مجله درمان سرا

لانزوپرازول داروی ضد اسید معده

لانزوپرازول داروی ضد اسید معده
لانزوپرازول داروی درمان زخم معده و جلوگیری از بازگشت اسید معده به داخل مری است.لانزوپرازول شبیه امپرازول است و در اشکال کپسول و شربت در دسترس است.

لانزوپرازول

دارو لانزوپرازول (lansoprazole) با نام تجاری Zoton برای درمان زخم معده و جلوگیری از بازگشت ترشحات اسیدی معده به مری استفاده می شودو این دارو به شکل کپسول و شربت در دسترس میباشد.

از این دارو برای درمان زخم معده و جلوگیری از بازگشت ترشحات اسیدی معده به داخل مری استفاده می شود. همچنین زمانی که ترشحات اسید معده موجب زخم و جراحت شده نیز این دارو را بکار می برند. گاهی اوقات در یک مدت هفت روزه از این دارو همراه دو آنتی بیوتیک دیگر، برای از بین بردن باکتری هایی که موجب زخم معده می شوند نیز می توان استفاده کرد.

لانزوپرازول چیست

لانزوپرازول داروی درمان زخم معده و جلوگیری از بازگشت ترشحات اسیدی معده به مری استفاده میشود. این دارو در طبقه بندی دارویی ضد زخم گوارشی میباشد. این دارو اعتیاد آور نمی باشد.

اثرات این دارو ظرف ۱ تا ۲ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر شده ضمنا این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. دارو لانزوپرازول دارای جذب بالا و با مهار کردن پمپ پروتون در معده از ایجاد اسید بیشتر در معده جلوگیری کرده و لانزوپرازول دارویی شبیه به امپرازول است.

اطلاعات مهم مصرف

  • اگر مشکلات کبدی دارید با داروهای دیگری را مصرف می کنید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود مشورت نمایید.
  • مصرف دارو برای زنان حامله و شیرده چون مفید بودن دارو برای مصرف در دوران حاملگی و شیردهی به اثبات نرسیده است لذا بهتر است با پزشک مشورت شود تا آسیبی به مادر و فرزند وارد نشود.
  • مصرف دارو برای بچه ها و اطفال مجاز نمیب اشد و توصیه نمیشود.
  • مصرف برای افراد بالای ۶۰ سال اشکالی ندارد.
  • اگر سرطان معده دارید از خودن دارو لانزوپرازول پرهیز کنید.
  • اگر از این دارو مدت زمان طولانی مصرف می کنید احتمال  گاستریت آتروفیک وجود دارد.
  • این دارو را نیم تا یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید تا غلظت سرمی آن کاهش نیابد.
  • اگر با مشکل بلع مواجه هستید محتویات داخل کپسول را داخا آب میوه هایی مثل سیب ریخته و بعد میل نمایید

نحوه مصرف لانزوپرازول

  • از خوردن غذاهای ادویه دار و همچنین نوشیدن الکل، خودداری شود
  • هرگز مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید

مقدار مصرف لانزوپرازول

داروی لانزوپرازول که به شکل کپسول و سوسپانسیون خوراکی موجود است را طبق نظر پزشکان بهتر است که ۱ تا ۲ بار در روز هنگام صبح به اندازه ی مجاز بین ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم در روز استفاده نمود.

عوارض جانبی لانزوپرازول

دارو لانزوپرازول دارای عوارض جانبی شدیدی نمی باشد اما از عوارض معمول مصرف این دارو می توان به سردرد، خستگی و کوفتگی، سرگیجه، سوءهاضمه، نفخ شکم، شکم درد، اسهال یا یبوست اشاره نمود. ضمنا اگر دچار انقباض و گرفتگی عضلات و مفاصل، تورم اعضاء بدن و سوزش بسیار زیاد گشتبد، به دلیل احتمال حساسیت دارویی سریعا پزشک را در جریان بگذارید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.