مجله درمان سرا

مفنامیک اسید چیست و نحوه مصرف آن

مفنامیک اسید چیست و نحوه مصرف آن
مفنامیک اسید داروی تسکین دهنده درد و ضد التهاب غیر استروئیدی و فاقد کورتن است و برای تسکین دندان درد ، قاعدگی دردناک ، سردرد و میگرن استفاده می شود.

کپسول مفنامیک اسید

کپسول مفنامیک اسید در گروه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و فاقد کورتن است که برای تسکین دردهای دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد… استفاده می شود. کپسول مفنامیک اسید در فرم 250 در دسترس می باشد.

مفنامیک اسید چیست

مفنامیک اسید از پرکاربردترین داروهای تسکین دهنده درد و ضد التهاب است که با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز ، باعث میشود که پروستاگلاندین در بدن کاهش می یابد. این ماده شیمیایی باعث درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده می شود.

مفنامیک اسید دارای خواص ضد درد و ضد التهاب دارد. قرص مفنامیک اسید از داروهای NSAID است و برای درمان دردهای خفیف و معمولی از جمله دردهای قاعدگی ، میگرن ،پیشگیری از سردرد میگرنی و دندان درد و درد جراحی های دندان استفاده می شود.نیمه عمر مفنامیک اسید حدود 2 ساعت است و از طریق ادرار و مدفوع دفع میشود.

تصویر 4

 

نحوه مصرف مفنامیک اسید

  • این دارو نباید بیش از 7 روز مصرف گردد.
  • برای کودکان بیش از 14 سال طبق دستور پزشک.
  • برای کودکان زیر14 سال مقدار مصرف دارو تعیین نشده است.

مقدار مصرف مفنامیک اسید

مقدار دوز مصرفی مفنامیک اسید می بایست توسط پزشک تجویز گردد. اما به دوز عمومی مفنامیک اسید مقدار 500 میلی گرم در ابتدا و سپس 250 میلی گرم هر 6 ساعت بر حسب نیاز مصرف می شود.

مقدار مصرف مفنامیک اسید برای قاعدگی دردناک :مقدار اولیه مفنامیک اسید 500 میلی گرم یک بار در روز و در صورت نیاز 250 میلی گرم هر 6 ساعت به مدت 2 تا 3 روز

 منع مصرف مفنامیک اسید

 افرادی که دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند، یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید استیل سالیسیلیک (آسپیرین) و یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می برند، نباید از این دارو استفاده کنند.. 

مصرف مفنامیک اسید با داروهای دیگری مثل آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن خطر بروز زخم گوارشی را افزایش می دهد

زنان باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفنامیک اسید استفاده کنند

اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج می برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید، یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج می برید، نباید از این دارو استفاده کنید.

عوارض جانبی مفنامیک اسید

درد معده، حالت تهوع و استفراغ ،بی اشتهایی، سوزش معده، نفخ، یبوست و دیگر مشکلات گوارشی،سردرد، سرگیجه، خستگی، بی خوابی، عصبی شدن ، افت فشارخون،تپش قلب ، مشکلات تنفسی از عوارض مفنامیک اسید می باشد.

در موارد نادرتری مصرف مفنامیک اسید با مشکلاتی مثل واکنش های پوستی، ضایعات پوستی و خارش همراه بوده است.در صورت بروز هر کدام از این علائم میبایست با پزشک خود مشورت کنید و از مصرف این دارو خودداری کنید

تداخل دارویی مفنامیک اسید

آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن

اسپیرونولاکتون و داروی هپارین، وارفارین، لیتیوم، داروهای ضددیابت مانند قرص متفورمین، مکمل های پتاسیم، داروهای گیاهی مانند بابونه، جنسینگ، جینکوبیلوبا

مصرف مفنامیک اسید در بارداری

مفنامیک اسید در گروه بارداری C قرار دارد و در دوران بارداری نباید مصرف شود. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مفنامیک اسید در دوران شیردهی

مفنامیک اسید به شیر مادر منتقل میشود و ممکن است به کودک شیرده اسیب برساند و در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنید مگر با تشخیص پزشک

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.