مجله درمان سرا

سیستم گوارش بدن خود را عیب یابی کنید

سیستم گوارش بدن خود را عیب یابی کنید
دستگاه گوارش از اتصالات محکمی تشکیل شده و باید گفت در واقع ذرات بزرگ و کنار گذاشته شده غذا، باکتری ها و مواد زایدی که نباید داخل بدن باشند را از بدن ما خارج می کند.

دستگاه گوارش از اتصالات محکمی تشکیل شده و باید گفت در واقع ذرات بزرگ و کنار گذاشته شده غذا، باکتری ها و مواد زایدی که نباید داخل بدن باشند را از بدن ما خارج می کند. چون دستگاه گوارش اصلی ترین مرز بین ما و جهان خارج است. ممکن است اتصالات محکم با گذشت زمان به خاطر خوردن غذاهای نامناسب، داروها، داروهای نامناسب، ملتهب کننده ها مثل الکل، دود سیگار، شکر و یا حتی استرس آسیب ببیند و تخریب شود.

زمانی که این اتصالات محکم آسیب ببینند و از هم جدا شوند، ذرات غذا و موادی که نباید دیگر در بدن باشند وارد بدن می شوند و بدن را ملتهب می کنند. وقتی که التهاب ایجاد شد، علائم عدم سلامت و مشکلات گوارشی مثل سندروم روده تحریک پذیر بروز می کند. اما خیلی از افراد نمی دانند علائمی مثل درد مفاصل، خستگی، افسردگی، عملکرد شناختی، همینطور آسم و آلرژی و بیماری های پوستی مانند اگزما هم به عملکرد نادرست دستگاه گوارشی مربوط می شود.

مدفوع سیاه رنگ، رویت خون در مدفوع و استفراغ خونی از جمله علائمی هستند که حاکی از خونریزی دستگاه گوارش هستند. این که مجراهای گوارشی دچار خونریزی می شوند می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله آن ها می توان التهاب معده، زخم گوارشی، واریس مری، آسیب دیدگی مری، التهاب زخمی روده بزرگ، هموروئید و توده سرطانی را نام برد.

علائم بیماری‎ های سیستم گوارش بدن چیست؟

قرمزی مدفوع یا قرمز-قهوه ای بودن آن ها می تواند حاکی از چند بیماری باشد که سرطان، پولیپ روده بزرگ و بیماری کولیت اولسراتیو (کرون) از جمله آن ها هستند. البته شیرین بیان و ترکیبات دارای آهن زیاد هم می توانند سبب سیاه شدن رنگ مدفوع شوند.

خونریزی مقعدی در افرادی که بالای 60 سال سن دارند، در اغلب موارد به دلیل خونریزی معده یا دوازدهه می باشد این احتمال زمانی که خونریزی شدید و سریع باشد بیشتر است. خونریزی آهسته ای که از دوازدهه یا معده شروع می شود با عبور از مجرای روده می تواند مدفوع را سیاه کند.

خونریزی هایی که عاملشان زخم، گاستریت، پولیپ ها یا هموروئید (بواسیر) هستند با درمان مشکل زمینه ای بند می آیند و توقف پیدا می کنند. در غیر این صورت برای توقف خونریزی از جریان الکتریکی یا نور لیزر استفاده می کنند که توسط یک آندوسکوپ انجام می شود و با استفاده از آن خونریزی های معده، روده بزرگ یا دوازدهه متوقف می شوند.

اگر این درمان ها هم بی نتیجه ماند برای توقف خونریزی از عمل جراحی استفاده می کنند.

استفراغ های خونی نشانه چه بیماری هایی است؟
استفراغ های خونی می تواند حاکی از خونریزی قسمت های فوقانی روده کوچک یا مری و معده باشد. خونریزی های قسمت هایی که از دوازدهه پایین تر هستند به سمت بالا نمی روند و با مدفوع مخلوط می شوند. اگر رنگ خون هنگام استفراغ قرمز روشن باشد حاکی از این است که خونریزی لحظاتی قبل از استفراغ شروع شده است. اگر خون زمانی طولانی در معده باقی مانده باشد رنگ آن تیره یا قهوه ای رنگ می شود.

 

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.