مجله درمان سرا

کرفس کوهی یک گیاه پر خاصیت و دارویی

کرفس کوهی یک گیاه پر خاصیت و دارویی
کرفس کوهی به علت اثرات ضد درد، ضد التهاب، آرام‌بخش و ضد سرفه و همچنین این گیاه دارای اثرات ضد ویروس، ضد دیابت، ضد سرطان بوده و آن را به عنوان عامل پیشگیری کننده از زخم معده مطرح می‌کنند.

کرفس کوهی چیست؟ کرفس کوهی که به نام کلوس یا کرفس بختیاری هم شناخته می شود، گیاهی وحشی از خانواده ی چتریان است که در فصل بهار می روید و به رنگ سبز مایل به زرد یافت می شود، کرفس کوهی بسیار خوش عطر می باشد. این گیاه بومی کشور ایران بوده و در ایران در استان ‎های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس و لرستان می روید.

کرفس کوهی را به صورت کرفس کوهی تازه به عنوان نوعی سبزی خوردن، برای تهیه ترشی کرفس کوهی و سوپ یا به صورت پودر کرفس کوهی خشک شده بر روی ماست و دوغ استفاده می کنند.

طبع کرفس کوهی  :طبیعت کرفس کوهی گرم و خشک می باشد. کرفس کوهی حاوی مقادیر بالای ویتامین E، ویتامین C، ویتامین K، مواد معدنی از جمله منیزیم و پتاسیم ، آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها می باشد.

خواص کرفس کوهی برای پوست صورت : مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در کرفس کوهی با افزایش تولید کلاژن به کاهش چین و چروک پوست و جوان سازی پوست صورت کمک می کند.

درمان زخم پوستی با کرفس کوهی : کرفس کوهی در طب سنتی برای درمان سریع تر زخم های پوستی استفاده می شود.

لاغری و کاهش وزن با کرفس کوهی : مطالعات نشان داده که مصرف روزانه یک لیوان آب کرفس کوهی به همراه لیمو ترش می تواند به لاغری و کاهش وزن افراد کمک کند.

دیابت و قند خون با کرفس کوهی : کرفس کوهی خواص ضد التهابی قوی دارد و مصرف آن می تواند با کاهش حساسیت به انسولین به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو کمک کند.گفته می شود که مقادیر بالای پلی فنول های موجود در کرفس کوهی به پیشگیری و درمان دیابت کمک می کند.

کرفس کوهی برای جلوگیری از فشارخون : در یک پروژه تحقیقاتی اثر عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی بر میزان فشار خون مورد بررسی قرار گرفت که نشان داد سبب پیشگیری و کاهش پرفشاری خون می شود.

اثرات ضد فشار خون و آنتی اکسیدانی عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی بر فشار خون ناشی از دگزامتازون پیشنهاد می شود، اما مطالعات بیشتری برای یافتن مکانیسم اثر دقیق این داروی گیاهی مورد نیاز است. در این تحقیق، برای القای فشار خون، دگزامتازون به صورت زیر جلدی به مدت ۱۴ روز بر روی افراد مورد مطالعه تجویز شد که در گروه پیشگیری، تجویز خوراکی عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی چهار روز قبل از تجویز دگزامتازون آغاز شد و تا پایان دوره (بین یک تا ۱۸ روز) ادامه یافت و در گروه درمانی، عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی از روز ۸ تا ۱۴ تجویز شد.

چربی خون و قلب با کرفس کوهی : مقادیر بالای فلاونویید های موجود در کرفس کوهی به کاهش کلسترول و چربی خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و آتروز اسکلروزیس را کاهش می دهد.

معده و دستگاه گوارش با کرفس کوهی : گفته می شود که مصرف کرفس کوهی به بهبود هضم غذا کمک می کند، برای پیشگیری و درمان معده درد، زخم معده، کرون و کولیت روده مفید است و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

استرس، اضطراب و افسردگی : به طور سنتی کرفس کوهی به دلیل خواص آؤام بخشی که دارد برای کاهش استرس و اضطراب و درمان افسردگی استفاده می شود.

سرماخوردگی و گلودرد : مقادیر بالای ویتامین C و آنتی اکسیدان های موجود در کرفس کوهی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به پیشگیری و درمان سرماخوردگی، آنفلونزا گلودرد و سرفه کمک می کند.

روماتیسم، آرتروز و سیاتیک : کرفس کوهی به دلیل خواص ضد التهابی که دارد در طب سنتی برای درمان کمردرد، روماتیسم، آرتروز و سیاتیک استفاده می شود.

خواص بذر کرفس کوهی

بذر کرفس کوهی یک اشتها آور طبیعی می شود.بذر کرفس کوهی برای پاک سازی معده و دستگاه گوارش مفید بوده و از ابتلا به سرطان معده پیشگیری می کند.بدر کرفس کوهی یک دیورتیک طبیعی بوده و به سم زدایی و پاکسازی کبد و کلیه ها کمک می کند و با دفع اسید اوریک خون به درمان نقرس کمک می کند.

عوارض و مضرات کرفس کوهی

بارداری و شیردهی : گفته می شود که بذر کرفس کوهی و کرفس کوهی ممکن است باعث سقط جنین شود بنابراین خوردن آن توسط زنان باردار توصیه نمی شود و کرفس کوهی ممکن است حملات صرع را در افراد مبتلا به صرع تحریک کند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.