مجله درمان سرا

قرص نورتریپتیلین چیست و چگونه مصرف میشود

قرص نورتریپتیلین چیست و چگونه مصرف میشود
نورتریپتیلین (Nortriptyline) داروی درمان افسردگی و در رده داروهای ضد افسردگی های سه حلقه ای است. با عوارض قرص نورتریپتیلین و موارد مصرف نورتریپتیلین و نحوه مصرف نورتریپتیلین آشنا شوید

نورتریپتیلین چیست

نورتریپتیلین نوعی داروی ضدافسردگی سه حلقه ای است که مستقیما روی مواد شیمیایی مغز تاثیر می گذارد . در صورتی که سابقه حمله قلبی دارید نباید نورتریپتیلین مصرف کنید . همچنین بین مصرف نورتریپتیلین با داروهای بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز MAO باید حداقل 14 روز فاصله وجود داشته باشد.

نورتریپتیلین از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد.بنظر میرسد که با تداوم مصرف نورتریپتیلین تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند.

قرص نورتریپتیلین داروی درمان مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی استفاده میشود. این دارو باعث بهبود خل و خو و احساس بهزیستی ،برطرف شدن افسردگی میشود. این دارو با تاثیر بر تعادل برخی مواد شیمیایی در مغز موثر است.

نورتریپتیلین از دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود..بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 7-8.5 ساعت بدست می آید.پیوند نورتریپتیلین به پروتئینهای پلاسما و بافت زیاد می باشد. نورتریپتیلین دارای متابولیسم عبور اول کبدی است.
تقریبا یک سوم مقدار مصرف خوراکی در یک نوبت طی 24 ساعت از طریق ادرار دفع می گردد.مقادیر کمی بواسطه صفرا از طریق مدفوع دفع می گردد.نیمه عمر نورتریپتیلین 16 تا 90 ساعت می باشد.

قبل از مصرف نورتريپتيلين

قبل از مصرف نورتریپتیلین در صورت داشتن علائم ذیر پزشک خود را درمیان بگذارید

  1. در صورتی که سابقه حمله قلبی و سابقه سکته مغزی دارید
  2. داشتن بیماری های کبدی و کلیوی
  3. هرگونه مشکل و اختلال تیروئید
  4. ابتلا به گلوکوم و آب سیاه
  5. اگر باردار هستید و یا تصمیم به حاملگی دارید

مصرف نورتریپتیلین در بارداری :این دارو در رده D قرار دارد و تاثیرات نورتریپتیلین در دوران بارداری بر روی جنین به صورت کامل مشخص نیست . در صورتی که در دوره مصرف نورریپتیلین حامله شدید ، به پزشک اطلاع دهید

نحوه ی مصرف نورتریپتیلین

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.دوز های معرفی شده عمومی میباشند ولی دوز اصلی باید توسط پزشک معالج تجویز شود.

 نورتریپتیلین برای افسردگي، بيماري پانيک.

بزرگسالان: از راه خوراکي مقدار 25 ميلي گرم 4-3 بار در روز مصرف مي‌ شود و به تدريج تا حداکثر mg/kg 150 افزايش مي‌ يابد. به جاي آن ، مي‌ توان مقدار تام مصرف روزانه را به هنگام خواب مصرف کرد.
بيماران مسن يا نوجوانان: مقدار 50-30 ميلي گرم از راه خوراکي و در دوزهاي منقسم مصرف مي‌ شود.

نورتریپتیلین برای ترک سيگار.

بزرگسالان: روزانه mg 25 از راه خوراکي مصرف مي‌ شود که مي‌ توان ميزان مصرف را به صورت تدريجي تا mg 100-75 در روز افزايش داد. دارو را بايد 28-10 روز قبل از تاريخ شروع ترک آغاز نمود.

تصویر 2

 

عوارض مصرف داروی نورتریپتیلین

علائم آلرژی مانند خارش و قرمز شدن چشم ها ، عطسه ، تنگی نفس ، درد سینه ، خشک شدن دهان و گلو ، آبریزش بینی ، تورم زبان و لب مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . 

مشکل بینایی ، دوبینی ، تاری دید ، دیدن هاله نور در اطراف اجسام نورانی ، حساسیت به نور ، مشکل تشخیص رنگ ، درد چشم،تیک های عصبی ، حرکات غیر ارادی،سرگیجه ، سردرد ، تشنج ،درد قفسه سینه ، افزایش ضربان قلب ، احساس تپش قلب ، احساس شنیدن صدای ضربان قلب ،مشکل در حفظ تعادل ، مشکل در تغییر حالت از خوابیده و نشسته به حالت ایستاده ،مشکل در صحبت کردن ، کاهش سرعت حرف زدن ، مشکل در پیدا کردن کلمات ، مشکل در جمله سازی ، فراموش کردن حرفی که در حال گفتن بودید،زرد شدن پوست و چشم،مشکل ادرار ، درد ، سوزش ، قطره قطره خارج شدن ادرار ، تغییر رنگ ادرار ، تکرر ادرار،خونریزی لثه ، خونریزی از واژن ، خونریزی بیش از حد معمولا در دوران پریود و افزایش روزهای قاعدگی ، تاخیر پریود ،دیدن چیزهایی که وجود ندارد و شنیدن صداهایی که وجود ندارد ، توهم،افزایش سطح سروتونین بدن

تداخلات دارویی نورتریپتیلن

داروهای خواب آور و آرامبخش می تواند عوارض جانبی ناخواسته و گاهی خطرناک ایجاد کند.قرص های مسکن، ضد تشنج و صرع ، شل کننده های عضلات،داروهای ضدافسردگی و اضطراب و … تداخل دارد.

مصرف همزمان با داروهاي ضدآريتمي (کينيدين، ديزوپيراميد، پروکائين آميد) ممکن است خطر بروز آريتمي‌هاي قلبي و ايجاد اختلال در انتقال جريان الکتريکي قلب را افزايش دهد.

متيل فنيدات، سايمتيدين، داروهاي خوراکي جلوگيري کننده از بارداري و داروهاي مهارکننده گيرنده‌هاي بتا ممکن است متابوليسم نورتريپتيلين را مهار کرده و غلظت پلاسمايي دارو و احتمال مسموميت را افزايش دهند.

موارد منع مصرف نورتریپتیلین

حساسيت مفرط شناخته شده نسبت به داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‌اي و ترکيبات وابسته به آنها، مرحله حاد بهبود انفارکتوس ميوکارد (MI) (ممکن است موجب آريتمي، کاهش عملکرد قلبي شود)، اغما يا کاهش شديد فعاليت تنفسي (به دليل کاهش فعاليت CNS)، همزمان با مصرف داروهاي مهارکننده مونوآمين اکسيداز يا طي 14 روز پس از خاتمه درمان با اين داروها (ممکن است موجب تحريک بيش از حد سمپاتيک، همراه با بحران هايپرتانسيون، هايپرترمي و حملات تشنجي شود ).

 نکات قابل توصيه به بيمار

ممکن است براي شروع اثرات کامل درماني اين دارو تا چهار هفته زمان لازم باشد.

اين دارو داراي اثرات آرام بخشي است.

براي جلوگيري از بي حالي در طول روز ، مي‌ توانيد تمام مقدار مصرف روزانه دارو را به هنگام خواب مصرف کنيد.

از مصرف فرآورده‌هاي حاوي الکل خوددار ي کنيد. همچنين، از دو برابر کردن مقدار مصرف، بعد از فراموش کردن يک نوبت مصرف دارو، خودداري نماييد. مصرف دارو را به طور ناگهاني قطع نکنيد، مگر آنکه پزشک دستور داده باشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.