مجله درمان سرا

ترخون یک گیاه شگفت اور و پر خاصیت

ترخون یک گیاه شگفت اور و پر خاصیت
ترخون دارای برگ‏ های سبزرنگ بلند و باریکی است که ضعیف نیز می ‏باشند. گیاه ترخون از خانواده‏ی گل آفتاب‏ گردان ‏ها است. این گیاه خواص های گوناگونی دارد که در این مقاله به ان اشاره خواهیم کرد

این مواد مغذی، دلیل مفید بودن ترخون برای سلامتی هستند. خواص ترخون را در این جا آورده ایم:

۱. ترخون در مبارزه با رادیکال های آزاد
ترخون دارای آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه می کند. آنتی اکسیدان در برابر بیماری ها از بدن محافظت می کند.

۲. ترخون برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی
ترخون به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ، توانایی جلوگیری از رشد سلول های سرطانی را دارد زیرا آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد مبارزه می کند.

 ۳: ترخون در حفظ سلامت قلب
ترخون در برابر بیماری های قلبی از قلب محافظت می کند. خاصیت ضد التهابی آنتی اکسیدان، از آسیب دیدن رگ ها جلوگیری می کند. ترخون حاوی ماده معدنی پتاسیم نیز هست که نقش مهمی در تنظیم انقباض قلب دارد.

۴. خواص ترخون در کاهش قند خون در بیماران دیابتی
ترخون سرشار از فیبرهای رژیمی است که کالری را در تمام اعضاء بدن توزیع می کند. این مکانیزم می تواند قند خون بیماران دیابتی را پایین بیاورد.

 ۵: خواص ترخون برای جلوگیری از کم خونی
ترخون دارای ماده معدنی آهن است که در تولید سلول های قرمز خون دارنده هموگلوبین ، اهمیت دارد. این توانایی با ویتامین C که به جذب آهن کمک می کند، تقویت می شود. بنابراین، ترخون می تواند جلوی کم خونی را بگیرد.

۶. خواص ترخون در محافظت از مخاط روده
زینک موجود در ترخون، در محافظت از مخاط روده ای نقش دارد و در صورت بروز آسیب هایی مانند اسهال، از آن محافظت می کند.

۷. خواص ترخون در جلوگیری از گرفتگی عضلات
ترخون حاوی منیزیم است که مانند شل کننده عضلات عمل کرده و از گرفتگی آن ها جلوگیری می کند.

۸:خواص ترخون در حفظ سلامت استخوان
ترخون سرشار از کلسیم و فسفر است. این مواد معدنی برای تشکیل استخوان و حفظ سلامت آن ضروری هستند.

۹.خواص ترخون و تقویت دندان ها
کلسیم و فسفر موجود در ترخون به تقویت دندان ها و عملکرد درست آن ها کمک می کنند.

۱۰. خواص ترخون در تقویت سیستم ایمنی
ترخون سرشار از ویتامین C است که به ساخت پادتن کمک می کند. این کار، سیستم ایمنی را تقویت کرده و آن را قادر به مبارزه با باکتری ها و ویروس ها می کند.

۱۱: خواص ترخون در کاهش علائم التهاب
آنتی اکسیدان موجود در ترخون، توانایی مقابله با التهاب را دارد. آنتی اکسیدان می تواند علائم التهابی مانند ورم یا قرمزی را در ناحیه ملتهب شده کاهش دهد. این توانایی با وجود اسیدهای چرب امگا۳ که تاثیر ضدالتهابی دارند، تقویت می شود.

۱۲. خواص ترخون در حفظ سلامت چشم
ترخون سرشار از ویتامین A است که باعث سلامت چشم ها می شود. این ویتامین می تواند بینایی شما را بهبود بخشیده و در برابر بیماری های دژنراتیو (تباهی) چشمی مانند آب مروارید از چشم ها محافظت کند.

۱۳. خواص ترخون در کمک به کاهش علائم نوروپاتی
ترخون حاوی ویتامین B12 است که در فعالیت های عصبی نقش دارد. این ویتامین در برابر آسیب ها از عصب محافظت کرده و به کاهش علائم نوروپاتی مانند مورمور شدن و بی حسی کمک می کند.

۱۴:ترخون یک ادرارآور طبیعی
ترخون مانند یک ادرارآور طبیعی عمل می کند که می تواند مواد اضافی را از بدن دفع کند. این مکانیزم از طریق ادرار کردن انجام می شود و بنابراین به تعادل آب بدن کمک می کند.

۱۵.خواص ترخون در کاهش درد دندان
ترخون به دلیل داشتن اوژنول می تواند درد دندان را کاهش دهد. این ماده، تاثیر مسکن دارد. می توانید برای تسکین این درد، ترخون را بجوید یا  دمنوش آن را بنوشید.

۱۶.ترخون کمک به کاهش علائم بی خوابی
ترخون تاثیر آرام بخش داشته که می تواند برای کاهش علائم بی خوابی به کار رود.

۱7: خواص ترخون در کاهش اضطراب
تاثیر آرام بخش ترخون، در کاهش اضطراب نیز نقش دارد. این خاصیت باعث آرامش مغز شده و علائم استرس و اضطراب را کاهش می دهد.

۱۸.خواص ترخون در بهبود عملکرد شناختی
ویتامین B6 موجود در ترخون،  نقش مهمی در عملکرد سیستم عصبی مرکزی ایفا می کند. این ویتامین، از مغز محافظت کرده و عملکرد بازشناختی را بهبود می بخشد. در صورت مصرف این گیاه شگفت انگیز، از زوال عقل در امان خواهید بود.

۱۹. خواص ترخون در کاهش بوی بدن
همان گونه که در بالا گفته شد، ترخون یک گیاه معطر است. ترخون، دارای  روغن معطر نیز هست که می تواند به کاهش بوی بدن و مقابله با بوی بدن دهان کمک کند، مانند ترکیباتی همچون استراگول، سینئول، اوسیمن و فلاندرن. می توانید با این گیاه معطر، دئودرانت (ضد عرق) خود را بسازید.

۲۰. خواص ترخون در کاهش علائم بی اشتهایی
ترخون می تواند با فرستادن پیام تحریک اشتها به مغز ، اشتها را افزایش دهد. می توانید برای کاهش علائم بی اشتهایی، ترخون مصرف کنید.

۲۱.  ترخون در بهبود عملکرد دستگاه گوارش
ترخون می تواند ترشح صفرا توسط کبد را تحریک کند. این گیاه به طور طبیعی، عملکرد گوارشی را بهبود بخشیده و به کاهش مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه، ناراحتی معده و سندرم روده تحریک پذیر کمک می کند.

۲۲. ترخون برای جلوگیری از بیماری ایسکمیک قلب
یک ماده شیمیایی گیاهی در ترخون وجود دارد که می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کرده و در نتیجه مانع از ایجاد پلاک شود. این ماده در برابر بیماری ایسکمیک قلب از قلب محافظت می کند.

۲۳: ترخون در جلوگیری از یبوست
فیبر رژیمی موجود در ترخون می تواند به جلوگیری از بروز یبوست کمک  کند. این فیبر به هضم غذا کمک می کند، بنابراین مواد به راحتی از بدن دفع می شوند.

۲۴.ترخون در کمک به ساخت توده ماهیچه ای
ترخون با افزایش جذب کراتین به ساخت توده ماهیچه ای کمک می کند. جذب کراتین، با مصرف کربوهیدرات تقویت می شود.

۲۵. خواص ترخون درتسکین سندرم پیش از قاعدگی
اوژنول موجود در ترخون، علاوه بر تسکین درد دندان می تواند درد قاعدگی را نیز کاهش دهد. این ویژگی، توسط ماده معدنی منیزیم که می تواند باعث شل شدن عضلات شود، تقویت می شود.

۲۶: حفظ سلامت اعضاء بدن
ترخون سرشار از ماده معدنی پتاسیم است که می تواند سلامت اعضاء بدن مانند قلب، کبد و کلیه ها را حفظ کند.

۲۷.ترخون در فشار خون طبیعی
مواد شیمیایی گیاهی موجود در ترخون با جلوگیری از تشکیل پلاک در رگ ها، فشار خون طبیعی بدن را حفظ می کنند. این ویژگی توسط تاثیر پتاسیم در حفظ انقباض درست قلب، تقویت می شود.

۲۸. ترخون در کاهش استرس
ترخون به عنوان یک گیاه معطر، برای کاهش استرس و ایجاد محیطی آرام، در عطر درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 ۲۹: سم زدایی با ترخون
ترخون سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است که می تواند سموم بدن را دفع کند. می توانید با نوشیدن یک فنجان دمنوش ترخون -هر صبح- از خواص آن بهره مند شوید.

۳۰. حفظ سلامت موها با ترخون
عصاره ترخون می تواند موها را تقویت کند. می توانید برای حفظ زیبایی و سلامت موها، از عصاره ترخون به عنوان شامپو استفاده کنید.

۳۱. ترخون قاعدگی را تحریک می کند
ترخون برای بعضی از زنانی که با تاخیر قاعدگی روبرو هستند مفید واقع می شود. فروشندگان داروهای گیاهی ترخون را تجویز می کنند تا به تحریک قاعدگی کمک کنند و سلامت کلی دستگاه تولید مثل زنان را بهبود ببخشند. برای تایید این مدعا هیچ تحقیقات علمی صورت نگرفته است، اما برای آنکه جانب احتیاط را رعایت کرده باشید اگر باردار هستید یا بچه شیر می دهید بهتر است بیش از حد ترخون یا مکمل مصرف نکنید.

اما، جدیدا نشان داده شده است که، آویشن – گیاهی مشابه – درد پریود را تسکین می دهد و قاعدگی را بهبود می بخشد. از آنجایی که ترخون بسیاری از همان اثرات را دارد، ممکن است مشخص کند که چرا گیاه شناسان آن را برای تنظیم قاعدگی توصیه می کنند..

۳۲.ترخون با باکتری ها مبارزه می کند
دو نوع باکتری که هم خیلی شناخته شده هستند و هم خیلی خطرناک استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کُلی هستند.تاول، زرد زخم، مسمومیت غذایی و سندرم شوک سمی نمونه هایی از بیماری هایی هستند که باکتری استافیلوکوکوس می تواند ایجاد کند. بعضی از انواع اشریشیا کُلی می توانند باعث اسهال شوند در حالی که بعضی دیگر عفونت های مجاری ادراری، بیماری تنفسی و ذات الریه، و سایر بیماری ها را ایجاد می کنند.

اثبات شده است روغن معطر ترخون در برابر استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کُلی فعالیت ضد باکتریایی دارد. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله ی میکروبیولوژی ایران به چاپ رسیده است نشان داده شد نه تنها روغن معطر ترخون می تواند باکتری های خطرناک را از بین ببرد، بلکه این توانایی آن را به انتخابی بی نظیر به عنوان نگهدارنده ی طبیعی تبدیل می کند، به ویژه در پنیر.

۳۳. در دندانپزشکی می تواند کاربرد داشته باشد
در دندانپزشکی می توان از ترخون به عنوان یک عامل بی حس کننده و ضد عفونی کننده استفاده کرد و با آن مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی، لق شدن دندان، و آسیب پذیری لثه ها را درمان کرد. برگ های ترخون حاوی اوژنول است، روغنی معطر در این گیاه که به آن خاصیت ضد درد بودن می بخشد. اثبات شده است که ترخون به کاهش درد لثه ها که می تواند در نتیجه ی دندان درد اتفاق بیفتد کمک می کند. جویدن برگ های ترخون به کاهش درد دندان کمک می کند. نوشیدن آن به صورت چای گیاهی نیز می تواند همان اثر را داشته باشد.

۳۴. از تجمع پلاکت ها پیشگیری می کند و گردش خون را بهبود می بخشد
باور بر این است که ترکیب های موجود در عصاره ی ترخون مانع از فعالیت پلاکت ها، و تجمع آن ها در دیواره های رگ ها می شود. این امر به نوبه ی خود به جلوگیری از تشکیل لخته در رگ های کوچک قلب و مغز می شود و از فرد در برابر حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی جلوگیری می کند. آهن موجود در این گیاه برای تنفس سلولی و تولید گلبول های خون مهم و ضروری است. یکی از فایده های ترخون برای گردش خون آن است که به بهبود گردش خون سالم در سرتاسر بدن کمک می کند. این امر به توزیع اکسیژن، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها در بدن و سالم نگه داشتن آن در سطح بهینه کمک می کند.

۳۵. سلامت و قدرت باروری زنان را بهبود می بخشد
این گیاه به زنان کمک می کند عقب افتادگی قاعدگی شان را کنترل کنند و می تواند به حفظ سلامت دستگاه تولید مثل زنان کمک کند. همان طور که پیشتر اشاره شد، اوژنول موجود در این گیاه نه تنهای درمانی برای دندان درد است بلکه درد قاعدگی را نیز تا حدود زیادی کاهش می دهد. این گیاه همچنین حاوی منیزیم است که می تواند باعث شل کردن عضلات شود. اما، ترخون را در دوران بارداری و شیردهی نباید استفاده کرد.

۳۶. ضد روماتیسم است، ساختار استخوانی و رشد عضلات را تقویت می کند
روغن آن می تواند تا حدود زیادی جریان خون را در سرتاسر بدن بهبود ببخشد و اسید اوریک و مواد سمی ناسالم را از بدن دفع کند. با این دو فایده که در کنار هم عمل می کنند، گیاه ترخون به کاهش خطر ابتلا به آرتروز و روماتیسم کمک می کند. کلسیم و فسفر موجود در برگ های ترخون برای نیروی بدن و شکل گیری استخوان ها مفید است. ترخون به جذب کراتین در بدن کمک می کند و باعث بهبود رشد عضلانی و افزایش توده ی عضلانی بدن می شود. منیزیم موجود در برگ های ترخون نیز می تواند به عنوان شل کننده ی عضلات عمل و از وقوع گرفتگی های عضلانی جلوگیری کند.

۳۷. ناراحتی های درگیر کننده ی سیستم عصبی مرکزی را بهبود می بخشد
ویتامین B6 موجود در برگ های ترخون در کنترل سیستم عصبی مرکزی نقشی حیاتی ایفا می کند. این ماده به بهبود وضعیت مغز و عملکرد شناختی کمک می کند. مصرف این گیاه می تواند به فرد کمک کند از زوال عقل مصون بماند؛ بیماری که در آن حافظه با افزایش سن کاهش پیدا می کند. ترخون حاوی ویتامین B12 است که به عملکرد عصبی کمک می کند و از عصب ها در برابر هر نوع آسیبی جلوگیری می کند. این ویتامین همچنین به کاهش علائم نوروپاتیک مانند بی حسی و مورمور شدن نیز کمک می کند. برگ های ترخون اثری آرامبخش دارد که می تواند در رفع اضطراب مفید باشد و به داشتن خواب شبانه ی عمیق کمک کند

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.