مجله درمان سرا

اطلاعات دارویی پردنیزولون

اطلاعات دارویی پردنیزولون
پردنیزلون (Prednisolone) داروی استروئیدی است که التهاب های موجود در بدن را کاهش می دهد و موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند را در سیستم ایمنی بدن کاهش می دهد.

قرص پردنیزولون چیست

پردنیزولون (Prednisolone) جزو دسته‌ای از داروها است که به آن‌ها استروئید یا کورتیکواستروئید می‌گویند. این داروها در بین مردم به کورتون هم معروف هستند. پردنیزولون مانند دیگر استروئیدها مانع از ترشح موادی در بدن می‌گردد که موجب بروز التهاب می‌شوند. پس پردنیزولون یک داروی ضدالتهابی است. این دارو انتشار سریع در عضلات کبد، پوست، روده‌ها و کلیه‌ها دارد. در کبد متابولیزه می‌شود و عمدتا در ادرار دفع می‌شود.

پردنیزولون در گروه دارویی گلوکورتیکوئید ، ضد التهاب ، ضد التهاب چشمی ، تضعیف کنند سیستم ایمنی میباشد.

پردنیزولون در اشکال دارویی قرص 5 و 50 میلی گرم و همچنین قطره استریل چشمی 1 درصد میباشد.

علاوه بر این پردنیزولون برای درمان جایگزینی در نارسایی غده فوق كلیوی استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان علامتی اختلالات آلرژیک التهابی و در جهت سركوب كردن سیستم ایمنی استفاده می‌شود.متیل پردنیزولون در هیپرپلازی مادرزادی غده فوق كلیه، ادم مغزی و بیماری‌های روماتیسمی نیز مؤثر است. ‎

مصرف پردنیزولون در بارداری :پردنیزولون در رده C بارداری میباشد .در بعضی مطالعات حیوانی شواهدی مبنی بر آسیب جنینی دیده شده اما مطالعات کنترلی روی انسان انجام نشده است. با این حال منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

مصرف پردنیزولون در شیردهی:برای مصرف این دارو در دوران شیردهی نیاز به مطالعات بیشتر وجود دارد با این حال مصرف آن در این دوران توصیه نمی شود و منع مصرف دارد.

نحوه ی مصرف پردنیزولون

پردنیزولون را دقیقا مطابق با نسخه تجویز شده پزشک خود مصرف کنید. گاهی ممکن است پزشکتان برای اطمینان از کسب بهترین نتایج، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد.

پردنیزولون گاهی اوقات یک روز در میان مصرف می شود. از دستورالعمل پزشک درمورد نحوه مصرف، با دقت بسیار زیاد پیروی کنید.

در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد.

مقدار مصرف پردنیزولون

پردنیزولون در زمان مصرف تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک گاهی اوقات دوز شما را تغییر می دهد. پردنیزولون گاهی اوقات هر روز مصرف می شود. دستورالعمل های دوز پزشک را با دقت دنبال کنید.

درمان التهاب شدید یا سركوب فعالیت سیستم ایمنی.

 • بزرگسالان: از راه خوراكی، مقدار 15-5/2 میلی گرم 4-2 بار در روز مصرف می‌شود.
 • كودكان: از راه خوراكی، ‌مقدار mg/kg/day 2-14/0 یا 6-4 در چهار دوز منقسم مصرف می‌ شود.

تشدید حاد مولتیپل اسكلروزیس.

 • كودكان: mg/kg 200 خوراكی، به مدت یك هفته و به دنبال آن mg 80 یك روز در میان تا 1 ماه مصرف می‌ شود.

سندرم نفروتیك.

 • كودكان: 60، خوراكی در 3 دوز منقسم، ‌به مدت 4 هفته و به دنبال آن یك روز در میان 40 به صورت تك دوز روزانه تا 4 هفته استفاده می‌ شود.

 تداخل دارویی پردنیزولون

در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد خوراكی، پردنیزولون به ندرت ممكن است اثرات داروهای فوق را از طریق مكانیسم های ناشناخته‌ای كاهش یا افزایش دهد.

گلوكوكورتیكوئیدها متابولیسم ایزونیازید و سالیسیلاتها را افزایش داده موجب زیادی قند خون می‌ شوند. مقادیر مصرف انسولین یا داروهای خوراكی پایین آورنده قند خون در بیماران دیابتی باید تنظیم شود. این دارو ممكن است كاهش پتاسیم خون ناشی از مصرف مدرها یا آمفوتریسین B را تشدید كند. كاهش پتاسیم خون ممكن است خطر مسمومیت را در بیمارانی كه گلیكوزیدهای دیژیتال مصرف می‌ كنند، افزایش دهد.

باربیتوراتها، فنی توئین و ریفامپین ممكن است با افزایش متابولیسم كبدی كورتیكواستروئیدها موجب كاهش اثرات این دارو شوند.

كلستیرامین و ضد اسیدها با جذب سطحی كورتیكواستروئیدها و در نتیجه كاهش جذب این دارو، اثر پردنیزولون را كاهش می‌ دهند.

مصرف همزمان با استروژنها ممكن است متابولیسم پردنیزولون را از طریق افزایش غلظت ترانس كورتین، كاهش دهد. نیمه عمر كورتیكواستروئید به دلیل افزایش پیوند پروتئینی طولانی می‌ شود.
مصرف همزمان با داروهای ایجاد کننده زخم، مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ممكن است خطر بروز زخم گوارشی را افزایش دهد.

 موارد منع مصرف پردنیزولون

متیل پردنیزولون برای بیمارانی که نسبت به آن دارو حساسیت دارندو برای مبتلایان به عفونت های سیستمیک قارچی و برای نوزادان نارس منع مصرف دارد.

مصرف این دارو طی دوره شیردهی توصیه نمی شود.

برای بیماری های زیر نیز بااحتیاط تجویز شود : زخم گوارشی، بیماری کلیوی، هیپرتانسیون، استئوپوروز، دیابت شیرین، هیپوتیروئیدی، سیروز، کولیت اولسراتیو، اختلالات ترومبوآمبولیک، تشنج، میاستنی گراو، نارسایی قلبی، سل، هرپس سیمپلکس چشمی، بی ثباتی احساسی و رفتارهای سایکوتیک و همین طور برای خانم های باردار.

 عوارض جانبی پردنیزولون

اگر به علائم واکنش آلرژیک به پردنیزولون دچار شده اید، به اورژانس مراجعه کنید مانند: کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو. با ابتلا به موارد زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس (حتی با فعالیت های فیزیکی خفیف)، تورم، افزایش سریع وزن
 • کبودی، نازک شدن پوست و یا هر زخمی که بهبود نیابد
 • افسردگی شدید، تغییرات شخصیتی، افکار یا رفتار غیر عادی
 • درد جدید یا غیرعادی در یک دست یا پا یا در پشت شما
 • مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی یا استفراغ با ظاهر قهوه ای مانند
 • درد شدید در بخش فوقانی معده با انتشار به پشت، حالت تهوع و استفراغ
 • حمله ناگهانی (تشنج)
 • پتاسیم کم - گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، احساس لرزش در قفسه سینه، افزایش تشنگی یا ادرار، بی حسی یا سوزن سوزن شدن

عوارض جانبی شایع پردنیزولون شامل موارد زیر است:

 • احتباس مایعات (تورم در دست ها یا مچ پا)
 • سرگیجه(گیجی، سبکی سر)، سرگیجه دورانی
 • تغییرات دوره قاعدگی
 • سردرد
 • درد عضلانی یا ضعف
 • ناراحتی معده، نفخ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.