مجله درمان سرا

بیماری کچلی سکه ای چیست و راه درمان آن

بیماری کچلی سکه ای چیست و راه درمان آن
کچلی سکه‌ای نوعی بیماری خودایمنی است که در آن فولکول‌های موی شما از بین نمی‌روند اما بدن‌تان موها را اضافی تلقی کرده و تیشه به ریشه خودش می‌زند

کچلی سکه ای اتفاق شایعی است که گاهی بدون دلیل و بی توجه به اینکه زن هستید یا مرد سراغ تان می آید اما اگر شما هم دچار این مشکل شده اید و می خواهید بدانید که این بیماری از کجا سر و کله اش پیدا شده و این ریزش موها تا کجا می خواهد ادامه پیدا کند

اسم علمی این بیماری «آلوپسی آره آتار» است. کچلی سکه ای نوعی بیماری خودایمنی است که در آن فولکول های موی شما از بین نمی روند اما بدن تان موها را اضافی تلقی کرده و تیشه به ریشه خودش می زند.

با وجود بحث وجدل های زیاد هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست. در قدیم باور بر این بود که عفونت ها عامل بروز کچلی هستند که امروزه این نظریه رد شده است. گذشته از این، برای اینکه درمان درستی برای مشکل خود پیدا کنید، ابتدا باید نوع کچلی تان را تشخیص دهید. اگر ریزش موهای تان با خارش، سوزش و تورم همراه است در گروه مبتلایان کچلی سکه ای قرار نمی گیرید.

درست است که اسم این بیماری کچلی سکه ای است اما مقدار ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود به میزان اولیه ریزش نمی ماند. به عبارت دیگر، شاید ناحیه کچلی در ابتدا کم باشد اما ممکن است بعدا گسترده تر شود و حتی تا کچلی کامل هم پیش برود که در این موارد درمان دشوارتر می شود. از سوی دیگر، کچلی سکه ای فقط روی سر ظاهر نمی شود ممکن است ابروها و مژه ها را هم کچل کند. ریش و سبیل یا دیگر نقاط بدن هم از این بیماری در امان نیستند.

همیشه کچل می مانید؟

کچلی سکه ای گرچه گاهی می تواند تهدیدی جدی برای موهای شما محسوب شود، اما همیشه هم سمج نیست. اگر خوش شانس باشید این مشکل خودبه خود بعد از گذشت مدتی خوب می شود، یعنی ابتدا ریشه موهای تان ریخته و بعد از مدتی دوباره جوانه می زند و همه موها بعد از سه تا شش ماه جایگزین می شوند.

در بعضی موارد هم داستان به همین جا ختم نمی شود و به صبوری بیشتری نیاز است. در چنین مواقعی ممکن است یک قسمت شروع به ریزش کرده و قسمت های بیشتری را درگیر کند.

در برخی مواقع هم بعد از ریزش و رویش مجدد یک ناحیه، قسمت دیگری دچار کچلی می شود. برای درمان پزشک باتوجه به شدت بیماری شیوه درمانی مناسب را انتخاب می کند و با کمک دارو های خوراکی یا تزریق دوره ای داروها برای برطرف شدن مشکل تلاش می کند. اگر ناحیه کچلی محدود باشد از دوره های تزریق دارو برای درمان استفاده می شود. اگر هم هیچ کدام از این شیوه ها کارساز نبود نوردرمانی یا فتوتراپی را انجام می دهند تا شاید باعث رشد مجدد موهای از دست رفته شوند.

در فنوتراپی لامپ های مهتابی فرابنفش سه تا شش ماه یک روز در میان به سطح سر تابیده می شود که البته درمان تضمینی صددرصدی برای رفع کچلی نیست و ممکن است مدتی بعد از درمان فرد دوباره دچار کچلی شود. چراکه متاسفانه کچلی سکه ای در برخی افراد برگشت پذیر است.

کاشت مو چاره مشکل است؟

اگر دچار کچلی سکه ای شده اید و تنها قسمت محدودی از موهای تان را از دست داده اید، برای کاشت مو عجله نکنید. کاشت مو را نمی توان به عنوان درمانی برای این نوع طاسی مطرح کرد و افرادی که سراغ این روش می روند، بعد از صرف هزینه مالی فراوان و تحمل سختی کاشت، متوجه می شوند که هنوز در همان شرایط قبل قرار دارند و مشکل شان به هیچ وجه برطرف نشده است.

دلیل چنین اتفاقی هم ساده است؛ کچلی سکه ای تنها یک مشکل مربوط به پوست و مو نیست، عامل این اتفاق در بدن شما نهفته است و از آنجا که برای برطرف کردن این عامل تلاشی نشده پس از کاشت مو دوباره به خاطر همان واکنش قبلی که بدن نشان داده، موهای کاشته شده از دست می روند.

ناخن های بیمار با موی شما چه می کنند؟

کچلی سکه ای در بعضی ها با مشکلاتی در ناخن ها همراه می شود که البته هنوز دلیل این اتفاق مشخص نشده، اما چیزی که واضح است این است که تعدادی از بیمارانی که به کچلی سکه ای دچار شده اند از مشکلات ناخن هم شکایت دارند. در این افراد ناخن ها شکننده می شوند یا حالت فرورفته و بسیار آسیب پذیر پیدا می کنند.

فکر نکنید اگر دنبال درمان ناخن تان رفتید و مشکلش را حل کردید کچلی موهای تان هم درمان می شود؛ حساب این دو مشکل کاملا از هم جداست و هریک درمان مناسب خود را می طلبد. برای درمان ناخن ها باتوجه به نظر پزشک از داروهای موضعی یا تزریق می توان کمک گرفت. بعضی ها با بروز مشکلات ناخن هنگام استفاده از مواد شوینده نگران بدتر شدن اوضاع هستند که باید بگویم اگر چنین نگرانی در ذهن شما هم وجود دارد، می توانید با خیال راحت دست های تان را بشویید و از مواد شوینده استفاده کنید چراکه این مواد شیمیایی ربطی به مشکلات ناخن شما ندارند.

اگر می خواهید کچل تر نشوید. . . .

همانطور که گفتم علت اصلی آن هنوز معلوم نیست، اما عواملی باعث تشدید آن می شود. اگر می خواهید موهای تان بیشتر از این کچل نشود کمتر حرص بخورید و آرامش تان را حفظ کنید. استرس عامل ایجاد این بیماری نیست اما کچلی را تشدید می کند. 20 تا 30 درصد موارد کچلی، علل ارثی و ژنتیکی دارد.

برای تغذیه تان هم وسواس نگیرید و توصیه های تغذیه ای عجیب و غریب اطرافیان که چه چیزی بخورید برای تان بهتر است و چه چیز ریزش مو را بدتر می کند، نادیده بگیرید که هنوز رابطه ای بین تغذیه و کچلی سکه ای پیدا نشده است.

فکر نکنید با تغییر لوسیون یا خرید شامپوهای گران تر می توانید به بهبود کچلی کمک کنید. اگر هم می خواهید موهای تان را رنگ کنید، می توانید بدون نگرانی از بدتر شدن اوضاع رنگ دلخواه تان را انتخاب کنید. سشوار کشیدن هم کاری به کچلی شما ندارد.

بچه ها هم کچلی سکه ای می گیرند؟

این بیماری سن و سال نمی شناسد و از بچه دو تا هشت ساله تا بزرگسال را درگیر می کند. هرچه بیماری زودتر شروع شود درمان آن دشوارتر و احتمال برگشت پذیری آن بیشتر است، اما بیشترین سن شیوع آن بین 20 تا 40 سالگی است. کچلی سکه ای خانم و آقا نمی شناسد و میزان شیوع و سن شیوع آن در خانم ها و آقایان برابر است.

داروها با موهای شما دشمن هستند؟

اگر یکی از اطرافیان تان هم تجربه این نوع کچلی را داشته، برای درمان مشکل خود سراغ داروهای او نروید؛ چراکه دارو هایی که برای درمان این مشکل تجویز می شوند، باید در مقیاس مناسب مصرف شوند. مصرف زیاد کورتون در برخی باعث ورم دست، پا و صورت می شود. کورتون در درازمدت باعث چاقی، افزایش قد و حتی مشکلات کلیوی می شود اما در درمان کچلی سکه ای معمولا به طور موضعی تجویز می شود که اگر دوز آن را پزشک متخصص باتوجه به شرایط بیمار مشخص کند، عوارض زیادی ایجاد نمی کند.

بهتر است بدانید...

 

طب سنتی چه توصیه ای می کند؟

علت کچلی سکه ای در طب سنتی سردی موضعی سر است. پزشکان طب سنتی نیز شیوه های درمانی مخصوص به خود را برای درمان کچلی سکه ای دارند. آنها روغن مالی موضع را روزانه سه بار با روغن سیاه دانه و استفاده از جوشانده اسطوخودوس با سنبل الطیب همراه کمی عسل به مدت 40شب تجویز می کنند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.