مجله درمان سرا

لوونورژسترول داروی ضد بارداری

لوونورژسترول داروی ضد بارداری
قرص لوونورژسترول داروی ضد بارداری است که شبیه به هورمون پروژسترون می باشد و برای کنترل بارداری مشکوک استفاده میشود و به عنوان قرص اورژانسی شناخته میشود.

لوونورژسترول

قرص لوونورژسترول داروی پیشگیری از بارداری است و در زمان کنترل بارداری مشکوک یا مقاربت محافظت نشده استفاده میشود. این دارو یک داروی اورژانسی برای پیشگیری از بارداری می باشد و در فرم 1.5 و 0.75 در دسترس میباشد.مصرف آن به صورت منظم برای کنترل بارداری نباید استفاده شود.

لوونورژسترول چیست

داروی لوونورژسترول (Levonorgestrel) ترکیبی است که همانند هورمون پروژسترون میباشد که از طریق ضخیم کردن مواد دیواره رحم ، وجب جلوگیری از ورود اسپرم به رحم میشود. این دارو به تنهایی کاربرد دارد و در برخی موارد به همراه استروژن استفاده میشود.

داروی لوونورژسترول تنها به شکل قرص و وسیله درون رحمی قابل استفاده می باشد.برخی اثرات این دارو ۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می گردند. اما اثرات کامل و مفید دارو، ممکن است تا ۱۴ روز احساس نشوند.برخی اثرات دارو مدت ۲۴ ساعت و برخی دیگر مدت ۳ ماه، پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند.

نحوه مصرف لوونورژسترول

در فرم های دو عددی از این قرص, مقدار دوز اول این دارو باید تا 72 ساعت بعد از مقاربت مشکوک به بارداری مصرف شود و سپس 12 ساعت بعد از قرص اول باید قرص دوم را نیز مصرف کرد.

 نکات مهم در مصرف لوونورژسترول

اگر به بیماریهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف دارو پزشک را در جریان قرار دهید:

  1. اگر میزان فشار خونتان بالاست و یا دچار نارسایی قلبی می باشید.
  2. اگر مشکلات کبدی دارید و یا به بیماری دیابت مبتلا هستند
  3. اگر قبلا دچار لختنگی خون شده اید و با حمله قلبی به شما دست داده است.
  4. اگر از بیماری میگرن و سردردهای شدید رنج می برید و با داروهای دیگری را مصرف میکنید.
  5. در زمان استفاده از این دارو فشارخون باید دایما کنترل شود.

مصرف دارو برای زنان حامله چون ممکن است موجب ناهنجاری در رشد نوزاد گردد مجاز نمی باشد.همچنین در زنان شیرده نیز چون دارو در شیر مادر ترشح میشود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. در کودکان و افراد بالای 60 سال نیز استفاده از این دارو مجاز نمی باشد.

عوارض جانبی لوونورژسترول

لوونورژسترول چون هورمونی است عوارض ممکن است ایجاد می کند. ایجاد قاعدگی های نامنظم در زنان، معمول ترین عارضه جانبی مصرف دارو می باشد. همچنین  تورم پاها ، افزایش وزن ، تهوع و استفراغ و نرمی پستان ها از عوارض دیگر این دارو میباشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.