مجله درمان سرا

درد دنبالچه چیست و راه درمان آن

درد دنبالچه چیست و راه درمان آن
درد دنبالچه دردی است که در انتهای ستون قفرات میباشد و در زنان بیشتر از مردان میباشد. استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات قرار دارد و نقش تحمل وزن در نشستن را به عهده دارد.

درد دنبالچه چیست ؟

درد دنبالچه دردی است که در انتهای ستون فقرات میباشد که این درد به استخوان خارجی و مابین پاها انتشار پیدار میکند.این درد در زنان بیشتر از مردان است که به علت تفاوت شکل استخوان بدنی لگن زنان با مردان است.

استخوان دنبالچه جیست

استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات قرار دارد و نقش کنترل وزن در نشستن را بر عهده داشته و رباط ها و عضلات به آن می چسبد.اگر این استخوان آسیب ببیند میتواند باعث بروز اختلال در فعالیت میشود و حتی نشستن را عذاب آور می کند.عضلات کف لگن با دنبالچه ارتباط دارند و در دفع مدفوع و ادرار بسیار مهم است. اگر به دنبالچه آسیبی برسد، عملکرد عضلات کف لگن را مختل میکند و مکانیزم دفع را دچار اختلال می نماید.

علائم درد دنبالچه

از علائم درد دنبالچه ، درد در زمان قاعدگی و همچنین دفع کردن مدفوع و در زمان ارتباط جنسی میباشد. این درد در بیمار با نشستن یا بلند شدن در زمان نشستن افزایش میابد و درد در هنگام نشستن بدتر میشود که میتواند رانندگی هم دردناک باشد.

علت و دلایل درد دنبالچه

علت های زیادی وجود دارد که باعث درد دنبالچه میشود که شامل بی ثباتی دنبالچه، خارج از راستا بودن، اسپاسم عضلانی ، کیست پیلونیدال ، کیست تارلوف، بیماری های عصبی، سرطان، درد ارجاعی، درد عصبی، میباشد، البته به طور واضح مشخص نیست که کدام قسمت های آناتومی بدن می توانند باعث بوجود آمدن درد دنبالچه شوند.

علت دقیق درد دنبالچه هنوز مشخص نیست ( که به آن کوکسیدینی ایدیوپاتیک گفته می شود) و در این موارد علائم بیماری کنترل می شوند.به طور کلی  علت های درد دنبالچه می تواند، شامل بی ثباتی دنبالچه، خارج از راستا بودن، اسپاسم عضلانی، کیست پیلونیدال، کیست تارلوف ، بیماری های عصبی، سرطان، درد ارجاعی، درد عصبی، روش های درمانی قبلی یا درد خیالی می شود.

علل اصلی درد دنبالچه

بسیاری از آسیب دیدگی های دنبالچه با صدمه مستقیم به ناحیه دنبالچه ایجاد می شوند.زمین خوردن بر روی یک سطح سفت، شایع ترین علت آسیب دیدگی های دنبالچه است.

ضربه مستقیم به دنبالچه از قبیل ضربه ای که در زمان ورزش های پر برخورد صورت می گیرد که باعث آسیب دیدن این ناحیه و درد دنبالچه می شود.دنبالچه ممکن است در زایمان آسیب ببند یا بشکند.

دنبالچه ممکن است مرتب کشیده شود که این مورد باعث آسیب به دنبالچه میشود.

از علت های دیگر درد دنبالچه که زیاد شایع نیستند می تواند به اسپرز استخوان (زائده استخوان)، فشردگی ریشه های عصب یا آسیب وارده به بخش های دیگر ستون فقرات، عفونت موضعی و تومور اشاره کرد.

در رفتگی دنبالچه علت عمده درد دنبالچه مربوط به در رفتگی های استخوان دنبالچه و عدم ثبات این استخوان و حرکت بیش از حد آن که درد در اینناحیه را باعث می شود.

سایر علل عبارتند از:

  • اسپاسم عضله بالا برنده مقعد
  • زایمان: کشیدگی لیگامان های ساکروکوکسیژیال حین زایمان طبیعی
  • ضربه مستقیم ناشی از لگد یا زمین خوردن با نشیمنگاه
  • مسافرت های مکرر به خصوص با وسائل نقلیه عمومی
  • چاقی: افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا ده برابر افزایش می دهد و این ممکن است به علت کاهش چرخش لگن در حال نشستن باشد.

از سایر علل می توان به شکستگی استخوان دنبالچه و التهاب مفصل استخوان دنبالچه و یا خاجی اشاره نمود. در لمس و حرکت استخوان دنبالچه (آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد) درد زیادی احساس می شود معمولاً درد در ناحیه استخوان دنبالچه متمرکز است و به جایی انتشار نمی یابد، اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می شود.

از دیگر علایم درد دنبالچه همراه با این بیماری درد در زمان قاعدگی، موقع دفع مدفوع و زمان تماس جنسی است. درد بیمار با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می یابد و درد با نشستن بدتر می شود به طوری که فرد مجبور است با یک سمت باسن بنشیند.

با توجه به اینکه درد استخوان دنبالچه این منقطه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علایم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص و علل درد دنبالچه به پزشک مراجعه نمایند. تا زمان تشخیص بیماری درد استخوان دنبالچه فوق و درمان آن افراد می توانند از بالشتک حلقوی جهت تخفیف درد حین نشستن استفاده نمایند.

درمان درد دنبالچه

درمان درد دنبالچه

درمان درد دنبالچه بسیار گسترده است، که از این درمان ها میتوان به فیزیوتراپی ، درمان های دارویی و جراحی اشاره کرد.از جمله سایر اقدامات در درمان درد دنبالچه می توان به ماساژ توسط خود بیمار از درون مقعد پس از آموزش و جا انداختن دنبالچه توسط پزشک از درون مقعد اشاره نمود.

تمرین های فیزیوتراپی جهت تسکین درد دنبالچه

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

تمرین پنجم : این تمرین را فقط در صورتی که سایر تمرینات را انجام داده و درد شدید نشده است انجام دهید. مطابق شکل به پشت دراز بکشید و حرکات را به ترتیب از 1 تا 5 انجام دهید. (بر هر حرکت 5 ثانیه مکث کنید).

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.