مجله درمان سرا

داروهای ۱۰۰میلیارد دلاری ایرانی

داروهای ۱۰۰میلیارد دلاری ایرانی
پس از تحریم‌هایی که علیه کشور در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و غذا اعمال شد،‌ متخصصین داخلی بهترین راه دور زدن تحریم‌ها را تولید این داروها در داخل دانستند.

ریچارد نفیو، یکی از طراحان تحریم ها در دوران های مختلف در کتاب هنر تحریم ها می نویسد: «اعمال کننده تحریم می خواهد از تبعات انسانی موضوع بگریزد… برای دفاع از جنبه های منفی که از تحریم برمی خیزد می توان چنین برداشت کرد که این آثار به خود تحریم ها مرتبط نیست و آثار جانبی آن هاست. این چارچوب به تحریم کننده این امکان را می دهد که از قبول مسئولیت در مقابل مشکلات بشردوستانه تحریم ها شانه خالی کند، در عین اینکه مسئولیت همه منافع و امتیازاتی را که از تحریم به وجود می آید، متوجه خود می کند. دولت ایالات متحده سال ها از این روش استفاده کرده است، به خصوص در مورد اعمال تحریم ها در کشور ایران. در این زمینه دولت آمریکا مسئولیت خود در مورد مسائل بشردوستانه را در حداقل ممکن دانسته و از زیر بار آن ها شانه خالی کرده است».

وی تصریح می کند که کاهش توانایی ایران برای به دست آوردن ارز خارجی از طریق کاهش صادرات نفت به طور طبیعی به اعمال فشار بر واردات آن کشور به خصوص در زمینه غذا و دارو خواهد انجامید.

 

چقدر واردات دارو داریم؟

طی سال های گذشته علی رغم آنکه حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار دارو وارد کشور شده است، اما این رقم تنها ۳ درصد از کل مصرف دارویی کشور است. به عبارت دیگر، حدود ۹۷ درصد از داروی کشور در داخل تولید می شود. اغلب داروهایی که ناچار به واردات آن هستیم مربوط به بیماری های خاص است که با توجه به تحقیقات در حال انجام، می توان پیش بینی کرد که هر روز شاهد کاهش وابستگی دارویی به واردات باشیم.

طی هفته های گذشته چهار نوع دارو در حوزه درمان سرطان و دیابت در داخل کشور تولید شده است که می تواند از خروج فراوان ارز جلوگیری کند. دو داروی ضد سرطان بسیار مهم و گران قیمت «رگورافنیب» و «سورافنیب» و همچنین دو داروی پرکاربرد «آمپاگلیفلوزین» و «داپاگلیفلوزین»، مخصوص بیماران دیابتی می تواند شاهد مثالی برای توانمندی های دانشمندان ایرانی باشد.

تولید این داروها نه تنها با رفع وابستگی ایران به کشورهای انحصاری تولیدکننده، امکان درمان بیماران در داخل کشور را فراهم می کند، صرفه جویی ارزی بالایی نیز به همراه خواهد داشت.

 

قیمت داروهای تولید شده چقدر است؟

داروی «رگورافنیب» که جزء داروهای گران قمیت محسوب می شود، یک داروی مهم در روند درمانی بیماران سرطان روده، معده و کبد است که تنها کشور آلمان آن را از سال ۲۰۱۲ تولید کرده است. یک بسته ۲۴ عددی آن در بازار جهانی به قیمت حدود ۴۸۰۰ دلار (نزدیک به ۷۲ میلیون تومان با احتساب دلار ۱۵ هزار تومانی) به فروش می رسد. در حالی که نسخه ایرانی این دارو با کیفیتی بالا تنها با قیمت ۵درصد نمونه خارجی عرضه می شود.

داروی «سورافنیب» نیز در درمان سرطان پیشرفته کبد، کلیه و تیروئید کاربرد دارد. قیمت بسته ۶۰ عددی این دارو، بیش از ۹۰۰۰ دلار (نزدیک به ۱۳۵ میلیون تومان با احتساب دلار ۱۵۰۰۰ تومانی) است که تاکنون تنها در دو کشور آلمان و آمریکا تولید می شده است. قیمت این دارو نیز در داخل تنها یک درصد قیمت خارجی آن است.

داروی ضد دیابت «آمپاگلیفلوزین» با قیمت جهانی بیش از ۱۴۰۰ دلار (۲۱ میلیون تومان با ارز آزاد)، نخستین داروی ضد دیابت در جهان است که نرخ مرگ و میر بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. این دارو پیش تر تنها در انحصار آلمان و آمریکا بوده که از این پس، ایران نیز به عنوان سومین تولید کننده این دارو در جهان شناخته می شود. قیمت داروهای ایرانی بین یک تا ۲درصد نمونه خارجی آن است.

داروی ضد دیابت «داپاگلیفلوزین» نیز، یک داروی درمان دیابت شیرین نوع۲ است که ایران بعد از انگلستان، موفق به تولید آن شده است.

یک فرد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ که روزانه نیاز به فقط یک قرص از این نوع داشته باشد می بایست در طول سال حدود ۸۰ میلیون تومان خرج این دارو کند که با تولید داخل، این عدد به کمتر از ۲میلیون تومان رسیده است. به عبارتی، هر بیمار به جای هزینه ۶هزار دلاری در سال، می تواند با کمتر از ۲میلیون تومان به مداوای خود بپردازد.

اهمیت اقتصادی این دارو زمانی پررنگ تر می شود که بدانیم حدود ۵ میلیون ایرانی دچار دیابت نوع ۲ هستند و اگر قرار باشد تمام این بیماران از این داروی پیشرفته استفاده کنند، سالانه نیاز به واردات ۲۵ میلیارد دلاری، صرفاً از همین یک قلم دارو داشتیم. حال آنکه تولید انبوه این ۴دارو می تواند علاوه بر صرفه جویی، زمینه صادرات و ارزآوری را نیز فراهم کند.

کد مطلب: 4087
تاریخ: ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
ساعت: ۱۱:۴۸
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.