مجله درمان سرا

ویتامینD موجود در روغن‌ها بی‌تأثیر است

ویتامینD موجود در روغن‌ها بی‌تأثیر است
مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: اگر مردم به نانوایی‌ها بگویند نان سفید نمی‌خواهیم، نانوایی‌ها هم فکری به حال این موضوع می‌کنند, مردم باید بدانند نان سفید بد است

به گزارش درمان سرا به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ محمد اسماعیل اکبری امروز در نشست خبری به مناسبت اجرای پویش ملی کنترل فشار خون بالا اظهار کرد: بر اساس آمار 21 درصد ایرانیان فشار خون بالا دارند و 8 درصد امسال فشار خون پیدا کردند و به طور کلی 50 درصد افرادی که از قبل فشار خون داشتند، فشار خون خود را کنترل نمی کنند.

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: سال ها تحت نظر گرفتن بیماران فشار خونی کار بسیار دشواری است، اما نباید بعد از ابتلا به فشار خون بالا، آن را رها کرد؛ فشار خون از ایجاد خستگی تا بیماری های قلبی و سکته را سبب می شود و باید مردم را برای کنترل فشار خون تشویق کرد.

وی افزود: یکی از مواردی که در ایجاد بیماری فشار خون بالا مؤثر است، نمک است؛ مصرف نمک در کشور ما بالاست و منظور از نمک، سدیم است؛ نان هایی که در فرآیند تولید از دستورالعمل های وزارت بهداشت پیروی نکرده باشند، جوش شیرین دارند و در جوش شیرین، سدیم وجود دارد، تقریباً هیچ غذای فرآوری شده در بازار نیست که نمک بیش از حد نداشته باشد.

اکبری تصریح کرد: موضوع نان پیچیدگی های فراوانی دارد؛ به طور مثال بیش از یک سوم گندم در سیلوها نگهداری نمی شود و حدود سه ماه این گندم ها در فضای باز و زیر برزنت نگهداری می شود.

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: جدا کردن سبوس از نان به این علت صورت می گیرد که نان سفید شود و این در شرایطی است که نان با سبوس بهتر است؛ در گذشته جلسه های فراوانی داشتیم که بالاخره توانستیم جوش شیرین را به صورت قانونی از نان حذف کنیم؛ از لحاظ قانونی نمی توان مصرف پفک نمکی را ممنوع کرد، این محصول دارای نمک زیاد به علاوه نشاسته است؛ می گوییم نباید این محصول را به کودکان داد، اما وقتی تولید شد، باید مجوز آن داده شود، این مشکل به خاطر قدرتمند بودن تجارت است.

اکبری ادامه داد: اگر مردم به نانوایی ها بگویند "نان سفید نمی خواهیم"، نانوایی ها هم فکری به حال این موضوع می کنند؛ مردم باید بدانند نان سفید بد است و تقریباً تمام شیرینی ها بکینگ پودر و جوش شیرین دارند.

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: باید به مردم گفته شود که امکان ندارد با ویتامینD روغن، مشکل کمبود این ویتامین حل شود؛ در بسیاری از برنامه های پخت غذای تلویزیون این نوع روغن ها تبلیغ می شوند و این در حالی است که این ویتامینD تأثیری ندارد؛ آیا مردم باید چربی و کالری بالا بگیرند تا حتماً ویتامینD بدن تأمین شود، در حالی که راه های بهتری برای تأمین این ویتامین وجود دارد.

وی افزود: مردم حتی اگر روغن سالم هم می خرند، نباید خیلی مصرف کنند و فقط یک درصد کالری باید از روغن تأمین شود؛ ریختن روغن روی سالاد و برنج صد در صد اشتباه است، هر گرم روغن 9 کالری انرژی می دهد؛ کار اسید چرب اشباع این است که قدرت متابولیسم بالایی دارد و در دیواره عروق باقی می ماند، اسید چرب اشباع شده به سمت ایجاد بیماری های قلبی و عروقی می رود؛ میزان ترانس موجود در روغن باید صفر و میزان اسید چرب اشباع موجود در روغن ها باید حدود 10 درصد باشد.

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: هیچ تفاوتی بین روغن هایی مانند روغن کنجد و زیتون و غیره نیست؛ محدودیت مصرف همه این نوع روغن ها وجود دارد، در حال حاضر 85 درصد روغن موجود در بازار مایع و بقیه جامد است و حالا می توانیم درباره میزان ترانس و اسید چرب اشباع آن صحبت کنیم، زیرا در گذشته اصلاً کارخانه ها توان تولید روغن مایع را نداشتند و همه روغن های موجود در بازار جامد بودند.

اکبری تصریح کرد: انواع مختلفی از نمک در بازار است که بسیاری از این موارد سنگ نمک است، یعنی این سنگ های نمک از معادن بیرون آمده و پودر شده و به آن ید زده شده است؛ این محصول مواردی را دربردارد که انسان نباید مصرف کند؛ وزارت بهداشت فقط می تواند میزان مصرف نمک را تعیین کند و استاندارد آن باید توسط مؤسسه استاندارد تأمین شود، با وجود این همه نمک متنوعی که در بازار وجود دارد، بعید است که همه آنها استاندارد لازم را داشته باشند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.