مجله درمان سرا

خاصیت های مفید تخم مرغ

خاصیت های مفید تخم مرغ
تخم مرغ و زرده تخم مرغ خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد.تخم مرغ باعث سلامت چشم ، مغز ، کلسترول و کاهش وزن می شود.با خواص تخم مرغ و زرده آن برای بدن آشنا شوید.

خواص سلامتی | بهبود عملکرد بدن | کمبود آهن | کمبود مواد مغذی | کاهش کلسترول | کاهش وزن | سلامت مغز | تقویت بینایی | پروتئین | تقویت استخوان | سلامت مو | حفظ انرژی بدن | سیستم ایمنی بدن | پوست | سرطان سینه | ناخن | رژیم غذایی


خواص تخم مرغ برای سلامتی

تخم مرغ خواص بسیار زیادی دارد. تخم مرغ حاوی کلسترول بالایی است اما بر طبق اخرین تحقیقات ، کبد کلسترول کمتری را از تخم مرغ دریافت می کند. مصرف 2 عدد تخم مرغ در روز کلسترول خوب را افزایش خواهد دارد و مفید است.
مصرف روزانه 3 عدد تخم مرغ بی خطر است. تخم مرغ خواص درمانی زیادی دارد و همچنین به سلامتی بدن کمک میکند.مصرف تخم مرغ باعث سلامت چشم ، مغز می شود. تخم مرغ باعث بهبود کلسترول خون ، کاهش بیماری های قلبی و کاهش وزن نیز می شود.

خواص تخم مرغ برای بهبود عملکرد بدن

تخم مرغ مواد مغذی زیادی برای بدن دارند. مصرف 2 عدد تخم مرغ حاوی ۱۰ گرم پروتئین است.تخم مرغ می تواند مواد مغذی لازم را برای بدن، به استثنای ویتامین C، تأمین می کند. به همین دلیل است که وقتی با آب میوه و نان کامل همراه می شود، یک صبحانه ی کامل را برای شما تشکیل می دهد و بلافاصله پویایی بدن را بالا می برد.

خواص تخم مرغ برای کمبود آهن

بیشتر افراد به خصوص زنان مشکل کمبود آهن دارند.وجود آهن در خون بسیار مهم است .آهن حامل اکسیژن در خون است و نقش حیاتی در سیستم ایمنی بدن، انرژی زایی و بسیاری دیگر از عملکردهای بدن ایفا می کند. زرده تخم مرغ حاوی آهن است که به عنوان قابل هضم ترین آهن شناخته می شود.

خواص تخم مرغ برای جبران کمبود مواد مغذی

غلظت مواد مغذی موجود در تخم مرغ باعث شده است تا به یک عامل ارزشمند در رژیم سلامتی تبدیل شود. تخم مرغ ۳۰ درصد فولات و ۴۰ درصد ویتامین های A، E و B12 مورد نیاز بدن را تأمین می کند. تحقیقات نشان داده است که تخم مرغ نقش حیاتی در تأمین مواد مغذی لازم بدن ایفا می کند.

خواص تخم مرغ برای پایین آوردن کلسترول

در گذشته این گونه عنوان شده بود که تخم مرغ حاوی کلسترول بالایی است. ولی تحقیقات جدید نشان دهنده ی رابطه ی معکوس بین مصرف تخم مرغ و بیماری های قلبی هستند. کلسترول موجود در تخم مرغ متفاوت است. دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL). مصرف تخم مرغ، حتی هر روز، هیچ تأثیری بر کلسترول بد ندارد. بلکه کلسترول خوب بدن را افزایش می دهد و به این ترتیب احتمال بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

خواص تخم مرغ برای کاهش وزن

شروع کردن روز با زرده تخم مرغ می تواند به کاهش وزن کمک کند، زرده احساس سیری در فرد ایجاد می کند. نتایج نشان داده اند افرادی که در وعده ی صبحانه زرده تخم مرغ مصرف کرده اند کاهش وزن بیشتری را در مقایسه با دیگران تجربه می کنند.


مطلب مرتبط: رژیم لاغری سریع 2 هفته ای با تخم مرغ


خواص تخم مرغ برای سلامت مغز

کولین یک ترکیب مغذی مهم است که در تخم مرغ یافت می شود، این ترکیب به رشد و سلامت مغز کمک می کند. این ترکیب همچنین با بهبود حافظه و دقت نیز در ارتباط است. کولین در رشد مغز در جنین و نوزادان نیز نقش مهمی ایفا می کند. تخم مرغ منبع خوبی برای دریافت کولین است. مصرف دو تخم مرغ در روز می تواند ۳۰ درصد نیاز کولین زنان باردار را تأمین کند.

خواص تخم مرغ در تقویت چشم

دو آنتی اکسیدان مهم برای بدن، لوتئین و زأگزانتین هستند که در تخم مرغ یافت می شوند. این دو آنتی اکسیدان در برابر مشکلات مرتبط با اشعه ی خورشید از چشم محافظت می کنند. مصرف تخم مرغ از مشکلات چشمی مانند آب مروارید و تباهی لکه ی زرد جلوگیری می کند. به همین دلیل مصرف تخم مرغ از دوران کودکی و در طول عمر برای سلامت چشم ضروری است.

تخم مرغ حاوی پروتئین

تخم مرغ حاوی پروتئین است، به این معنی که آمینو اسیدهای ضروری بدن را در خود جای داده است. پروتئین یکی از ضروری ترین ترکیبات بدن است. بدن ما برای رشد اعصاب جدید و ترمیم اعصاب قدیمی به پروتئین نیاز دارد.

تخم مرغ، شیر و گوشت به ویژه گوشت ماکیان و ماهی، حاوی پروتئین هستند، ولی پروتئین موجود در تخم مرغ از جمله غنی ترین پروتئین ها به حساب می آید. پروتئین یک عدد تخم مرغ با پروتئین ۴۰ گرم گوشت پخته، ماهی یا ماکیان برابر است.

خواص تخم مرغ برای تقویت استخوان ها

تخم مرغ حاوی ویتامین D است. ویتامین دی برای جذب کلسیم و تقویت استخوان بسیار ضروری است. ویتامین D به تنظیم سطح کلسیم خون کمک می کند. به این ترتیب از جذب شدن میزان کافی کلسیم در استخوان های تان اطمینان حاصل می کنید و به تقویت آن ها کمک می شود.

خواص تخم مرغ برای حفظ سلامت مو

تخم مرغ سرشار از آمینو اسیدهای حاوی سولفور است و ویتامین ها و مواد معدنی زیادی دارد، به این ترتیب به حفظ سلامت مو و ناخن کمک می کند. اگر پیش از این از روی، سولفور، ویتامین B12 و ویتامین A کافی در رژیم غذایی تان نداشتید، می توانید با گنجاندن تخم مرغ در رژیم غذایی تان شاهد رشد سریع تر موهای تان باشید.

خواص تخم مرغ برای حفظ انرژی بدن

تخم مرغ سرشار از ویتامین B است و به این ترتیب به حفظ انرژی بدن در طول روز کمک می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک تخم مرغ کامل مصرف کنید.

خواص تخم مرغ برای تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن بیش ترین سود را از مصرف تخم مرغ می برد. ویتامین A، ویتامین D و فولات دیگر عامل های مهم در افزایش سطح ایمنی بدن هستند و سیستم بدن را در برابر هر بیماری یا ویروسی، تقویت می کنند.

خواص تخم مرغ برای پوست

ویتامین آ همراه با بیوتن و سلنیوم، یک بسته ی مراقبتی کامل برای پوست تهیه می کنند. این دفاع سه جانبه به صورت هماهنگ عمل می کند. ویتامین آ به بازسازی و بهبود شرایط فعلی پوست کمک می کند. بیوتین اساسا تضمین کننده ی حفظ مواد مغذی پوست است. سلنیوم به عنوان خط اول دفاعی به عنوان محافظ پوست در برابر آسیب اکسیداسیون عمل می کند

کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه

اصلاح تغذیه بهترین راه برای کاهش ریسک ابتلا به انواع سرطان است. کولین موجود در زرده ی تخم مرغ به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک می کند. مطالعات نشان داده است که مصرف دو تخم مرغ در هفته به کاهش احتمال گسترش بیماری در بدن کمک می کند.

تخم مرغ برای براق کردن ناخن ها

ماده ای به نام آنتی اکسیم نیز در تخم مرغ وجود دارد که ناخن ها را براق تر می کند. اگرچه ناخن ها کوچک هستند و کمتر مورد توجه قرار می گیرند اما داشتن ناخن های سالم و محکم رویای هر کسی است. بنابراین مصرف روزانه تخم مرغ، خوب است.

تخم مرغ مفید برای رژیم غذایی

خبر خوب بعدی برای خانم هایی است که به فکر داشتن اندامی زیبا هستند. داشتن تناسب اندام، ایده آل همه افراد به ویژه زنان است. تناسب اندام، اعتماد به نفس افراد را بالا می برد.

یک گام برای داشتن اندامی ایده آل، مصرف منظم تخم مرغ است. خورن تخم مرغ برای صبحانه به کاهش وزن کمک می کند. ناهار خود را نیز در اندازه های مناسب میل کنید. شب ها نیز اگر احساس گرسنگی کردید می توانید میوه هایی که قند پایینی دارند مانند آووکادو مصرف کنید. چنین رژیم غذایی منظمی به کاهش وزن شما کمک می کند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.