مجله درمان سرا

قرص مترونیدازول چیست

قرص مترونیدازول چیست
مترونیدازول (metronidazole) داروی آنتی بیوتیک است و برای درمان عفونت های باکتریایی معده ، روده و واژن میباشد و با نام فلاژیل و متروماکس شناخته میشود.

مترونیدازول (metronidazole) آنتی بیوتیکی است که باکتری ها را از بین می برد و برای درمان عفونت های باکتریایی واژن ، معده یا روده ، کبد ، پوست ، مفاصل ، مغز و دستگاه تنفسی استفاده میشود.

مترونیدازول داروی درمان طیف گسترده ای از عفونت های ناشی از انواع خاصی از میکروب ها و انواع میکروارگانیسم ها به نام تک یاخته استفاده میشود. این نوع ارگانیسم ها اغلب در لثه ، لگن ، روده و معده باعث ایجاد عفونت میکنند. مترونیدازول معمولا برای درمان عفونت موسوم به واژینوز باکتریایی تجویز میشود.

قرص مترونیدازول

برای درمان بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری یا انگل استفاده می شود. مترونیدازول برای عفونت هایی که در دستگاه گوارش یا دستگاه تولید مثل مانند آمبیازیس و تریکومونیازیس رخ میدهد تجویز میشود و در فرم 250 میلی گرم در دسترس می باشد.

ژل واژینال مترونیدازول

برای درمان عفونت های باکتریایی واژن استفاده میشود. البته میتوان گفت مترونیدازول عفونت قارچی واژن را درمان نمیکند.همچنین از پماد مترونیدازول برای درمان بیماری های پوستی نیز استفاده میشود و در فرم 0.75 % در دسترس است

آمپول مترونیدازول

آمپول مترونیدازول به فرم 500 میلی گرم /100 میلی لیتر میباشد. مصرف آمپول مترونیدازول برای درمان عفونت ها در حین عمل روده استفاده میشود. در طی یک دوره زمانی به صورت تزریق داخل وریدی انجام میشود.

شیاف مترونیدازول 

شیاف مترونیدازول برای تعدادی از عفونت های از جمله بیماری التهابی لگن تجویز میشود.بعضی از عفونت ها با یک دوز واحد قابل درمان هستند اما برخی دیگر ممکن است به یک دوره 2 هفته ای نیاز باشد و در فرم 500 میلی گرم در دسترس است.

مترونیدازول چیست

مترونیدازول داروی نیتروایمیدازول ضد تک یاخته است و داروی انتخابی برای درمان آمیبیاز خارج روده ای است این دارو تروفوزوئیت ها ( ولی نه کیست ها) را نابود می کند.اما تاثیر آن بر انگلهای روده ای قابل اعتماد نبوده و لذا برای اطمینان از حذف عفونت باید باید به همراه یک آمیب کش روده ای به کار رود.

مترونیدازول با نام های فلاژیل و فلاژیل ER و مترومیدول ، ساتریک،متروماکس در دسترس میباشد.

 موارد مصرف مترونیدازول

مترونیدازول در درمان آبسه آمیبی کبد ، آبسه مغزی ، عفونت های دستگاه تناسلی زنان، واژینیت ، کولیت ، عفونت های گوارشی مانند هلیکوباکتر پیلوری کاربرد دارد.

مقدار مصرف مترونیدازول

با توجه به نوع و شدت عفونت از دوز های مختلف مترونیدازول هر 8 ساعت یک بار استفاده می شود. دوز معمول 250 تا 500 میلی گرم سه بار در روز به صورت خوراکی یا وریدی می باشد.

مصرف مترونیدازول در بارداری

 مترونیدازول در گروه بارداری B قرار دارد. استفاده از مترونیدازول در سه ماهه اول بارداری ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مترونیدازول در شیردهی

مترونیدازول میتواند به شیر مادر منتقل شود. مشخص نیست که به کودک شیردهنده آسیب برساند یا خیر. پس حتما قبل از مصرف مترونیدازول از شیردهی خود به پزشک اطلاع دهید.

 مترونیدازول برای عفونت دندان

مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که دندانپزشکان برای درمان بعضی از عفونت ها از آن استفاده میکنند. اما این امکان وجود دارد که برای همه مناسب نباشد.مقدار مصرف مترونیدازول برای عفونت دندان در حدود 500 میلی گرم در هر 8 ساعت است.

نحوه مصرف مترونیدازول

مترونیدازول برای حداکثر 10 روز متوالی تجویز میشود و در بعضی موارد میبایست چندین هفته این دوز را تکرار کنید. از این دارو برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید، زیرا ممکن است عفونت به طور کامل پاک نشده باشد.

برای کاهش مشکلات گوارشی،قرص مترونیدازول را بعد از غذا مصرف نمائید و برای جذب بیشتر دارو ،سوسپانسیون خوراکی (شربت مترونیدازول) مترونیدازول را قبل از غذا و با معده خالی مصرف نمائید.

 هشدارهای مهم مصرف مترونیدازول

در طول درمان از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمائید زیرا مترونیدازول با الکل تداخل ایجاد می کند و باعث ایجاد سندروم شبه دی سولفیرام می گردد.همچنین مصرف همزمان مترونیدازول با مبندازول در دوز های بالا احتمال ایجاد سندرم استیون-جانسون را افزایش می دهد.

مترونیدازول واژینال در درمان عفونت های واژن مورد مصرف قرار دارد و ترکیب مترونیدازول و آموکسی سیلین در درمان برخی عفونت ها استفاده می شود.

اگر مبتلا به بیماری های کبد یا کلیه ، سیستم عصبی ، بیماری معده یا روده ، کمبود گلبول قرمز ، عفونت قارچی و اختلال عصبی هستید میبایست به پزشک خود اعلام کنید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برایتان انجام دهد

تداخلات دارویی مترونیدازول

مترونیدازول میتواند با بعضی داروها و ویتامین ها یا گیاهان دارویی تداخل دارویی ایجاد کند. برای جلوگیری از تداخلات پزشکی باید همه داروها را با دقت به پزشک خود بگویید.

مترونیدازول با داروهای  سایمتیدین ، فنوباربیتال ، داروهای ضد انعقاد ، فلورویوراسیل ، لیتیوم ها و فنی توئین ها نباید مصرف کرد

عوارض جانبی مترونیدازول

در صورت وجود بیماری های اسهال ، ادرار دردناک ، مشکل در خواب ، افسردگی ، سردرد ، سرگیجه ، ضعف ، تاول یا زخم در دهان سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 عوارض جانبی مترونیدازول عبارت است از:

 • سردرد، ، افسردگی، بی قراری، ضعف، خستگی، خواب آلودگی
 • خارش، برافروختگی، کهیر
 • کرامپ های شکمی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، خشکی دهان
 • تیرگی رنگ ادرار، سوزش ادرار
 • لکوپنی گذرا، نوتروپنی
 • ترومبوفلبیت در محل تزریق وریدی
 • طعم فلزی، تب، ژنیکوماستی، احتقان بینی

اشکال دارویی مترونیدازول

 • قرص مترونیدازول 250 میلی گرم
 • قرص واژینال مترونیدازول  500 میلی گرم
 • شیاف واژینال مترونیدازول  500 میلی گرم
 • سوسپانسیون خوراکی مترونیدازول 125 میلی گرم / 5 میلی لیتر
 • آمپول مترونیدازول 500 میلی گرم / 100 میلی لیتر
 • ژل موضعی مترونیدازول 0.75 %
 • ژل واژینال مترونیدازول واژینال 0.75 %
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.