مجله درمان سرا

رژیم کاهش وزن چهار مرحله ای دوکان

رژیم کاهش وزن چهار مرحله ای دوکان
رژیم غذایی پروتئین دوکان برای کاهش وزن بسیار مناسب است.رژیم دوکان حاوی یک برنامه غذایی پروتئین فشرده برای کاهش وزن است.در این مطلب رژیم دوکان را به شما معرفی می کنیم.

توضیحات | فاز اول حمله | فاز دوم حمله | فاز سوم حمله | فاز چهارم حمله


رژیم غذایی دوکان یک رژیم بسیار مناسب برای افرادی که به دنبال اندام متناسب هستند مفید می باشد.رژیم غذایی دوکان یک رژیم پروتئین عالی است که برنامه غذایی آن حاوی پروتئین فشرده برای کاهش وزن است.
رژیم پروتئین به نسبت غذاهای غنی شده از چربی و کربوهیدرات کالری کمتری دارد و باعث احساس سیری بیشتری می کنید. با احساس سیر شدن ، بدن برای تولید انرژی چربی های ذخیره شده را می سوزاند و این امر باعث می شود کاهش وزن سریع تری داشته باشید. البته ورزش منظم نیز به روند بهتر رژیم دوکان در چربی سوزی کمک میکند.
اگر این رژیم را اصولی طی کنید باعث می شود در هفته اول تا 3 کیلو وزن کم کنید.در صورت ادامه این رژیم باعث می شود هر هفته 1 تا 2 کیلو وزن کم خواهید کرد.در این رژیم 4 فاز رژیم حمله برای کاهش وزن وجود دارد.در ادامه به فاز های رژیم دوکان می پردازیم. با ما همراه باشید.

4 فاز رژیم دوکان فیت

این رژیم یک رژیم 4 مرحله ای پروتئین است و از چربی و کربوهیدرات ها دوری می کنید. در صورت رعایت اصولی در هفته اول می توانید 3 کیلو وزن کم کنید و در صورت ادامه این رژیم باعث می شود هر هفته 1 الی 2 کیلو کاهش وزن داشته باشید.
پروتئین، حاوی کالری کمتری نسبت به هر گرم از غذای غنی از چربی و کربوهیدرات است و در نتیجه باعث احساس سیری بیشتری می شود. چون نیاز به زمان بیشتر و همچنین انرژی متابولیک بیشتری برای هضم دارد، باعث می شود کالری کمتری تولید شود. این امر باعث می شود بدن برای تولید انرژی چربی های ذخیره شده را بسوزاند و باعث کاهش وزن سریع شود.
ورزش منظم به ویژه پیاده روی سریع در تمام مراحل رژیم دوکان توصیه می شود تا سوختن چربی را تسریع کند.

فاز اول حمله رژیم دوکان

این فاز بستگی به وزن فرد دارد. در این فاز حمله ممکن است بر اساس وزن شخص از 3 روز تا 10 روز طول بکشد. در طول فاز اول ، پروتئین های حیوانی و برخی از پروتئین های گیاهی هیچ محدودیتی ندارد.
البته روزانه 1.5 قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر و 6 تا 8 لیوان برای سم زدایی بدن می بایست مصرف کنید.سبوس جو دوسر، تنها منبع کربوهیدرات این مرحله است.
سبوس جو دوسر شامل فیبر محلول در آب است که جذب کلسترول بد خون را کم می کند.سبوس جو دوسر همچنین حاوی مقادیر بالایی از پروتئین، کلسیم، آهن، تیامین، فسفر، ریبوفلاوین، منیزیم و روی است.
لیست مواد غذایی فاز اول رژیم دوکان

 • گوشت گاو و گوساله کم چرب
 • سینه مرغ و بوقلمون و یا پرنده های دیگر بدون پوست
 • جگر گاو و گوساله ، زبان گاو و ماهی ها بجز کنسرو
 • صدف و سایر سخت پوستان آبزی (به جز کنسروی)
 • دو عدد تخم مرغ (ماکزیمم در روز).
 • شیر و پنیر کم چرب تا دو درصد چربی
 • سبوس جو دو سر (یک و نیم قاشق در روز)
 • آدامس بدون شکر، پیاز، پودر پروتئین، چای و شیر کم چرب و بدون قهوه، سبزیجات معطر، ادویه جات، آبلیمو، سرکه، خردل بدون شکر و سویا سس، ماست یونانی بدون چربی

فاز کاهش در رژیم غذایی دوکان

در این مرحله می توانید از سبزیجات غیر نشاسته ای در کنار پروتئین های مجازی که در مرحله اول مصرف می کردید مصرف کنید.
مصرف سبزیجات مجاز رژیم غذایی دوکان: خیار، کرفس، کلم بروکلی، مارچوبه، قارچ و کدوی سبز، بادمجان، فلفل دلمه، پیاز و پیازچه، لوبیا سبز، قارچ، انواع کاهو، اسفناج، لبو و کرفس است
سبزیجات غیر مجاز در مصرف: هویج ، سیب زمینی شیرین ، سیب زمینی و ذرت شیرین از سبزیجات غیر مجاز در این مرحله می باشد.

فاز دوم حمله رژیم غذایی دوکان

در این فاز به سه روش می توانید عمل کنید و روزانه نیم ساعت ورزش را فراموش نکنید. در این سه روش ، روش هایی وجود دارد که بسیار سخت می باشد و احتیاج به اراده بیشتری دارد.
در فاز 2 پروتئین و سبزیجات طبق لیست اعلام شده می بایست مصرف شود. مصرف سبوس جو دوسر به 2 قاشق غذاخوری افزایش پیدا کند.

فاز کاهش در رژیم دوکان

در مرحله دوم رژیم دوکان، می توانید از سبزیجات غیر نشاسته ای در کنار پروتئین های مجاز در مرحله اول، استفاده کنید. در این مرحله برای خیار، کرفس، کلم بروکلی، مارچوبه، قارچ و کدوی سبز، بادمجان، فلفل دلمه، پیاز و پیازچه، لوبیا سبز، قارچ، انواع کاهو، اسفناج، لبو و کرفس اجازه مصرف، و برای هویج، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی و ذرت شیرین عدم اجازه مصرف داده شده است.

فاز دوم با سه روش انجام می شود

 • روش اول : پنج روز پروتئین مثل فاز اول و پنج روز پروتئین + سبزیجات. این روش در واقع روش اصلی رژیم دوکان هست ولی خوب سخت تر است و احتیاج به اراده بیشتری دارد.
 • روش دوم : یک روز پروتئین کامل و یک روز پروتئین + سبزیجات. این روش راحت تر است و نتیجه ی کاهش وزن مثل روش اول است.
 • روش سوم : دو روز پروتئین و پنج روز پروتئین + سبزیجات. این روش بیشتر برای افراد با سن بالاتر در نظر گرفته شده است که نمی خواهند زیاد وزن کم کنند. روند کاهش وزن در این روش کندتر است.

فاز سوم تثبیت در رژیم دوکان

برای جلوگیری از اثر یویو که در خیلی از رژیم ها وجود دارد فاز سوم یا فاز تثبیت اغاز کنید. این مرحله با هدف جلوگیری از بازگشت به وزن قبلی، هدف گذاری و طراحی شده است. طول آن متناسب با میزان کاهش وزن است (یعنی به ازای هر کیلوگرم کاهش وزن در فاز قبل، باید ده روز در فاز تثبیت بمانید). 5 روز برای هر 500 گرم کاهش وزن.

موارد اضافه شده به رژیم غذایی دوکان

 • یک یا دو واحد میوه (به جز موز،گیلاس، آلو و میوه های خشک)
 • دو تکه نان سبوس دار (یا به جای نان می توانید یک لیوان ماکارونی سبوس دار و یا یک لیوان برنج سبوس دار و یا یک لیوان عدسی و یا نخودفرنگی پخته استفاده کنید)
 • 30 گرم پنیر بطور روزانه
 • یک وعده غذای سنگین (که شامل یک وعده پیش غذا، یک غذای اصلی، یک دسر و یک لیوان نوشیدنی مورد علاقه است) در هفته می توانید استفاده کنید (به جز برنج سفید و سیب زمینی). برای درست کردن غذاهایتان از خامه و کره استفاده نکنید و وزن پرس غذایتان از 220 گرم بیشتر نشود. یک باردر هفته مجاز هستید، یک واحد از گوشت بره یا گوسفند را استفاده کنید.

فاز چهارم موازنه در رژیم دوکان

حالا می توانید به خودتان افتخار کنید که سه فاز قبل را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و به هدف خود رسیده اید. این مرحله، فاز همیشگی است و باید بیشتر حواستان جمع باشد. می توانید در طول هفته هر چیزی که دلتان خواست بخورید ولی نه چربی بیش از حد و نه وعده های برنج و ماکارونی زیاد.

رژیم دوکان توصیه می کند یک روز در هفته را (مثلا روز پنج شنبه) روز پروتئین کامل (مثل فاز اول) داشته باشید.
در این مرحله 3 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر در روز باید مصرف شود. ورزش منظم نیز در این مرحله فراموش نشود، به طور مثال به جای استفاده از آسانسور باید از پله استفاده کنید.

مطالب مرتبط

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.