مجله درمان سرا

کپسول امپرازول و موارد استفاده

کپسول امپرازول و موارد استفاده
امپرازول با نام تجاری مرازول داروی کاهش دهنده اسید معده است.امپرازول برای درمان زخم معده ، دوازدهه ، ریفلاکس معده ، سوزش سر دل و زخم روده تجویز میشود و در فرم کپسول امپرازول 20 ، 40 در دسترس است.

توضیحات | موارد مصرف | نحوه مصرف | مقدار مصرف | مصرف در بارداری | مصرف در شیردهی | عوارض | تداخل دارویی


امپرازول

قرص امپرازول (Omeperazole) یک داروی ضد اسید معده است که باعث کاهش اسید در معده می شود و باعث بهبود معده می شود. امپرازول برای درمان زخم معده ، ریفلاکس معده ، سوزش سر دل ، زخم روده و به همراه آنتی بیوتیک برای زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتری مصرف می شود.

کپسول امپرازول با نام های تجاری مرازول ، پایلوزک نیز شناخته می شود. امپرازول در فرم دارویی کپسول امپرازول 20 و امپرازول 40 در دسترس می باشد.

امپرازول چیست

امپرازول دارویی برای درمان زخم معده رفلاکس معده و سوزش سر دل تجویز می شود. امپرازول برای درمان زخم های خوش خیم معده و زخم های دوازدهه ، زخم های معده وابسته به هلیکوباکتری نیز تجویز می شود.
امپرازول از داروهای مهار کننده پمپ پروتون است و باعث کاهش اسید معده می شود.امپرازول جذب سریعی دارد و غلظت پلاسما این دارو 0.5 تا 3 ساعت است و متابولیسم امپرازول کبدی می باشد و نیمه عمر امپرازول نیم تا یک ساعت می باشد.

موارد مصرف امپرازول

امپرازول برای درمان زخم روده ، سوزش سر دل ، زخم معده ، به همراه درمان با آنتی بیوتیک برای عفونت های هلیکوباکتری ، درمان رفلاکس معده و سندرم زولینجر مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه مصرف امپرازول

امپرازول حداقل 1 ساعت قبل از غذا می بایست مصرف شود. تمام دستورالعمل های موجود بر روی بسته را دنبال کنید.امپرازول را 14 روز متوالی مصرف کنید. ممکن است 1 تا 4 روز قبل از اتمام دوز علائم بهبود یابد. برای شروع دوره جدیدی می بایست حداقل 4 ماه صبر کنید.در حین درمان با امپرازول در صورت بروز اسهال ، سوء هاضمه و کهیر می بایست سریعا با پزشک مشورت کنید.

مقدار مصرف امپرازول

مقدار مصرف دوز امپرازول به شرایط بیماری و سن افراد بستگی دارد. فرم معمول امپرازول 10 میلی گرم ، 20 میلی گرم و 40 میلی گرم می باشد.

 بازگشت اسید معده به مری ( ریفلاکس )

برای درمان ازوفاژیت اروزیو شدید و درمان ریفلاکس شدید و بازگشت اسید معده به مری در بزرگسالان 20 میلی گرم یک بار در روز می باشد و مدت درمان آن 4 تا 8 هفته میباشد.

درمان سندرم زولینگر-الیسون

برای درمان سندرم زولینگر-الیسون در بزرگسالان روزانه 60 تا 70 میلی گرم در دوز های منقسم تجویز میشود.

درمان زخم معده

دوز مصرف برای درمان زخم معده در بزرگسالان روزانه 40 میلی گرم از راه خوراکی 4 تا 8 هفته میباشد.

مصرف امپرازول در بارداری

امپرازول در گروه C بارداری قرار دارد .اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید می بایست با پزشک مشورت کنید.

مصرف امپرازول در دوران  شیردهی

امپرازول به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به کودک در حال شیردهی آسیب برساند.قبل از تجویز این مورد را با پزشک خود درمیان بگذارید تا پزشک بهترین تصمیم را بگیرد.

عوارض جانبی امپرازول

عوارض و اثرات جانبی برای امپرازول بسیار نادر می باشد. عوارض های امپرازول می تواند شامل درد پشت ساق پا ، خونریزی یا پوسته شدن لب ، تاول ، ادرار تیره یا خونی ، زخم در دهان است. همچنین ادرار دشوار ، سوزش ادرار ، تب ، تکرر ادرار ، درد مفاصل ، کاش اشتها ، قرمزی چشم ،سوزش پوست ، خارش می تواند از عوارض دیگر این دارو باشد. در صورتی که این علائم از بین نرفت و یا تشدید شد می بایست به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مصرف بیش از حد ممکن است علائمی شامل تاری دید، خواب آلودگی ، خشکی دهان ، تپش قلب ، گر گرفتگی ، سردرد وجود داشته باشد و می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی امپرازول

 در بعضی مواقع استفاده بعضی از دارو ها همزمان با امپرازول ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد و یا تاثیر داروها را کم کند. در هر صورت می بایست قبل از تجویز امپرازول ، تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک درمیان بگذارید تا بهترین تصمیم را پزشک بگیرد.

مصرف امپرازول همزمان با دیازپام ، فنی توئین ، ووارفارین باعث افزایش سطح پلاسمایی این داروها میشود.امپرازول ممکن است PH معده - روده را افزایش دهد و باعث کاهش جذب داروهای استرهای آمپی سیلین ، ایتراکونازول و کتوکونازول گردد .
سیلوستازول ، کلوپیدوگرل ، دیازپام ، دیگوکسین ، دی سولفیرام ،ارلوتینیب ،قرص های حاوی آهن از دیگر داروهایی میباشد که نباید همزمان با امپرازول مصرف کرد.

اشکال دارویی امپرازول

  • كپسول امپرازول 20 میلی گرم
  • کپسول امپرازول 40 میلی گرم
  • ساشه ۲۰ ميلي گرمي براي تهيه سوسپانسيون (محلول)
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.