مجله درمان سرا

نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین و عوارض آن

نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین و عوارض آن
قرص سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) 500 و 250 یک داروی آنتی بیوتیک و برای درمان انواع عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد

سیپروفلوکساسین چیست

سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) داروی درمان انواع عفونت های باکتریایی میباشد. سیپروفلوکساسین متعلق به یک دسته از داروها به نام آنتی بیوتیک کینولون است. این دارو ها باعث توقف رشد باکتری ها میکند.

سیپروفلوکساسین آنتی بیوتیکی از دسته فلوروکینولون هاست که با مهار زیر واحد A از DNA gyrase باکتریایی، آثار باکتریوسیدی خود را اعمال می کند.این دارو یک داروی ضدمیکروبی رایج است که در درمان عفونت های گوناگون از قبیل عفونت پوست و بافت های نرم ، برونشیت ، سینه پهلو ( پنومونی ) ، عفونت های دستگاه ادراری ، گاستروانتریت (اسهال شدید) ، و نیز عفونت های کلامیدیایی و گنوره ای (مثل سوزاک ) به کار می رود.

فرم های دارویی قرص سیپروفلوکساسین 250 ،500 ، 750 میباشد و فقط عفونت های باکتریایی را درمان میکند و برای عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا موثر نخواهد بود.

هشدار مهم : مصرف از هر نوع آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز میتواند باعث شود تا در عفونت های بعدی موثر نباشد.

سیپروفلوکساسین جذب خوب و سریعی از دستگاه گوارش دارد. اوج غلظت پلاسمایی آن 2-1 ساعت پس از تجویز یک دوز 500 میلی گرمی خوراکی در حدود 5/2 میکروگرم در میلی لیتر است.

نیمه عمر سیپروفلوکساسین در حدود 5/4-5/3 ساعت بوده و ممکن است در نارسایی شدید کلیوی تا 8 ساعت نیز افزایش یابد. میزان اتصال سیپروفلوکساسین به پروتئین های پلاسما از 20 تا 40 درصد متغیر است. این دارو به طور گسترده ای در بدن توزیع شده و نفوذ خوبی در بافت ها دارد. سیپروفلوکساسین می تواند وارد CSF شود اما غلظت آن در صورت ملتهب نبودن مننژ، تنها ده درصد غلظت پلاسمایی آن است. غلظت های بالایی از سیپروفلوکساسین در صفرا ایجاد می شود. این دارو از جفت عبور می کند و در شیر نیز توزیع می شود.

قرص سیپروفلوکساسین عمدتاً از طریق ادرار دفع می شود اما حدود یک سوم دفع آن با مکانیسم های غیرکلیوی شامل متابولیسم کبدی، دفع صفراوی و احتمالاً ترشح از طریق مخاط روده صورت می گیرد. پروبنسید دفع ادراری سیپروفلوکساسین را کاهش می دهد. تنها مقادیر کمی از سیپروفلوکساسین به وسیله همودیالیز یا دیالیز صفاقی قابل برداشت است.

این دارو برای درمان انواع عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. Ciprofloxacin متعلق به یک کلاس از داروهای به نام کینولون آنتی بیوتیک . اون با توقف رشد باکتری ها کار می کند.

 

 تصویر 1

استفاده غیر ضروری یا بیش از حد از سیپروفلوکساسین می تواند منجر به کاهش اثر بخشی آن شود.

  

موارد مصرف سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین متعلق به یک دسته از داروها به نام آنتی بیوتیک کینولون است. این دارو ها باعث توقف رشد باکتری ها میکند.موارد مصرف این دارو شامل موارد زیر است:

موارد مصرف سیپروفلوکساسین در بزرگسالان

 • عفونت های دستگاه تنفسی به علت باکتری های گرم منفی
 • تشدید بیماری مزمن انسدادی ریه
 • عفونت های ریوی برونشادی در فیبروز کیستیک یا در برونشکتازی
 • ذات الریه
 • رسانه های اوتیت گرمسیری
 • تشدید حاد سینوزیت مزمن به ویژه اگر این باکتری های گرم منفی ایجاد شود
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • عفونت دستگاه تناسلی
 • یریتیت گنوکوک و سرویکیت به علت حساس به Neisseria gonorrhoeae
 • epididymo-orchitis از جمله موارد ناشی از حساس Neisseria gonorrhoeae
 • بیماری التهابی لگنی، از جمله موارد ناشی از حساسیت Neisseria gonorrhoeae
 • عفونت دستگاه گوارش (مثلا اسهال مسافرتی)
 • عفونت های داخل شکمی
 • عفونت های پوست و بافت نرم باکتری های گرم منفی
 • عفونت بدخیم خارجی
 • عفونت استخوان ها و مفاصل
 • پیشگیری از عفونت های تهاجمی به علت Neisseria meningitidis
 • سیاه زخم تنفسی (پیشگیری از پس از مواجهه و درمان دارویی)
 • Ciprofloxacin را می توان در مدیریت بیماران نوتروپنی که تب دارند و احتمالا به علت عفونت باکتریایی وجود دارد، مورد استفاده قرار می دهید.

موارد مصرف سیپروفلوکساسین در کودکان و نوجوانان

 • عفونت های ریوی ریه در فیبروز کیستیک ناشی از Pseudomonas aeruginosa
 • عفونت های دستگاه ادراری پیچیده و پیلونفریت
 • سیاه زخم تنفسی (پیشگیری از پس از مواجهه و درمان دارویی)
 • Ciprofloxacin همچنین ممکن است برای درمان عفونت های شدید در کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد.

 

 تصویر 2

پیش از مصرف سیپروفلوکساسین

-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری، شیردهی، مشکلات عضلانی،التهاب و یا کشیدگی تاندون ها، مشکل کلیوی، قلبی،بیماری صرع و سایر موارد پزشک خود را مطلع نمایید.

مصرف سیپروفلوکساسین در بارداری : این دارو در رده بارداری C قرار دارد.

مصرف سیپروفلوکساسین در شیردهی : این دارو به شیر مادر منتقل میشود. قبل از مصرف از این دارو با پزشک خود مشورت کنید. زیرا پزشک شما بهترین تصمیم را برای شما میگیرد.

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین

این دارو را بهتر از همراه غذا مصرف کنید و بهترین دوز مصرف این دارو 2 بار در روز یعنی هر 12 ساعت که در صبح و عصر میباشد.درمان این دارو معمولا به صورت دوبار در روز به مدت یک هفته یا بیشتر می باشد. با این وجود برای برخی عفونت ها ممکن است حتی به صورت یک قرص تکی تجویز شود.به همین دلیل طول درمان و مقدار مصرف را به طور دقیق از پزشک خود سوال بفرمایید

عوارض جانبی قرص سیپروفلوکساسین:

فلوروکینولونها بیش از دیگر رده های آنتیبیوتیکها موجب عارضه های جانبی جدی میشوند. از جمله عوارض آن مشکلات عصبی بازگشت ناپذیر، مشکلات تاندون ها و در موارد نادر مشکلات قلبی و کبدی است.

هر دارو به موازات اثرات درمانی خود ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، اگر چه همه ی این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر، پزشک معالج خود را مطلع نمایید.

 • عوارض گوارشی از قبیل دردهای شکمی، معدی، اسهال، تهوع و استفراغ.
 • عوارض عصبی مانند عصبانیت، سرگیجه، بد خوابی و سر درد.
 • سایر عوارض: سردرد، تب، کدورت و یا رنگی شدن ادرار، برافروختگی و قرمزی پوست، خستگی و بی حالی غیر طبیعی.

تداخل دارویی سیپروفلوکساسین

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهد. برخی از داروها ممکن است با سیپروفلوکساسین تداخل داشته باشند که شامل رقیق کننده های خون مانند وارفارین میباشد. در بعضی از داروها ممکن است بر ضربان قلب تاثیر بگذارد، کینیدین ، پروکائین آمید از جمله این داروها میباشند.
در بعضی موارد مصرف سیپروفلوکساسین با بعضی از داروها باعث کاهش اثر آن دارو شود و در نحوه عملکرد آنها تاثیر بگذارد. مانند دولوکستین ، پیرفنیدون .
در زمان مصرف سیپروفلوکساسین سعی کنید نوشیدنی های حاوی کافئین ، خوردن شکلات خودداری کنید.

آیا مصرف فلوروکینولونها در کودکان مجاز است

تجویز سیستمیک فلوروکینولونها در کودکان زیر 18 سال توصیه نمی شود، زیرا مطالعات در حیوانات نابالغ نشان دادند که این داروها باعث افزایش خطر آتروپاتی همراه با ضایعات غضروف در مفاصل می شوند.

یک دیدگاه وجود دارد که در غیاب آرتروپاتی ناشی از این داروها در انسان که در طی دهه های گذشته دیده شده است، مزایای فلوروکینولونها، مخصوصا در کودکان دچار سیستیک فیبروز، نسبت به خطر سمیت مفصلی کوتاه مدت و اندک این داروها ارجح می باشد.
این دیدگاه از یک مطالعه حمایت می کند که در این مطالعه به ارزیابی خطرات و سمیت اسکلتی- عضلانی در طول پنج سال پیگیری در کودکان مبتلا به اوتیت میانی حاد یا پنومونی اکتسابی از جامعه که برای درمان از لووفلوکساسین یا مقایسه کننده استفاده کرده بودند، پرداخته بود.