مجله درمان سرا

راهکارهای درمان بی خوابی در کودکان

راهکارهای درمان بی خوابی در کودکان
میزان خواب مورد نیاز بین افراد مختلف با توجه به سن آن ها متفاوت است. کودکان کوچک تر ممکن است به ۱۲ ساعت خوابیدن نیاز داشته باشند در حالی که بچه های مدرسه ای فقط به ۹ ساعت خواب نیاز دارند.

راهکارهای قبل از خواب برای درمان بی خوابی در کودکان

۱- مطمئن شوید که فرزندتان به چه مقدار خواب نیاز دارد

میزان خواب مورد نیاز بین افراد مختلف با توجه به سن آن ها متفاوت است. کودکان کوچک تر ممکن است به ۱۲ ساعت خوابیدن نیاز داشته باشند در حالی که بچه های مدرسه ای فقط به ۹ ساعت خواب نیاز دارند. اگر کودک شما مشکل خوابیدن داشته باشد، ممکن است زمانی که می خواهد به رختخواب برود بسیار خسته باشد یا با توجه به مدت زمانی که بیدار بوده است خیلی زود به رختخواب برود. بنابراین زمان خواب و بیداری کودک خود را تنظیم کنید و در طول روز زمان های محدودی را برای چرت زدن او در نظر بگیرید.

۲- مصرف شکر را قطع کنید

شکر محرک است و کودکان نسبت به آن بسیار حساس اند. دسری که معمولا می خورند را با چیزی جایگزین کنید که عاری از قند باشد مثل میوه یا ماست.

۳- مراقب مواد افزودنی غذایی باشید

بسیاری از کودکان به رنگ غذا و مواد افزودنی حساس هستند. آلرژی می تواند در زمان خواب کودکان اختلال ایجاد کند. یک لیست از چیزهایی که فرزندتان می خورد و چگونگی رفتار او تهیه کنید. این کار می تواند کمک کند که مشکل را شناسایی کرده و حل کنید. می توانید به او اجازه دهید که قبل از شام دسر بخورند. آب بهترین گزینه برای شام و بعد از آن است. آن ها از خوردن آب میوه و نوشیدنی های قندی قبل از خواب خودداری کنند.

۴- اطمینان حاصل کنید که محیط خواب کودک راحت است

یک اتاق تمیز در دمای مناسب با رختخواب مناسب می تواند مشکلات زیادی را از بین ببرد. اکثر کودکان به یک چراغ خواب نیاز دارند تا احساس امنیت کنند و یک موسیقی ملایم که از آن لذت ببرند. صحبت کردن با کودک در مورد چیزی که او دوست دارد و سازماندهی آن ها می تواند باعث شود که او احساس امنیت بیشتری داشته باشد و بنابراین به او کمک کند بخوابد.

۵- هر چیزی که فرزندتان قبل از خوابیدن به آن نیاز دارد را سازماندهی کنید

به او اجازه دهید که پتو و یک اسباب بازی را خودش انتخاب کند و کنار تختخواب او یک بطری آب بگذارید. این کار باعث می شود دیگر نیازی نداشته باشند که برای چیزی از رختخواب خود بیرون بیایند.

یک خواب خوب شبانه


۱- کودک خود را یک روال و روتین قرار دهید

عادت ها به همان مقدار که برای بزرگسالان مهم است برای کودکان نیز اهمیت دارد. این کار به بدن و ذهن نشانه هایی می دهد که باعث شود زود به خواب بروند و همچنین کمک می کند کودکان احساس امنیت بیشتری داشته باشند. برنامه ای برای زمان غذا و حمام و استراحت و خواب او در نظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که برنامه ها درست اجرا می شوند. اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع برنامه شبانه، فرصت انجام تکالیف یا کارهای روزمره را داشته باشند و اجازه ندهید در آخر هفته ها هم زیاد بیدار بمانند.

۲- قبل از خواب زمانی را صرف او کنید

می توانید قبل از خواب برای او داستان بگویید یا با اسباب بازی با او بازی کنید یا با او کمی صحبت کنید. اغلب تختخواب تنها جایی است که آرامش می گیرند و یک به یک با والدین خود وقت بگذارد. هر چیزی که نیاز دارد در برنامه روزانه او باشد را در نظر بگیرید.

۳- برنامه ای بریزید تا عواطف و احساسات کودک را مدیریت کنید

نگرانی درباره هیولا، کابوس و تنهایی در کودکان بسیار شایع است. علی رغم آنچه برخی افراد می گویند، کودک شما نه تنها شیطان است و نه سعی می کند شما را اذیت کند; نگرانی های آن ها برای آن ها بسیار واقعی است و آن ها احساسات خاص خود را دارند. به جای اینکه به کودک خود بگویید که این افکار مسخره هستند و باید آن را رها کنند، او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که اگر او ناراحت است، همه احساس ناراحتی می کنند و یا نگران هستند و شما آن جا هستید. زمان بیشتری برای او بگذارید تا با احساس امنیت احساسات بد او جبران شود. شما می توانید نحوه مقابله او با ترس های خاص را سازماندهی کنید.

به عنوان مثال، اگر کودک شما از هیولاها می ترسد، یک اسپری ضد هیولا با آب، آب لیمو و یا هر چیزی که دوست دارید، درست کنید؛ فقط مطمئن شوید که بوی خوبی دارد. آن را زیر تخت او، در کمد او، یا هر جایی که فکر می کند هیولا ممکن است پنهان شود، اسپری کنید. همچنین به او یادآوری کنید که هیولا ها واقعی نیستند.
اگر کودکتان از یک هیولای خاص می ترسد، نقطه ضعف او را پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما از Medusa (هیولای یونانی افسانه ای که مردم را به سنگ تبدیل می کند) می ترسد یک آینه کوچک را در اتاق او قرار دهید که اگر Medusa ظاهر شد، آینه او را به سنگ تبدیل کند.
اگر کودکتان از دزدها می ترسد، به او یک مانیتور یا واکی تا کی بدهید تا بتواند با شما صحبت کند. یک حصار را کنار پنجره قرار دهید و یا هر چیز دیگری تا کمک کنید فرزندتان احساس امنیت کند.


۴- به کودک خود کمک کنید که احساس امنیت کند

اگر کودکتان ناراحت است، ممکن است به شما نیاز داشته باشد تا مدتی کنار او دراز بکشید و یا شیر گرم در آشپزخانه با هم بخورید. کودکان، مانند بزرگسالان می توانند به روشی خاص فکر کنند و احساس کنند که آرام شدن برای آن ها دشوار است. خوب است که آن ها را از محیط خارج کنیم یا با آن ها دراز بکشیم تا آرام شوند. به یاد داشته باشید که احساس امنیت در کودکان در زمان خواب آن ها اهمیت دارد. کودکانی که احساس عشق و امنیت بیشتری دارند راحت تر به خواب می روند.

کمک پزشکی برای درمان بی خوابی در کودکان
۱- اگر فرزندتان دچار مشکلات زیادی است، کمک بگیرید

کودک شما ممکن است نیاز به دیدن پزشک اطفال داشته باشد. مشکلاتی مانند اختلالات اضطرابی می توانند بر خواب حتی در کودکان تاثیر بگذارند. به یاد داشته باشید که از خودتان حمایت کنید؛ پرورش کودک کار بزرگی است و می تواند سخت باشد. دیدن کودک خود در حالت اضطراب باعث می شود شما نیز دچار اختلال شوید. به اشتراک گذاشتن وظایف مراقبت از کودکان و مراقبت از خانه و نیز ارتباط با همسرتان می تواند به شما کمک کند.

اگر در حین مراقبت از کودک خود ناراحت می شوید چند دقیقه بنشینید، به خودتان بیایید حتی اگر گریه می کرد. فقط مطمئن باشید که به آن ها بگویید چه کار می کنید و چقدر طول خواهید کشید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.