنش های پوستی مانند تاول ، پوست پوست شدن و از بین رفتن پوست ، خارش ، درد مفاصل و یا ماهیچه ، قرمز شدن و یا التهاب چشم ، زخم یا نقاط سفید رنگ بر روی دهان یا لب  و یبوست ، نفق ، ادرار تیره ، ضربان قلب تند ، زرد شدن رنگ پوست  اشاره کرد.

تداخلات دارويی اس امپرازول

  • آموكسي سيلين يا كلاريترومايسين - مصرف همزمان ممكن است باعث افزايش غلظت خوني اس امپرازول و 14 - هيدروكسي كلاريترومايسين گردد.
  • كتوكونازول ، املاح آهن و ديگوكسين – مصرف همزمان ممكن است جذب اين داروها را بدليل تغيير pH دستگاه گوارش ، تحت تاثير قرار دهد.
  • وارفارين : مصرف همزمان ممكن است باعث افزايش زمان خون ريزي و حتي مرگ ناشي از آن شود.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.