مجله درمان سرا

موارد مصرف قرص مونته لوکاست

موارد مصرف قرص مونته لوکاست
مونته لوکاست با مهار اثرات لوکوترین ها به کنترل علائم آسم کمک می نماید. این دارو به ویژه برای افرادی که علائم آسم آنها ناشی از انجام فعالیت‌های ورزشی یا حساسیت فصلی می باشد مناسب می باشد.

مونته لوکاست چیست؟

مونته لوکاست یک آنتاگونسیت انتخابی گیرنده لوکوترین با عملکرد و کاربردهای مشابه با زافیرلوکاست است اگر چه گزارش شده است که طول مدت فعالیت آن طولانی تر است و به صورت نمک های سدیم تجویز می شود ولی دوزها بر اساس پایه بیان می شوند به طوری که mg10/37 مونته لوکاست سدیم تقریباً معادل با 10 میلی گرم مونته لوکاست می باشد.

نام لاتین:Montelukast

نام تجاری:®Singulair

گروه دارویی- درمانی: آنتاگونیست گیرنده لکوترین،ضد آسم

طبقه بندی در بارداری:گروه B

 اشکال دارویی قرص مونته لوکاست : قرص مونته لوکاست 10 میلی گرم ،قرص جویدنی مونته لوکاست 5 میلی گرم ، گرانول مونته لوکاست  4 میلی گرم در هر ساشه

در درمان آسم مزمن مونته لوکاست سدیم با دوزهای معادل 10 میلی گرم مونته لوکاست و یکبار در روز داده می شود و مصرف ان باید در بعدازظهرها صورت گیرد. در مورد بچه های 6 سال تمام تا 14 سال می توان دوز معادل با 5 میلی گرم مونته لوکاست تجویز کرد و در کودکان 6 ماهه تا 5 ساله دوز معادل با 4 میلی گرم. نکته این که نباید از آن در درمان حملات حاد آسم استفاده کرد. در برخورد با رینیت آلرژیک فصلی دوزهای مشابه با آسم در بالغین و کودکان 2سال به بالا تجویز می شود.

آسم یک بیماری شایع تنفسی ناشی از التهاب راه های هوایی ریه ها می باشد.التهاب موجب تحریک ماهیچه های اطراف مجاری هوایی می گردد و انقباض این ماهیچه ها موجب تنگ شدن مجاری هوایی می شود و این پدیده موجب سخت تر شدن عبور هوا از مجاری و بروز علائمی همچون خس خس سینه، احساس فشار در قفسه ی سینه، تنگی نفس و...می گردد.
التهاب در مجاری هوایی همچنین موجب افزایش ترشح مخاط در این نواحی می گردد که می تواند سرفه های پی در پی به همراه داشته باشد.
علائم آسم در شرایطی می تواند تشدید گردد که به این موقعیت ها حمله آسمی می گویند و برخی افراد در موقعیت هایی همچون انجام فعالیت ورزشی و آلودگی هوا ، این حملات را تجربه می کنند.
حمله ی آسم ناشی از تولید ناقل های شیمیایی به نام لوکوترین هاست که در بدن مسئول ایجاد التهاب می باشند. مونته لوکاست با مهار اثرات لوکوترین ها به کنترل علائم آسم کمک می نماید. این دارو به ویژه برای افرادی که علائم آسم آنها ناشی از انجام فعالیت های ورزشی یا حساسیت فصلی می باشد مناسب می باشد.

 

تصویر 1

 

فارماکوکینتیک مونته لوکاست

اوج غلظت پالاسمایی مونته لوکاست 2 تا 4 ساعت بعد از تجویز خوراکی حاصل می شود. زیست دستیابی متوسط 64% می باشد. مونته لوکاست بیش از 99% به پروتین های پلاسما متصل می شود و به طور وسیع در کبد توسط سیتوکروم 450p- و ایزوآنزیم های 4A3CYP، 6A2CYP و 9C2CYP متابولیزه می شود و عمدتاً از طریق مدفوع و از راه صفرا دفع می گردد. در بیماران مبتلا به اختلالات ملایم تا متوسط کبدی متابولیسم کاهش می یابد و نیمه عمرحذف دارو طولانی تر می شود.

پیش از شروع مصرف مونته لوکاست

-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک را در جریان قرار دهید.
-لیست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان وقوع تداخل دارویی معنادار، اقدامات لازم صورت گیرد.
-چنانچه سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه آن دارید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

نحوه ی مصرف مونته لوکاست

-این دارو معمولاً به صورت یک قرص در روز تجویز می گردد و بهترین زمان مصرف آن عصرها می باشد.
قرص ۱۰ میلی گرم برای بزرگسالان،۴ میلی گرم برای کودکان ۶ ماه تا ۵ سال و ۵ میلی گرم برای کودکان ۶ الی ۱۴ سال تجویز می گردد.
-قرص ۱۰ میلی گرمی را می توانید با یک لیوان آب قبل یا پس از غذا میل نمایید.
-قرص های کوتاه لوکاست که برای اطفال تجویز می گردند، معمولاً جویدنی و طعم دار می باشند. بهتر است این قرص ها با معده ی خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از غذا) مصرف گردند. از کودک بخواهید پیش از بلعیدن قرص را به خوبی بجود.
-در صورتی که برای کودک گرانول خوراکی مونته لوکاست (در شکل دارویی ساشه) تجویز شده است، کافی است محتویات ساشه را داخل دهان کودک بریزید و از وی بخواهید دارو را قورت دهد.
در صورت نیاز می توانید گرانولها را در مقداری کمی ماده غذایی نرم و سرد مانند ماست بستنی میوه یا سبزیجات له شده مخلوط نمایید و به کودک بدهید.
مصرف گرانول مونته لوکاست با غذا تداخلی ندارد. با این وجود از مخلوط کردن آن با نوشیدنی یا غذای گرم بپرهیزید.
-حتی در صورت کنترل علائم آسم و برطرف شدن علائم،مونته لوکاست را به صورت منظم و روزانه مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت، نیاز به مصرف نوبت فراموش شده نمی باشد. نوبت های بعد را طبق روال سابق مصرف نمایید و از دو برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه هایی برای مصرف مونته لوکاست

-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک بمانید. زیرا لازم است روند بهبودی (خصوصاً در کودکان) توسط پزشک بررسی گردد.

-مصرف مونته لوکاست موجب تسکین فوری علائم آسم در زمان حمله آسم یا تنگی نفس نمی گردد. به همین خاطر چنانچه دچار حمله ی آسمی می شوید، لازم است پزشک اسپری های دهانی مناسب شرایط حاد حمله برای شما تجویز نماید و در صورت لزوم مصرف نمایید و همچنین لازم است تعداد نوبت های مصرف این اسپری را حتماً یادداشت نمایید تا بتوانید به پزشک اطلاع دهید.

-در صورتی که علائم آسم تشدید شد، یا نیاز شما به مصرف اسپری در شرایط خاص بیشتر از سابق شد، حتماً پزشک درمانگر خود را در جریان قرار دهید.

-مصرف دخانیات حساسیت و آسیب زیادی برای سلولهای ریه به همراه دارد و می تواند بیماری های تنفسی را تشدید نموده و بروز اثرات مثبت دارو درمانی را نیز کاهش دهد.

-پیش از خرید هر گونه دارو یا فرآورده ی مکمل حتماً داروساز را در جریان سابقه ی ابتلا به آسم و داروهای مصرفی خود قرار دهید.

-مصرف برخی داروهای ضد درد و التهاب و آسپریت ممکن است موجب تشدید علائم آسم در برخی بیماران گردد.
-قرص جویدنی این دارو حاوی فنیل آلانین می باشد.لذا در صورتی که بیمار (خصوصاً کودک) مبتلا به فنیل کتونوریا می باشد، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض مونته لوکاست

-در صورت احساس درد در ناحیه ی شکم، احساس تهوع یا اسهال، چنانچه علائم پس از چند روز برطرف نشد و ادامه دار بود، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-در صورت بروز سردرد، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود جهت معرفی داروی ضد درد مناسب شرایطتان مشورت نمایید.

در صورت ادامه دار شدن سردرد، به پزشک اطلاع دهید.
-در صورت بروز عفونت های گلو و قفسه سینه، تب و لک های قرمز پوستی به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورت مشاهده ی علائم مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه با گزگز و بی حسی دست و پاها، تنگی نفس و راش پوستی حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا این علائم می تواند ناشی از یک عارضه ی بسیار نادر اما مهم دارویی باشد.
-در کنترل و درمان بیماری آسم هریک از داروها جایگاه درمانی خود را دارند. لذا از جایگزین کردن داروها و هرگونه تغییر در نحوه ی مصرف بدون نظر پزشک اکیداً خودداری نمایید.

 

مصرف مونته لوکاست در بارداری و شیردهی:

مصرف مونته لوکاست در بارداری : داده های کنترل شده ای درمورد استفاده از مونته لوکاست در بارداری انسان در دست نمی باشد. در ابتدای ورود مونته لوکاست به بازار دارویی بروز برخی مشکلات در جنین گزارش شد اما اغلب این خانم ها از سایر داروهای ضد آسم نیز در بارداری خود استفاده می کردند. علت بین بروز این عوارض و مصرف مونته لوکاست مشخص نشده است.
مصرف مونته لوکاست در شیردهی: ترشح مونته لوکاست در شیر انسان مشخص نیست اما در مطالعات حیوانی وجود مونته لوکاست در شیر حیوان نشان داده شده است. تاثیر مونته لوکاست در شیردهی و نوزادان شیرخوار چندان مشخص نیست بنابراین استفاده از مونته لوکاست در شیردهی باید با احتیاط و تحت نظر پزشک معالج باشد.

در حین درمان تنفس بیمار را بررسی کنید.
در دوره درمان با مونته لوکاست شیمی خون را بررسی نمایید.
مراقب بروز علائمی مانند راش جلدی، وسکولیت ، ائوزینوفیلی ، تشدید نشانه های ریوی، قلبی، و نوروپاتی باشید.
پس از باز کردن بسته دارو باید در مدت 15 دقیقه مصرف شود.
بهتر است این دارو عصر هنگام تجویز شود

توصیه های مصرف مونته لوکاست

  • این دارو حاوی فنیل آلانین می باشد و در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری مناسب نمی باشد.
  • نحوه مصرف مونته لوکاست و دوز مونته لوکاست توسط پزشک تعیین می شود.
  • از مصرف الکل، آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همزمان با این دارو اجتناب کنید.
  • در طول درمان با مونته لوکاست از انجام فعالیت هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند اجتناب کنید.
  • این دارو می تواند با یا بدون غذا استفاده شود.
  • دو ساعت قبل از ورزش کردن از داروی مونته لوکاست استفاده کنید.