مجله درمان سرا

لاموتریژین داروی ضد تشنج و صرع

لاموتریژین داروی ضد تشنج و صرع
داروی لاموتریژین از جمله دارو هایی است که در درمان بیماری صرع که نوعی عارضه ی مغزی و دارای تشنج های متوالی بر اثر اختلال در جریان الکتریکی سلول ها رخ می دهد, کاربرد داشته و از بروز این تشنج ها جلوگیری می کند

داروی لاموتریژین چیست ؟

داروی لاموتریژین (Lamotrigine) در طبقه بندی به عنوان دارویی ضد تشنج و ضد اضطراب جای می گیرد و به گفته ی پزشکان مصرف کنندگان این دارو باید بدانند که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم تایید شده است. برای مصرف این دارو به صورت خودسر نمی توان عمل کرد و حتما داروخانه از شما نسخه ی پزشک معالجتان را درخواست می کند.

 این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر ضد تشنج، برای درمان بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته و مکانیسم اثر دارو بدین صورت است که بین اعصاب تحریک کننده و اعصاب باز دارنده مغز، توازن و تعادل ایجاد می نماید. داروی لاموتریژین را می توان به شکل قرص و قرص های جویدنی استفاده کرد.

به گفته ی بسیاری از پزشکان بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز اعلام شده است. ضمنا اگر داروی لاموتریژین همراه با داروهای دیگر استفاده می شود، میزان دوز مصرفی با توجه به نوع و دوز داروهای دیگر تغییر می کند.

مکانیسم دقیق لاموتریژین هنوز کاملا مشخص نشده است. لاموتریژین کانالهای سدیمی وابسته به ولتاژ را مسدود می کند.

 گروه دارویی- درمانی:

  • فنیل تریازین
  • ضد تشنج

اشکال دارویی:

قرص لاموتریژین : 25،50،100 میلی گرم

محلول خوراکی لاموتریژین : 10 میلی گرم بر میلی لیتر

مکانیسم اثر داروی لاموتریژین

اثرات این دارو ظرف مدت ۵ روز پس از شروع درمان با دارو، ظاهر و این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز در بدن باقی خواهند ماند. لاموتریژین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود. ا

از دیگر کاربردهای این دارو می توان به پیشگیری از فاز افسردگی در بیماران دوقطبی نیز اشاره کرد که این کاربرد بسیار شایع نمی باشد. قابل یاداوری است که این دارو همانند بسیاری از داروهای دیگر باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک، دور از دسترس اطفال نگهداری شود. هرگز مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید زیرا خود پزشک بعد از دو هفته از درمان با این دارو به تدریج از میزان دوز مصرفی، خواهد کاست.

موارد مصرف لاموتریژین

  •  درمان کمکی صرع نسبی تا تشنج ژنرالیزه سندرم
  •  ادامه لاموتریژین به تنهایی در رژیمهایی که حاوی ضدصرع های القاکننده آنزیمی می باشند.
  • لاموتریژین به تنهایی در کسانی که دارو را همراه والپروات برای صرع نسبی دریافت می کنند.
  •  اختلالات دوقطبی.

عوارض لاموتریژین

عوارض داروی لاموتریژین می توان به ظاهر شدن جوش، تهوع، سردرد، خستگی، بی خوابی، سرگیجه، لرزش بدن و گیجی، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار گلودرد، تورم بدن، اخلال در بینایی، دو بینی یا سوزش غیر طبیعی، گشتید سریعا با پزشک مشورت نمایید.

از آن جایی که این دارو بر سیستم عصبی تاثیر دارد لذا ممکن است برخی از این عوارض به صورت نامحسوس ایجاد شود اما نکته اینجاست که تاثیرات این دارو هم چند هفته پس از شروع درمان آشکار می شود پس به مصرف دارو ادامه داده تا متوجه بهبود خود شده در این میان نیز با پزشک خود برای کنترل عوارض جانبی آن مشورت کنید.

 لاموتریژین در بارداری:لاموتریژین در گروه C بارداری قرار دارد. این دارو در دوران بارداری نباید مصرف شود. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید حتما با پزشک مشورت کنید.
 
لاموتریژین در دوران شیردهی:ترشح لاموتریژین در شیر مادر گزارش شده است. مصرف دارو در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی:

باربیتورات ها، فنی توئین، پریمیدین و کاربامازپین سطح سرمی لاموتریژین را کاهش می دهد.

مصرف همزمان والپروئیک اسید کلیرانس لاموتریژین را کاهش و سطح سرمی آن را افزایش می دهد.

مهار کننده های اسیدفولیک اثرات لاموتریژین را تشدید می کند.

مصرف استامینوفن تاثیر درمانی لاموتریژین را کاهش می دهد.

نکات احتیاطی مهم در مصرف داروی لاموتریژین

اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار می باشید، از بیماری تالاسمی رنج م یبرید، نارسایی قلبی دارید و یا داروهای دیگری را مصرف می کنید، حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

مصرف این دارو از نظر پزشکی در دوران حاملگی و همچنین شیردهی به اثبات نرسیده است به همین دلیل هر فرد با توجه به شرایط خود و توصیه های پزشک معالجش باید از این دارو استفاده کند.

کودکان زیر دو سال مجاز به استفاده از این دارو نمی باشند.

کودکان بالای 12 سال حتما باید از مصرف این دارو به تنهایی خودداری کرده و همراه با دیگر داروهای تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایند.

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال بلامانع می باشد ولی چون دارو می تواند موجب سرگیجه و اختلال در بینایی گردد، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند بهتر است هنگام مصرف این دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.