مجله درمان سرا

کوتریموکسازول داروی ضد باکتری

کوتریموکسازول داروی ضد باکتری
کوتریموکسازول یک آنتی بیوتیک است و برای عفونت های دستگاه گوارشی و تنفسی ، گوش و عفونت های قارچی استفاده میشود و به شکل قرص ، شربت و آمپول در دسترس است.

کوتریموکسازول

کوتریموکسازول (Co-Trimoxazole) یک آنتی بیوتیک است که برای عفونت های دستگاه گوارشی ،گوش و دستگاه تنفسی تجویز می گردد.کوتریموکسازول جزو دسته ضد باکتری و ضد میکروب ها میباشد و در اشکال قرص ، آمپول و شربت در دسترس میباشد.برای استفاده از داروی کوتریموکسازول احتیاج به نسخه پزشک است و مصرف این دارو برای مردم در صورت تجویز بلامانع است.

کوتریموکسازول چیست

داروی کوتریموکسازول که ترکیبی از ۲ داروی ضد باکتری به نامهای تری متوپریم و سولفامتوکسازول می باشد، برای درمان عفونت های شدید دستگاه تنفسی و عفونت های مجاری ادراری به کار می رود. همچنین برای جلوگیری و درمان عفونت های قارچی، عفونت های ناشی از مسمومیت و درمان بیماری ذات الریه، مورد استفاده قرار می گیرد.

کوتریموکسازول در تمام بافت ها و مایعات بدن توزیع میشود.کوتریموکسازول در کبد تجزیه میشود و از طریق ادرار دفع می گردد. نیمه عمر دارو بین 10 تا 13 ساعت و در بزرگسالان که کلیه های آنها سالم میباشد بین 8 تا 11 ساعت میباشد.

موارد مصرف کوتریموکسازول

کوتریموکسازول برای درمان بیماری هایی از جمله اسهال ، تب تیفوئید ، عفونت گوش میانی ، طاعون ، عفونت دستگاه گوارش ، برونشید حاد ، عفونت ادراری ، سیاه سرفه ، عفونت سالمونلایی میباشد.

نحوه مصرف کوتریموکسازول

  • در زمان مصرف این دارو میبایست مایعات زیاد مصرف کرد.
  • این دارو را ترجیها همراه با غذا مصرف کنید.
  • دوره درمان کوتریموکسازول میبایست کامل مصرف کنید،حتی اگر احساس بهبودی نمود.

مقدار مصرف کوتریموکسازول

بهترین زمان مصرف دارو  دو بار در روز ترجیحا همراه با غذا می باشد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  معمولا ۴ قرص در روز(هر قرص ۴۸۰ میلی گرم) است.

عوارض مصرف کوتریموکسازول

معمول ترین عوارض مصرف این دارو عبارتند از: ظاهر شدن جوش و خارش پوست بدن. در صورت بروز این عوارض، مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید. تهوع , استفراغ , واکنش های حساسیتی , کهیر , بی اشتهایی , راش از عوارض شایع کوتریموکسازول میباشد.

منع مصرف کوتریموکسازول :

  • اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.
  •  اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی دچار می باشید.
  • اگر مبتلا به هر نوع بیماری خونی هستید.
  •  اگر به داروهای موسوم به سولفونامیدها، حساسیت دارید.
  •  اگر از بیماری سنگ مثانه، رنج می برید. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

مصرف کوتریموکسازول در بارداری

این دارو در رده c بارداری قرار دارد و مصرف دارو برای زنان باردار معمولا مجاز نمی باشد. زیرا مصرف دارو ممکن  است موجب نقص در رشد نوزاد گردد.

مصرف کوتریموکسازول در دوران شیردهی

مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه اثر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. .مصرف این دارو برای بچه های زیر ۶ هفته مجاز نیست، و بچه های بزرگتر، باید دوز کمتری از دارو را مصرف نمایند.

تداخل دارویی کوتریموکسازول

این دارو ممکن است با بعضی داروها در تداخل میباشد که بعضی از این داروها شامل موارد زیر است:

آمانتادین , ایندومتاسین , سیکلوسپورین , فنی توئین , وارفارین , داکتینومایسین( اکتینو مایسین دی) , سیرولیموس , لوپرامید , روزیگلیتازون , فن ایندیون , فنیندیون

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.