مجله درمان سرا

موارد مصرف قرص مونته لوکاست

موارد مصرف قرص مونته لوکاست
مونته لوکاست داروی کنترل علائم آسم میباشد و برای علائم آسم ورزشی و حساسیت های فصلی تجویز می شود و در اشکال دارویی قرص، قرص جویدنی و گرانول 4 میباشد.

مونته لوکاست

مونته لوکاست داروی کنترل علائم آسم میباشد این دارو باعث کنترل علائم آسم ورزشی و حساسیت های فصلی میشود و در اشکال دارویی قرص 10 ،قرص جویدنی 5 میلی گرم و گرانول مونته لوکاست 4 میباشد.

مونته لوکاست چیست؟

مونته لوکاست Montelukast یک آنتاگونسیت انتخابی گیرنده لوکوترین با عملکرد و کاربردهای مشابه با زافیرلوکاست است. مونته لوکاست در گروه دارویی ضد آسم قرار دارد.

اوج غلظت پالاسمایی مونته لوکاست 2 تا 4 ساعت بعد از تجویز خوراکی حاصل می شود و عمدتاً از طریق مدفوع و از راه صفرا دفع می گردد. در بیماران مبتلا به اختلالات ملایم تا متوسط کبدی متابولیسم کاهش می یابد و نیمه عمرحذف دارو طولانی تر می شود.

علائم آسم در شرایطی می تواند تشدید گردد که به این موقعیت ها حمله آسمی می گویند و برخی افراد در موقعیت هایی همچون انجام فعالیت ورزشی و آلودگی هوا ، این حملات را تجربه می کنند.
حمله ی آسم ناشی از تولید ناقل های شیمیایی به نام لوکوترین هاست که در بدن مسئول ایجاد التهاب می باشند. مونته لوکاست با مهار اثرات لوکوترین ها به کنترل علائم آسم کمک می نماید. این دارو به ویژه برای افرادی که علائم آسم آنها ناشی از انجام فعالیت های ورزشی یا حساسیت فصلی می باشد مناسب می باشد.

 اشکال دارویی

 • قرص مونته لوکاست 10 میلی گرم
 • قرص جویدنی مونته لوکاست 5 میلی گرم 
 • گرانول مونته لوکاست  4 میلی گرم در هر ساشه

توصیه مصرف مونته لوکاست

 • این دارو حاوی فنیل آلانین می باشد و در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری مناسب نمی باشد.
 • در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک بمانید. زیرا لازم است روند بهبودی (خصوصاً در کودکان) توسط پزشک بررسی گردد
 • نحوه مصرف مونته لوکاست و دوز مونته لوکاست توسط پزشک تعیین می شود.
 • از مصرف الکل، آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همزمان با این دارو اجتناب کنید.
 • این دارو می تواند با یا بدون غذا استفاده شود.
 • دو ساعت قبل از ورزش کردن از داروی مونته لوکاست استفاده کنید.
 • در صورتی که علائم آسم تشدید شد، یا نیاز شما به مصرف اسپری در شرایط خاص بیشتر از سابق شد، حتماً پزشک درمانگر خود را در جریان قرار دهید.
 • مصرف دخانیات حساسیت و آسیب زیادی برای سلولهای ریه به همراه دارد و می تواند بیماری های تنفسی را تشدید نموده و بروز اثرات مثبت دارو درمانی را نیز کاهش دهد.
 • مصرف برخی داروهای ضد درد و التهاب و آسپریت ممکن است موجب تشدید علائم آسم در برخی بیماران گردد.

نحوه مصرف مونته لوکاست

 • قرص ۱۰ میلی گرمی را می توانید با یک لیوان آب قبل یا پس از غذا میل نمایید.
 • این دارو معمولاً به صورت یک قرص در روز تجویز می گردد و بهترین زمان مصرف آن عصرها می باشد.
 • قرص های کوتاه لوکاست که برای اطفال تجویز می گردند، معمولاً جویدنی و طعم دار می باشند. بهتر است این قرص ها با معده ی خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از غذا) مصرف گردند.
 • در صورتی که برای کودک گرانول خوراکی مونته لوکاست (در شکل دارویی ساشه) تجویز شده است، کافی است محتویات ساشه را داخل دهان کودک بریزید و از وی بخواهید دارو را قورت دهد.
 • در صورت نیاز می توانید گرانولها را در مقداری کمی ماده غذایی نرم و سرد مانند ماست بستنی میوه یا سبزیجات له شده مخلوط نمایید و به کودک بدهید.
 • مصرف گرانول مونته لوکاست با غذا تداخلی ندارد. با این وجود از مخلوط کردن آن با نوشیدنی یا غذای گرم بپرهیزید.

مقدار مصرف مونته لوکاست

قرص ۱۰ میلی گرم برای بزرگسالان یک بار در روز ،۴ میلی گرم برای کودکان ۶ ماه تا ۵ سال و ۵ میلی گرم برای کودکان ۶ الی ۱۴ سال تجویز می گردد.

مصرف مونته لوکاست در بارداری

مونته لوکاست در گروه B بارداری قرار دارد. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید میبایست این دارو توسط پزشک تجویز شود. زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده اسیب برساند.

مصرف مونته لوکاست در شیردهی

مونته لوکاست ممکن است به شیر مادر منتقل شود و تاثیر مونته لوکاست در شیردهی و نوزادان شیرخوار چندان مشخص نیست بنابراین استفاده از مونته لوکاست در شیردهی باید با احتیاط و تحت نظر پزشک معالج باشد.

 

 

تصویر 1

 عوارض مونته لوکاست

در صورت احساس درد در ناحیه ی شکم، احساس تهوع یا اسهال، چنانچه علائم پس از چند روز برطرف نشد و ادامه دار بود، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز سردرد، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود جهت معرفی داروی ضد درد مناسب شرایطتان مشورت نمایید.در صورت ادامه دار شدن سردرد، به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز عفونت های گلو و قفسه سینه، تب و لک های قرمز پوستی به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت مشاهده ی علائم مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه با گزگز و بی حسی دست و پاها، تنگی نفس و راش پوستی حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا این علائم می تواند ناشی از یک عارضه ی بسیار نادر اما مهم دارویی باشد.

در کنترل و درمان بیماری آسم هریک از داروها جایگاه درمانی خود را دارند. لذا از جایگزین کردن داروها و هرگونه تغییر در نحوه ی مصرف بدون نظر پزشک اکیداً خودداری نمایید.

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.