مجله درمان سرا

هر آنچه باید درباره ویتامین B6 بدانید

هر آنچه باید درباره ویتامین B6 بدانید
ویتامین B6 یا پیریدوکسامین بر روی پوست ، سیستم ایمنی ، درد قاعدگی ، اشتها و افکار تاثیر میگذارد.با علائم ، فواید و مقدار مصرف ویتامین ب۶ آشنا شوید.

ویتامین B6 یا پیریدوکسامین مزایای سلامتی زیادی دارد و می توان به تاثیرات این ویتامین بر روی پوست ، سیستم ایمنی بدن ، فعالیت های آنزیمی ، بهبود در متابولیسم و سندرم قبل از قاعدگی اشاره کرد.این ویتامین ب٦ نقش اساسی در زندگی انسان دارد.اگر به هر طریقی بیمار شوید ، گنجاندن این ماده مغذی در رژیم غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. ویتامین ب6 محلول در آب می باشد و در برابر مشکلات مربوط به قلب و پوست و همچنین افسردگی ، خستگی ، سیستم عصبی بسیار مفید است.

علائم کمبود ویتامین B6

در صورتی که بدن شما با کمبود ویتامین B6 مواجه شود، علائمی نظیر خستگی ، از بین رفتن اشتها ، خشکی پوست ، ریزش مو ، ترک های اطراف لب ، بی خوابی و تورم را نشان می دهد. در صورتی که بدن شما کمبود ویتامین ب 6 مواجه شود ممکن است کم خونی ، ضعف در قسمت های مختلف بدن و عدم هماهنگی در راه رفتن را تجربه کنید.

کم خونی و کاهش انرژی

بدن زمانی که به کمبود شدید ویتامین B6 مواجه شود ،می تواند باعث می شود کم خونی شود و ضعف و خستگی در بدن نمایان می شود.

جوش صورت و بثورات

یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B6 مشکلات پوستی می باشد. این علائم شامل پوسته پوسته شدن پوست ، جوش صورت می باشد. در بعضی از موارد جوش ها باعث خارش می شوند.

تهوع صبحگاهی

زنانی که به کمبود ویتامین B6 هستند احساس تهوع و استفراغ دارند.زنان بیشتر در خطر کمبود ویتامین B6 هستند. کمبود ویتامین ب6 در زنان فقط در صبح نمی باشد و ممکن است در طول روز این اتفاق بیافتد.

سوزن سوزن شدن دست و پا

کمبود ویتامین B6 می تواند بر روی اعصاب فرد تاثیر بگذارد و باعث نوروپاتی محیطی می شود که این مورد باعث سوزن سوزن شدن دست و پا می شود. این ویتامین یکی از مهمترین ویتامین ها برای سلامت اعصاب هستند.

فواید سلامتی ویتامین B6

این ویتامین نقش مهمی در سلامتی شما دارد و به سلامتی تمام قسمت های بدن وابسته است. در اینجا لیستی از مزایایی که ممکن است با تامین ویتامین B6 دریافت کنید آورده شده است.

فعالیت های آنزیمی

ویتامین ب6 می تواند عملکرد سیستم های آنزیمی بدن را بهبود بخشد تا آنزیم ها بتوانند بدرستی کار کنند. ارتباط پیریدوکسامین و آنزیم ها به افزایش عملکرد سیستم عصبی ، تقویت ایمنی بدن و آرتریت کمک زیادی می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین B6 در بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند و نقش بسیار مهمی دارد. این ویتامین به بدن کمک می کند تا در برابر عفونت ها مقاومت کند و در صورت عدم وجود این ویتامین در بدن انسان ، سیستم ایمنی ضعیف شده و مقلوب بیماری ها و عفونت ها می شود.

تقویت متابولیسم

ویتامین B6 باعث تقویت متابولیسم بدن می شود و بدن می تواند سوخت و ساز چربی ها ، ویتامین ها ، کربوهیدرات ها را به راحتی انجام دهد.

سندرم قبل از قاعدگی

ویتامین B6 نقش بسیار مهمی در درمان سندرم قبل از قاعدگی دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف 100 تا 200 میلی گرم ویتامین B6 در روز می تواند به درمان سندرم قبل از قاعدگی کمک کند. کمبود ویتامین ب6 می تواند در این دوران باعث کج خلقی شود.

باعث سلامت پوست می شود

یکی از مهمترین فواید ویتامین B6 این است که به سلامتی پوست کمک زیادی می کند. همچنین باعث محافظت از پوست در برابر مشکلات پوستی از جمله اگزما ، شوره سر ، آکنه ، ریزش مو و خوشکی پوست و پسوریازیس می شود.

خشکی یا ترک خوردن لب ها

 دهان جایگاه خوبی است که هر گونه کمبود ویتامین B6 را نشان می دهد. لب ها ممکن است پوسته پوسته شود و گوشه لب ها ترک بخورد. به علاوه زبان ملتهب می شود.

سرطان

کمبود ویتامین B6 احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. محققان علت ارتباط بین کمبود ویتامین B6 و سرطان را نمی دانند، اما بررسی ها نوعی ارتباط بین کمبود ویتامین B6 و بروز سرطان های معده و مری را نشان داده اند. به علاوه کمبود این ویتامین احتمال ابتلا به سرطان را در صورت مصرف هورمون های استروئیدی افزایش می دهد، سرطان هایی مانند سرطان پستان و پروستات.

سیستم ایمنی ضعیف

کمبود ویتامین B6 ممکن است توانایی بدن در مقابل عفونت ها و بیماری ها را کاهش دهد. این مسئله می تواند یک چرخه باطل ایجاد کند. سرطان و سایر بیماری ها باعث کاهش سطح ویتامین B6 در بدن می شوند. بنابراین اگر مبتلا به این نوع بیماری ها هستید، برای جبران ویتامین B6 نیاز به مقدار بیشتری از آن دارید. با مصرف مکمل ویتامین B 6 می توانید کمبود آن را جبران کنید.

منابع مهم دریافت ویتامین B6

ویتامین B6 می توانید در غلات ، حبوبات سبز مانند نخود فرنگی ،گردو و جوانه گندم بیابید.البته اگر می خواهید بدن شما ویتامین B6 مناسبی دریافت کند می توانید از ماهی ، تخم مرغ ، گوشت ، جگر استفاده کنید تا اطمینان خاطر داشته باشید که ویتامین شما تامین شده است. همچنین موز ، گل کلم ، کلم ، سویا ، هویج و اسفناج نیز برای دریافت این ویتامین استفاده کنید.

میزان مصرف روزانه از ویتامین B6

سن و سال بر روی میزان مصرف ویتامین B6 در روز بسیار مهم است. مقدار مصرف برای نوزادان 7 تا 12 ماه 0.3 میلی گرم ویتامین B6 نیاز دارند. مقدار مصرف برای مردان 1.7 میلی گرم در روز  می باشد و در زن ها 1.5 میلی گرم در روز می باشد.همچنین زنان باردار بیشتر از بقیه افراد نیازمند ویتامین B6 می باشند. این مقدار برای زنان باردار 1.9 میلی گرم در روز می باشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.