مجله درمان سرا

پماد هیدروکورتیزون داروی کورتون

پماد هیدروکورتیزون داروی کورتون
پماد هیدروکورتیزون 1 درصد داروی ضد التهاب استروئیدی است و برای درمان انواع بیماری های ناشی از حساسیت و التهاب پوستی ، نیش حشرات ، عروق سوز می باشد.

 پماد هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) داروی درمان انواع بیماری های ناشی از حساسیت و بیماری هایی که موجب التهاب میشوند استفاده است.هیدروکورتیزون از دسته دارویی درمانی گلوکوکورتیکوئید ها و ضد التهاب استروئیدی و سرکوب کننده سیستم ایمنی می باشد.

این دارو یک پماد استروئیدی موضعی است که برای مرطوب کنندگی و ضد التهاب در مشکلات التهابی پوستی مانند اگزما، جوش ،درماتیت بکار می روند. همچنین از پماد هیدروکورتیزون برای کاهش التهابات خفیف و متوسط پوستی در بزرگسالان و کودکان بالای 3 سال مانند اگزما ، حساسیت پوستی ، نیش حشرات ، عرق سوز و در نوزادان برای سوختگی ناشی از ادرار تجویز میشود.

برخی اثرات دارو ظرف ۱ تا ۲ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند، اما اثرات کامل و مفید دارو ممکن است تا چندین ماه احساس نشوند. ضمنا این اثرات مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت.

موارد مصرف پماد هیدروکورتیزون

از پماد هیدروکورتیزون در موارد اگزما ، حساسیت پوستی ، نیش حشرات ، عرق سوز ، سوختگی ناشی از ادرار نوزادان  و زخم قنداق نوزاد استفاده میشود.

 نکات مهم مصرف

  • خطر مصرف بیش از حد دوز مجاز دارو کم  است
  • این دارو را پس از وعده غذایی یا همراه با یک میان وعده استفاده کنید.
  • اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.
  • پس از استفاده از دارو دست های خود را بشویید.
  • مصرف این دارو برای نوزادان حتما باید با دستور و تجویز پزشک انجام شود.
  • اگر از مرطوب کننده استفاده میکنید سعی کنید 20 دقیقه صبر کنید و سپس هیدروکورتیزون را بر روی ضایعه بمالید.

نحوه مصرف پماد هیدروکورتیزون

مقداری از پماد را روی قسمتی از پوست که التهاب دارد بمالید و به آهستگی ماساژ دهید. این نکته را توجه کنید که این دارو روی قسمتی از پوست که دارای زخم باز است برخورد نکند.پماد هیدروکورتیزون را روزی 2 بار مصرف کنید و از مصرف بیشتر آن خودداری کنید.

مقدار مصرف پماد هیدروکورتیزون

بالغین: کرم یا پماد موضعی 1 درصد هیدروکورتیزون را می توان 1 تا 4 بار در روز بر روی پوست استفاده کرد.

کودکان: کرم یا پماد موضعی 1 درصد هیدروکورتیزون استات را می توان 1 تا 2 بار در روز بر روی پوست استفاده کرد.

عوارض جانبی پماد هیدروکورتیزون

مصرف کوتاه مدت پماد هیدروکورتیزون عموما عوارضی ندارد و مصرف طولانی مدت از پماد های ضد التهاب های استروئیدی پوست را حساس می کند و باعث رشد موهای زائد میشود.

عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت های درمان نشده ، نازک شدن پوست ، درماتیت تماسی ، اختلالات التهابی در ناحیه صورت به ویژه در خانم ها .

درمان بواسیر یا هموروئید با پماد هیدروکورتیزون

یکی از کاربردهای پماد هیدروکورتیزون برای درمان هموروئید یا بواسیر استفاده میشود.این دارو میتواند به درمان این عارضه کمک کند و میتواند به کاهش علائم مانند درد جزئی ، خارش و تورم هموروئید را بهبود بخشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.