مجله درمان سرا

لاکتولوز داروی مسهل قوی

لاکتولوز  داروی مسهل قوی
داروی لاکتولوز نوعی کربوهیدرات صنعتی و دارای خاصیت ملین هایپراسموتیک و راحت کردن دفع مدفوع می باشد. این دارو با مکانیسم اثر خود باعث جذب آب و افزایش محتویات روده میشود

مشخصات داروی لاکتولوز

لاکتولوز ( Lactulose ) در طبقه بندی داروهای مسهل قرار دارد و برای درمان یبوست شدید استفاده میشود. این دارو یک مسهل بسیار قوی و موثر است و از طریق افزایش مقدار آب در روده بزرگ موجب نرمی و صافی مدفوع میشود و یبوست را رفع میکند.

این دارو برای افراد مسنی که دچار یبوست شده اند بسیار مفید است. همچنین این دارو برای درمان تورم مغز ناشی از نارسایی کبدی استفاده میشود.

چگونگی تأثیر داروی لاکتولوز

این دارو در مدت ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت پس از شروع درمان با دارو اثر میکند . اثرات مدت ۶ تا ۱۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند. شایان ذکر است که در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو به دلیل افزایش دفع منابع پتاسیم بیشتری نیز از بدن دفع می شود و اثر مدرهای پتاسیم را کاهش میدهد

مقدار مصرف لاکتولوز

در درمان یبوست شدید (۲ بار در روز)، و در درمان نارسایی کبدی (۳ تا ۴ بار در روز) و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  نیز در درمان یبوست شدید (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر در روز) و در درمان نارسایی کبدی (۹۰ تا ۱۵۰ میلی لیتر در روز) اعلام شده است.

نکات مهم در مصرف دارو

  1. اگر درد شدید شکم دارید یا داروهای دیگری را مصرف می نمایید
  2. حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود با پزشک داروخانه را در جریان بگذارید
  3. مصرف داروی لاکتولوز برای زنان حامله و زنان شیرده اثبات نشده است لذا برای اینکه به مادر و فرزند آسیبی وارد نشده است بهتر است حتما با پزشک خود تماس داشته و روش مصرف این دارو به همراه دوز مجاز را سوال فرمایید.
  4. مصرف دارو برای کودکان و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد و در افراد بالای سن 60 سال نیز بدون مانع می باشد و اشکالی ندارد.

عوارض جانبی داروی لاکتولوز

داروی لاکتولوز عوارض جانبی بسیار زیادی ندارد اما آروغ زدن، نفخ شکم، تهوع، گرفتگی شکم و دل پیچه، از عوارض خیلی نادر مصرف این دارو می باشند. ضمنا در صورت مصرف زیاد دارو، اسهال نیز ممکن است حادث شود.

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.