مجله درمان سرا

قطره چشمی سولفاستامید چیست

قطره چشمی سولفاستامید چیست
سولفاستامید از دسته داروهای ضدباکتری می باشد که برای درمان عفونت سطحی چشم مورد استفاده قرار می گیرد . از عوارض مصرف این دارو می توان واکنش های حساسیتی مانند خارش و قرمزی را نام برد

قطره سولفاستامید چیست؟

سولفاستامید از دسته داروهای ضدباکتری می باشد که برای درمان عفونت سطحی چشم مورد استفاده قرار می گیرد . از عوارض مصرف این دارو می توان واکنش های حساسیتی مانند خارش و قرمزی را نام برد .این دارو به شکل, قطره می باشد ..

قطره سولفاستامید برای درمان عفونت های باکتریایی چشم مانند التهاب استفاده میشود. این دارو متعلق به داروهای آنتیبیوتیک های سولفا میباشد. سولفاستامید با متوقف کردن رشد باکتریها کار میکند. از این دارو برای انواع عفونت های چشمی نباید استفاده کنیم زیرا برای عفونت های دیگر چشمی کار نمیکند. همچنین استفاده غیر ضروری یا نادرست از هر گونه آنتی بیوتیک منجر به کاهش اثر بخشی میشود.

 این دارو جذب اسید پارا آمینوبنزوئیک (PABA) را که برای سنتز اسید فولیک و رشد باکتری ضروری است، مهار می کند و یک داروی باکتریواستاتیک است.

طبق دستور پزشک از قطره چشم سولفاستامید و طبق دستورالعمل پزشک استفاده کنید و برای به دست آوردن بیشترین نتیجه دوزها را نباید از دست بدهید. این قطره فقط برای چشم مورد استفاده قرار میگیرد و قبل از استفاده میبایست دست ها را بشویید و سعی کنید پس از استفاده ، چشمان خود را بسته نگه دارید و این کار را به مدت 1 تا 2 دقیقه انجام دهید.

پس از چکاندن قطره در چشم، ممکن است سوزش احساس شود. ۲٫ دوره درمان دارویی کامل شود.

بالغین و کودکان: یک یا دو قطره از محلول ۱۰ % در کیسه ملتحمه تحتانی چشم، هر ۲ تا ۳ ساعت در طول روز و به دفعات, کمتر در شب، ریخته می شود. با توجه به پاسخ بالینی بیمار، فواصل تجویز دارو باید بیشتر شود.

عوارض جانبی سولفاستامید

استفاده سولفاستامید در برخی افراد باعث برخی عوارض های نادری میشود که در صورت بروز هر یک از علائم زیر ممکن است مربوط به یک عارضه بد باشد که فورا به پزشک خود مراجعه کنید.
کهیر ، خارش ، قرمزی پوست ، متورم ، تاول زده یا لایه برداری پوست تغییر در بینایی ، درد چشم یا سوزش چشم ، ترشحات چشم.

برخی از موارد قطره سولفاستامید عوارضی مانند سوزش چشم میشود که در بسیاری از افراد این عوارض وجود ندارد و یا فقط عوارض جزئی دارند. اگر عوارض شما را آزار میدهد یا از بین نرفت با پزشک خود تماس بگیرید.

بروز واکنش های حساسیت مفرط شامل خارش، قرمزی، تورم، درد یا سایر علائم تحریک موضعی با مصرف این دارو, گزارش شده است.

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض , در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

چشم: تاری دید، سوزش گذرای چشم، قرمزی، کراتیت اپی تلیال Other: واکنش افزایش حساسیت، سردرد، سندرم استیون-جانسون (نادر)، حساسیت به نور

  نکات با اهمیت:

معمولا از قطره چشمی ۱۰ % این دارو استفاده می شود. ممکن است در هنگام مصرف قطره چشمی ۲۰ % آن، سوزش چشم ایجاد شود.

۱- از تماس نوک قطره چکان به چشم یا بافت اطراف آن خودداری کنید. ۲- مراقب بروز علائم حساسیت، مانند خارش پلک ها یا سوزش مداوم باشید و در صورت بروز این علائم، آن را , بلافاصله گزارش دهید.

۳- قطرات چشمی ممکن است تا حدی موجب سوزش شوند. ۴- از حوله سایر اعضای خانواده استفاده نکنید. ۵- قبل از مصرف داروی چشمی دیگر، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.

 

تصویر 1

 

موارد منع مصرف:

ممنوعیت مصرف سولفاستامید در نوزادان
افرادی که به داروهای سولفونامید حساسیت مفرط دارند. نوزادان کمتر از ۲ ماه افرادی که دچار بیماری های آبله مرغان، عفونت های قارچی و ویروسی چشم هستند.

موارد احتیاط قطره سولفاستامید:

در اطفال باید با احتیاط مصرف شود. در افرادی که دچار خشکی شدید چشم هستند.

 مصرف در بارداری و شیردهی:

عوارض این دارو بر روی جنین در دوران بارداری، به طور دقیق و کافی بررسی نشده است و مصرف آن در دوران بارداری, باید با احتیاط همراه باشد و توصیه نمی شود.

ترشح این دارو در شیر مادر ثابت نشده است و مصرف این دارو در شیردهی با احتیاط انجام شود.

توجهات پزشکی – پرستاری:

قطع دارو با بروز حساسیت
در صورت بروز علائم حساسیت بیش از حد مانند قرمزی، خارش و کهیر، مصرف دارو باید قطع شود.

برای جلوگیری از آلودگی، هنگام مصرف قطره چشمی مراقب باشید نوک قطره چکان با چشم یا جای دیگر تماس پیدا نکند. توصیه می شود، علیرغم احساس بهبودی، دارو را مطابق دستور بکار برده و در صورت فراموش نمودن یک دوز، بلافاصله پس از بخاطر آوردن، دارو را مصرف نمائید. مگر این که زمان مصرف دوز بعدی رسیده باشد.

توصیه می شود، در صورت عدم بهبودی طی ۷ تا ۸ روز بعد از مصرف دارو، تشدید علائم، ایجاد درد، خارش , و تورم موضعی در چشم ها به پزشک اطلاع دهید.

تا زمان بهبود کامل عفونت چشم و تایید پزشک، از کاربرد لنز های تماسی خودداری نمائید.

شرایط نگهداری دارو:

دارو را در ظروف در بسته و در دمای ۸ تا ۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید. در صورت کدر شدن رنگ محلول، از مصرف آن , خودداری کنید.

 تداخلات دارویی سولفاستامید

تداخل سولفاستامید با جنتامایسین : ممکن است در صورت مصرف همزمان با داروهایی مانند جنتامایسین چشمی، تتراکائین یا سایر داروهای بی حس کننده موضعی، اثر سولفاستامید کاهش یابد یا مهار شود.این دارو با نیترات نقره، ناسازگار است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.