مجله درمان سرا

اطلاعات دارویی دگزامتازون

اطلاعات دارویی دگزامتازون
داروی دگزامتازون Dexamethazone برای درمان آرتروز ،سیستم ایمنی بدن ، هورمون، بیماری های روده استفاده میشود. دگزامتازون واکنش دفاعی طبیعی بدن را کاهش میدهد.دکادرون نام تجاری دگزامتازون است.

دگزامتازون چیست

دگزامتازون ( Dexamethazone ) برای درمان شرایطی مانند آرتروز ، اختلالات سیستم ایمنی خون ، هورمون ، سیستم ایمنی بدن ، واکنش های آلرژیک و برخی از بیماری های روده و برخی سرطان ها استفاده میشود. این دارو یک هورمون گلوکوکورتیکوئید است . دگزامتازون واکنش دفاعی طبیعی بدن را کاهش میدهد و علائمی مانند تورم و واکنش نوع آلرژیک را کاهش میدهد.دکادرون نام تجاری دگزامتازون است.

دگزاسون و دیئودکس یا هگزادرول نامهای دیگر دگزامتازون هستند. در بعضی موارد، متخصصین از نام تجاری دپادرون یا نامهای دیگر دگزاسون یا دیویدکس یا هگزادول استفاده می کنند.

دگزامتازون یک دارو از دسته کورتیکو استروئید هاست. از داروهای معروف دیگر در این دسته میتوان به بتامتازون – کورتیزون – پردنیزولون و هیدروکورتیزون اشاره کرد. کورتیکو استروئیدها یا همان کورتون ها داراری اثرات گسترده ای در قسمتهای مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می توانند در درمان طیف زیادی از بیماریها مفید باشند، می توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند.

دگزامتازون پاسخ بافتی به فرایند التهاب را کاهش می دهد و از تجمع سلول های التهابی در موضع، فاگوسیتوز، سنتز آنزیم لیزوزومال و آزاد شدن واسطه های التهابی جلوگیری می کند. هم چنین واکنش های ایمنی سلولی را سرکوب می کند.

دگزامتازون در اشکال دارویی قرص و الکسیر ، تزریقی و قطره استریل چشم و گوش میباشد.

  • قرص دگزامتازون : 0.5 میلی گرم
  • الکسیر دگزامتازون : 0.5 میلی گرم بر میلی لیتر
  • آمپول دگزامتازون : 8 میلی گرم بر 2 میلی لیتر (سدیم)
  • قطره استریل چشم  دگزامتازون : 0.1%

قرص دگزامتازون در فرم 0.5 میلی گرم میباشد که برای درمان بیماری های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این بیماری ها شامل تورم، واکنش های حساسیتی و کولیت ها می باشند. همچنین برای درمان نارسایی آدرنالین مورد استفاده قرار می گیرد.

آمپول دگزامتازون  در فرم 8 میلی گرم بر 2 میلی لیتر میباشد و یکی از انواع کورتون است که طولانی‌ترین اثر را دارد. وقتی بیماری هر هفته یک آمپول دگزامتازون تزریق کند، تأثیر این دارو به طور مداوم در بدن او وجود دارد و عوارض طولانی‌مدت مثل پوکی استخوان، ضعیف شدن عضلات، ضعیف شدن سیستم ایمنی، چاقی و بسیاری مشکلات دیگر برای او به وجود خواهد آمد. حتی با تزریق یک یا دو بار در ماه نیز چنین عوارضی ایجاد می‌شود.

قطره چشم دگزامتازون برای درمان بیماری‌های چشم التهابی کوتاه مدت استفاده می‌شود. قطره چشم دگزامتازون معمولاً توسط یک متخصص چشم تجویز می‌شود.این قطره در موارد اووئیت (uveitis)، التهاب عنبیه و جسم مژگانی، التهاب پلك‌ها، ملتحمه، قرنیه، بخش قدامی چشم، آسیب قرنیه ناشی از سوختگی یا نفوذ اجسام خارجی به داخل چشم، مهار رد پیوند پس از كراتوپلاستی استفاده میشود.

 مصرف دگزامتازون در بارداری : دگزامتازون در بارداری جزو رده C می باشد. از آنجائیکه این دارو به آسانی از جفت عبور مینماید و در شیر مادرنیز ترشح می شود، قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

مصرف دگزامتازون در شیردهی:دگزامتازون به شیر مادر منتقل میشود.قبل از تجویز دگزامتازون با پزشک خود مشورت کنید شاید مجبور به قطع شیر دادن شوید .

 دگزامتازون برای چاقی : افزایش وزن در اثر مصرف دگزامتازون به خاطر جمع شدن آب و نمک در بدن اتفاق می افتد که علاوه بر موقتی بودن همراه با عوارض بسیار دیگری می باشد. بنابراین افرادی که خودسرانه دگزامتازون را به صورت مستمر به منظور افزایش وزن مصرف می کنند نه تنها به خواسته ی خود نمیرسند بلکه با قطع دارو آب و نمک جمع شده در بدن فرد دفع می شود(در صورتی که فرد هنوز دچار نارسایی کلیه نشده باشد) به وزن قبلی برمی گردد با این تفاوت که پوستی که به سرعت کش آمده بود فرصت بازسازی خود را ندارد و افتاده و چروک خواهد شد.

فواید دگزامتازون

داروهایی که به نام کورتون شناخته می‌شوند، در پزشکی امروز از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین داروها برای کاهش التهاب و کنترل بسیاری از بیماری‌های مزمن محسوب می‌شوند. درمان حمله آسم، درمان حساسیت شدید، کنترل التهاب در بیماری‌های روماتیسمی و خود ایمنی و کنترل صدها بیماری حاد و مزمن دیگر ازجمله کاربردهای این داروهاست.

کورتونها به شکل قرص و آمپول برای تزریق داخل مفصل و رفع التهاب حاد وجود دارند. در سال‌های اخیر فرم‌های شیاف آن نیز برای درمان التهاب روده بزرگ به بازار آمده است.دگزامتازون سریعاً و به خوبی از دستگاه گوارش جذب می‌شود. فرم تزریقی آن نیز از عضله به‌خوبی جذب می‌شود. به‌طور عمده در كبد و مقادیری نیز در کلیه و بافت‌ها به متابولیت های غیر فعال تبدیل می‌شود.

موارد احتیاط در مصرف دگزامتازون:

مصرف این دارو در بیمارانی که پوکی استخوان،،فشار خون بالا، دیابت و سابقه خانوادگی آن،سابقه داشتن سل،گلوکوم،
، نارسایی کبد، نارسایی کلیه، صرع.، زخم گوارشی،بیماران مبتلا به سندرم کوشینگ میبایست با احتیاط و مراقبت ویژه صورت گیرد

تداخلات دارویی دگزامتازون:

تداخلات داروی دگزامتازون ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جدی افزایش دهد. این موارد معرفی شده شامل تمامی تداخلات نمیباشد.

  • در صورت مصرف همزمان دگزامتازون با ضد انعقادهای خوراکی و ضد التهابی های غیر استروئیدی خطر خونریزی گوارشی را افزایش می دهد.
  • مصرف دگزامتازون همراه با گلیکوزیدهای قلبی خطر هایپوکالمی و سمیت دارو بیشتر می شود.
  • باربیتورات ها، فنی توئین، ریفامپین، متابولیسم استروئید (دگرامتازون) را افزایش می دهد. این داروها نیمه عمر دگزامتازون را کم می کند.
    دگزامتازون سطح INH را در خون کاهش می دهد.

 موارد منع مصرف دگزامتازون:

عفونت سیستمیک مگر اینکه درمان ضد عفونی خاص به کار گرفته شود.
حساسیت به دگزامتازون.
تزریق موضعی در باکتریمیا و عفونت های قارچی سیستمیک، مفاصل ناپایدار و عفونت در محل تزریق به عنوان مثال آرتریت عفونی ناشی از سوزاک یا سل ممنوع می باشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.