مجله درمان سرا

موارد استفاده و خواص روغن گل مغربی

موارد استفاده و خواص روغن گل مغربی
روغن گل مغربی داروی گیاهی که برای درمان نوروپاتی دیابتی ، درد پستان ، سندرم پیش از قاعدگی ، درد قاعدگی ، جوش صورت ، پوکی استخوان استفاده میشود.

روغن گل مغربی از عصاره گل مغربی گرفته می شود و یک داروی گیاهی برای درمان کمکی در نوروپاتی دیابتی ، آرتریت روماتوئید ، سندرم پیش از قاعدگی ، درد پستان پیش از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.روغن گل مغربی حاوی اسید گاما لینولنیک که نوعی اسید چرب امگا 6 است. روغن گل مغربی در دوران بارداری نباید مصرف شود و باعث سقط جنین می شود.

گل مغربی یا همان گل پامچال گیاهی بلند و تیغ دار است که گل های زردی دارد.این گیاه از خانواده درخت برگ بود می باشد و از دانه های ریز و قهوه ای آن روغن تهیه میشود. با این روغن که از گل مغربی گرفته می شود به رفع مشکلات مختلفی مانند کبودی ، بواسیر ، زخم گلو و دردهای گوارشی نیز استفاده می شود.
از فراورده های گل مغربی به شکل قرص و کپسول در بازار می باشد که از این داروها که ترکیباتی از فنیل آلائین هستند برای کاهش درد استفاده میشود.

تصویر 3

خواص روغن گل مغربی

از خواص روغن گل مغربی می توان به رفع مشکلات مختلفی مانند کبودی ، بواسیر ، زخم گلو و دردهای گوارشی اشاره کرد.همچنین از آن برای کاهش درد قاعدگی و یائسگی ،رفع ریزش مو ، درمان جوش و درد پستان استفاده می شود.

کاهش علائم قاعدگی و یائسگی

روغن گل مغربی می تواند علائم رایج قبل از عادت ماهیانه را کاهش دهد.اسیدهای چرب ضروری موجود در این روغن جهت تقویت هورمون های بدن، پیشگیری از مشکلات قاعدگی ، سلامت جسمی و کاهش وزن بسیار موثر است. این روغن می تواند علائم جسمی ناشی از یائسگی مانند گرگرفتگی، مشکلات خواب، عرق کردن و درد سینه را درمان کند.

روغن گل مغربی در  زایمان

روغن گل مغربی به دارا بودن اسید های چرب می تواند به ازدیاد مخاط های دهانه رحم در موفقیت در بارداری کمک کند. مایعات درون رحم محیطی روان برای جابجاشدن اسپرم ایجاد میکنند که تاثیر مهمی بر باروری این افراد خواهد گذاشت.خانم ها در سه ماهه آخر بارداری، از این روغن جهت آماده شدن رحم برای زایمان استفاده می کنند.

روغن گل مغربی و ریزش مو

روغن گل مغربی به دلیل دارا بودن اسید های چرب GLA می تواند با ریزش مو مقابله کند.هورمون آندروژن است که باعث از بین رفتن فولیکول های مو ، پایین آمدن طول عمر آن و پیشگیری از تولید موهای جدید می شود.ریزش مو در بانوان با اضطراب و استرس ، اختلالات هورمونی؛ ترشح غده تیروئید و تماس با مواد سمی مرتبط است. دریافت مقدار کافی اسیدهای چرب GLA برای مقابله با ریزش مو مفید است.

 تصویر 2

درمان جوش صورت با روغن گل مغربی

روغن گل مغربی با اسیدهای چرب امگا 6 می تواند هورمون های بدن را تنظیم کند و جوش های هورمونی را ریشه کن کند.اگر می خواهید به درمان جوش های هورمونی خود بپردازید، بهتر است ابتدا ترشح نامنظم هورمون هایتان را مدیریت کنید.روغن گل مغربی بهترین روش برای درمان عارضه های پوستی مثل اگزما و پسور یازیس، آلرژی ،سوزش، قرمزی و خارش پوست میگذارند.

 روغن گل مغربی و پوکی استخوان

از علل رایج برای بروز پوکی استخوان ، مشکل در ترشح هورمون هاست که با استفاده از روغن گل مغربی، می توانید در تنظیم این هورمون ها موثر باشید. روغن گل مغربی را باید در کنار روغن ماهی و کلسیم استفاده کنید تا پوکی استخوان کاهش یافته و تراکم استخوانی افزایش یابد.

 کاهش درد پستان با روغن گل مغربی

روغن گل مغربی می تواند درد سینه را در دوران قاعدگی کاهش دهد.درد پستان در بعضی از زنان در دوران قاعدگی و قبل از آن دیده می شود.اسید گاما لینولنیکِ موجود در روغن گل مغربی باعث کاهش التهاب می شود.

عوارض جانبی روغن گل مغربی چیست

مصرف روغن گل مغربی در کوتاه مدت، هیچ گونه خطر خاصی را به دنبال ندارد، اما اثرات آن در بلندمدت هنوز کشف نشده است. ضمن اینکه سازمان جهانی غذا و داروی آمریکا هم آن را تأیید نکرده است. بنابراین در هنگام خرید باید به شرکت تولیدکننده و محتویات روغن توجه کنید. عوارض مصرف روغن گل مغربی خفیف هستند. مثلا:

  • ناراحتی معده
  • درد شکمی
  • سردرد
  • مدفوع شُل.

اگر دوز مصرفی روغن گل مغربی اندک باشد، احتمال بروز عوارض جانبی مصرف هم کاهش پیدا خواهد کرد. در موارد معدودی هم استفاده از آن باعث بروز حساسیت در بدن می شود. از علائم حساسیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • التهاب دست و پا
  • بروز جوش و تحریک پوست
  • تنگی نفس
  • خِس خِس سینه.

موارد مصرف کپسول گل مغربی

درمان كمكي در نوروپاتي ديابتي، آرتريت روماتوئيد، بيماري اسكلروز متعدد، سندرم پیش قاعدگی ، درد پستان پیش از قاعدگی و درمان اختلال نعوظ، خصوصاً ناشی از دیابت و اختلالات ميكرووسكولار ديابت. 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.