مجله درمان سرا

داکسی سایکلین داروی آنتی بیوتیک قوی

داکسی سایکلین داروی آنتی بیوتیک قوی
داکسی سایکلین داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین است که برای درمان عفونت های باکتریایی از جمله آکنه ،جوش ، عفونت های ادراری ، روده ، چشم ، سوزاک و بیماری لثه استفاده میشود.

داکسی سایکلین چیست

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک تتراسایکلین است که با باکتری های بدن مبارزه میکند و همچنین برای درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی از جمله آکنه ، عفونت های ادراری ، روده ، چشم ، سوزاک ، کلامیدیا و بیماری لثه استفاده میشود.
داکسی سایکلین میتواند برای درمان لکه ها ، ضایعات پوستی و سایر ضایعات آکنه استفاده میشود. البته برخی از فرم های داکسی سایکلین برای پیشگیری مالاریا و سیاه زخم مورد استفاده قرار میگیرد.

داکسی سایکلین (Doxycycline) با نام اختصاری و تجارتی  Vibramycin, Doxylar, Demixolo estreo در بازار و داروخانه ها برای مصرف عموم قرار دارد. داکسی سایکلین جزو طبقه بندی   آنتی بیوتیک تتراسیکلین قرار دارد.  بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  کم است و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم می باشد.

برای استفاده از  داکسی سایکلین حتما نیاز به تجویز پزشک است و در این صورت استفاده برای فرد بلامانع است. این دارو برای درمان عفونت های مجاری ادرار، عفونت های دستگاه تنفسی و عفونتهای دستگاه گوارشی، به کار می رود.

همچنین برای درمان برخی بیماریهای مسری جنسی، عفونت های چشم و پروستات، بیماری اکنه و جلوگیری از بیماری مالاریا، مورد استفاده قرار می گیرد.  داکسی سایکلین به شکل قرص، کپسول در اختیار مردم قرار دارد. بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار در روز همراه غذا  است . استفاده از آن  بعد از غذا در حالت نشسته یا ایستاده و قبل از رفتن به رختخواب ممنوع می باشد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز می باشد.

رابطه داکسی سایکلین با بارداری :داکسی سایکلین می تواند اثربخشی قرص های ضدبارداری را کاهش دهد. در مورد استفاده از موارد غیر هورمونی (کاندوم یا غشاء اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

داکسی سایکلین در بارداری : داکسی سایکلین در رده D بارداری قرار دارد .مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب برساند یا موجب تغییر رنگ دائمی دندان نوزاد شود.

داکسی سایکلین در دوران شیردهی:داکسی سایکلین می تواند به شیر مادر منتقل شود و می تواند بر روی رشد استخوان و دندان کودک شیرخوار تاثیر بگذارد. در هنگام مصرف این دارو از شیر دادن به کودک خود پرهیز کنید.

مکانیسم اثر داکسی سایکلین

اثرات این دارو ظرف  2 تا 4 ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. اما اثرات دارو در درمان بیماری اکنه، چندین هفته پس از شروع در مسان، معلوم خواهند شد. ضمنا این اثرات مدت ۲۴ساعت پس از نقطع مصرف دارو، در بدن باقی خواهند ماند. برای نگهداری این دارو بدانید که  دارو باید در یک محفظه خنک و سربسته دور از دسترس کودکان و اطفال نگهداری شود. برای قطع مصرف دارو بدانید که دوره درمان با دارو را باید کامل کنید، حتی اگر احساس بهبودی نمودید. زیرا منشأ عفونت ممکن است هنوز فعال باشد. قطع ناگهانی درمان  موجب عود مجدد علائم بیماری می گردد. ضمنا اگر  مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک مشورت نماید.

موارد مصرف داکسی سایکلین

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک تتراسایکلین است که با باکتری های بدن مبارزه میکند و همچنین برای درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی از جمله آکنه ، عفونت های ادراری ، روده ، چشم ، سوزاک ، کلامیدیا و بیماری لثه استفاده میشود.
داکسی سایکلین میتواند برای درمان لکه ها ، ضایعات پوستی و سایر ضایعات آکنه استفاده میشود. البته برخی از فرم های داکسی سایکلین برای پیشگیری مالاریا و سیاه زخم مورد استفاده قرار میگیرد.

داکسی سایکلین برای جوش :یکی از رایج ترین داروهای خوراکی که در مراحل اولیه آکنه تجویز می شود، داکسی سایکلین است. این دارو  اگر به درستی مصرف شود میتواند به درمان آکنه کمک کند.

نحوه مصرف داکسی سایکلین

اگر به داکسی سایکلین یا سایر آنتی بیوتیک های تتراسایکلین مانند دمکلوسایکلین، مینوسایکلین، تتراسایکلین، یا تیگسایکلین حساسیت دارید، از مصرف این دارو جدا خودداری کنید.
داکسی سایکلین را با یک لیوان کامل آب میل کنید. در هنگام مصرف این دارو، مایعات زیاد بنوشید و از جویدن، خرد کردن و...قرص های انتشار پایدار و قرص های با انتشار آرام خودداری کنید.
ممکن است لازم باشد برای مصرف درست قرص داکسی سایکلین آن را به چند تقسیم کنید. نحوه انجام این کار از پزشکتان سوال کنید.

مقدار مصرف داکسی سایکلین

 داکسی سایکلین در بالغین:100 میلی گرم (یک قرص 100 یا کپسول)، هر 12 ساعت یک بار استفاده می شود.

داکسی سایکلین در کودکان بالای 8 سال و وزن کمتر از 45 کیلوگرم:روز اول درمان 4.4 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12ساعت یک بار از راه خوراکی استفاده می شود. سپس روزانه 2.2 تا 4.4 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت استفاده می شود.

در مورد کودکان با وزن بیشتر از 45 کیلوگرم، دوزاژ مانند بالغین است.

موارد منع مصرف
دو ساعت قبل یا بعد از مصرف داکسی سایکلین از مکمل های آهن، مولتی ویتامین ها، مکمل های کلسیم، آنتی اسیدها، یا ملین(مسهل - ضد یبوست) استفاده نکنید.
از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک دیگر همراه با داکسی سایکلین جدا خودداری کنید مگر این که پزشکتان این دو را با هم تجویز کند.

عوارض جانبی داکسی سایکلین

اگر واکنش های جدی دارویی داشتید که بر بسیاری از قسمت های بدن تاثیر می گذارد، سریعا به اورژانس مراجعه کنید. این علائم می توانند شامل خارش پوست، تب، تورم غدد، علائم آنفولانزا، درد عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیر معمول یا زرد شدن پوست یا چشم باشند.

عوارض جانبی معمول داکسی سایکلین می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تهوع، استفراغ، ناراحتی معده
  • اسهال خفیف
  • خارش پوست
  • خارش یا ترشح واژن

نکات احتیاطی مهم هنگام مصرف دارو: اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید: اگر دچار درد مزمن کبد هستید.  اگر قبلا نسبت به داروهای آنتی بیوتیک تتراسیکلین، حساسیت داشته اید .

اگر از بیماری سنگ مثانه رنج می برید  . اگر دچار سرطان پوست می باشید . اگر داروهای دیگری مصرف می کنید مصرف دار و برای زنان حامله  معمولا مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است موجب تغییررنگ شدن دندانهای نوزاد گردد. مصرف دارو برای زنان شیرده نیز مجاز نمی باشد.زیرا دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است علاوه بر تغییررنگ نمودن دندان های بچه، موجب عوارض منفی دیگری برای بچه گردد. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال  برای بچه های زیر ۱۲ سال مجاز نمی باشد. و برای بچه های بزرگتر کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال اشکالی ندارد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.