مجله درمان سرا

قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت

قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت
سیتریزین داروی ضد حساسیت و ضد آلرژی است و برای درمان خارش و حساسیت تجویز می شود. سیتریزین داروی درمان عطسه، خارش، قرمزی چشم، آبریزش بینی است

قرص سیتریزین

قرص سیتریزین یک داروی ضدآلرژی و ضد حساسیت می باشد که برای درمان حساسیت و خارش است.سیتریزین برای درمان تب یونجه، کهیر و خارش های پوستی ناشی از حساسیت ها و آلرژی ها استفاده می شود.سیتریزین در فرم شربت و قرص در دسترس می باشد.

از قرص سیتریزین برای درمان آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم، عطسه و خارش بینی و گلو و پوست که علائم آلرژی و حساسیت باشد نیز استفاده می شود. قرص و کپسول سیتریزین برای افراد بزرگسال و کودکان بیش از شش سال مناسب می باشد.

همچنین سیتریزین باعث خواب آلودگی و کاهش سطح تمرکز افراد می شود. سعی کنید بعد از مصرف سیتریزین کارهایی را که تمرکز کافی می خواهد انجام ندهید.

موارد مصرف سیتریزین

از قرص سیتریزین برای درمان حساسیت ها و آلرژی ها همچون آبریزش بینی ، خارش چشم ، قرمزی چشم ، عطسه ، خارش بینی ، خارش گلو ، خارش پوست استفاده می شود.

نحوه مصرف سیتریزین

سیتریزین را می بایست مطابق دستور پزشک مصرف کنید. از این دارو نباید بیشتر از میزان توصیه شده مصرف کنید. همچنین سیتریزین را می توانید به همراه غذا و یا بدون غذا مصرف کنید. دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت نگداری کنید.
همچنین اگر دوز مصرف این دارو را فراموش کردید به محض یادآوری مصرف کنید، اما اگر نزدیک به دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده خودداری کنید.

مقدار مصرف سیتریزین

مقدار مصرف این دارو را بر اساس تجویز پزشک می بایست مصرف کنید. اما سیتریزین یک فرم کلی برای مصرف دارد که به طور معمول میتوان از فرم زیر برای این دارو پیروی کرد.

  • برای بزرگسالان و کودکان بزرگ تر از ۱۲ سال: یک قرص سیتریزین ۱۰ میلی گرم در روز
  • برای کودکان بین سنین ۶ تا ۱۲ سال: دو عدد سیتریزین ۵ میلی گرم در روز
  • برای کودکان بین ۲ تا ۶ سال: دو عدد سیتریزین ۲.۵ میلی گرم در روز

موارد احتیاط در مصرف سیتریزین

در بیماران کبدی و کلیوی و سالمندان بالاتر از 77 سال مقدار مصرف این دارو زیر نظر پزشک کاهش یابد .در صورت رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به تمرکز و دقت بیشتری دارند، احتیاط نمائید .

مصرف داروهای ضد حساسیت مانند سیتریزین معمولاً کوتاه مدت است و نیاز به ادامه مصرف دارو پس از کنترل علایم حساسیت نمی باشد.
با وجود اینکه سیتریزین از نسل جدید داروهای ضد حساسیت می باشد و اثر خواب آوری کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر دارد، اما همچنان در برخی افراد ایجاد گیجی و خواب آلودگی می نماید لذا در صورتی که شما جزء این دسته از افراد هستید، در مدت مصرف این دارو از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط بیشتری دارند، خودداری نمایید.
مصرف همزمان فرآورده های الکلی با این دارو می تواند عوارض خواب آوری و گیجی آن را تشدید نماید که در بعضی افراد می تواند خطرناک باشد.
در صورتی که انجام قصد عمل جراحی یا هرگونه پروسه درمانی یا آزمایش (خصوصاً تست آلرژی )را دارید درمانگر خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید تا در صورت نیاز، مصرف این دارو در زمان مناسب قطع گردد.

مصرف سیتریزین در دوران بارداری

این دارو در گروه B بارداری قرار دارد .اگر باردارید یا قصد باردار شدن دارید می بایست قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

مصرف سیتریزین در شیردهی

با توجه به ترشح این دارو در شیر مادر به دلیل احتمال ایجاد عوارض جانبی در شیر خواران، مادران تحت درمان بایستی شیردهی خود را قطع کنند.

تداخل دارویی سیتریزین

اکسپکتورانت کدئین , سیتالوپرام , دسموپرسین , دیفن هیدرامین , زولپیدم , سفالکسین , دی متیل فومارات , پیندولول , زالپلون , تریازولام , کلوبازام , کلومیپرامین , کلونازپام از داروهایی می باشد که ممکن است با سیتریزین تداخل داشته باشد.

عوارض جانبی سیتریزین

تهوع , سردرد2 , خشکی دهان , دردشکمی , استفراغ , اسهال , سرفه , حالت خواب آلودگی , اسپاسم برونش , التهاب گلو , خون دماغ می تواند از عوارض سیتریزین باشد.این عوارض ممکن است رخ ندهد .البته این دارو را پزشک تجویز کرده و مطلع است که فواید این دارو بیشتر از عوارض آن می باشد. اما اگر این عوارض مشاهده شد با پزشک خود تماس بگیرید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.