مجله درمان سرا

داروی مزالازین برای درمان التهاب و تب روده

داروی مزالازین برای درمان التهاب و تب روده
مزالازین بر روی آنزیمی که موجب التهاب و آسیب بافتی و اسهال میشود اثر می گذارد و با فرم قرص ، شیاف و کپسول موجود میباشد، همچنین مزالازین داروی درمان التهاب دستگاه گوارش و کولیت اولسراتیو میباشد .

مزالازین چیست

مزالازین دارویی است که بر روی ماده شیمیایی در بدن که موجب التهاب ، اسیب بافت و اسهال می شوند اثر میگذارد. مزالازین برای درمان کولیت اولسراتیو ، پروکتیتیس ، بکار میرود. مکانیسم اثر ایم دارو ناشناخته است.

داروی مزالازین (Mesalazine) با نام های تجارتی دیگر همچون Salotalk, Pentasa, Asacol و معروف به داروهای درمان بیماری التهاب روده

مزالازین یا مزالامین یا آمینو سالیسیلیک اسید نیز نامیده میشود. مزالازین یک داروی ضد التهاب برای درمان التهاب دستگاه گوارش و حالت های خفیف کولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار میگیرد. مزالازین با فرم قرص، شیاف و کپسول موجود میباشد و در گروه دارویی سالیسیلات ها و رده درمانی ضد التهاب قرار دارد.
مزالازین در بدن 20 تا 30 درصد آن جذب میشود. 10 تا 35 % از کولون (شیاف مقعدی ) جذب میشود. داروی جذب شده به سرعت در مخاط روده و کبد متابولیزه میشود. این دارو از طریق مدفوع و ادرار دفع میشود.

مصرف مزالازین در بارداری : مزالازین در گروه B بارداری قرار دارد و به این معنی است که اطلاعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مزالازین در دوران شیردهی: مزالازین در شیر انسان ترشح می شود. در صورت مصرف مزالازین در شیردهی اگر علائمی مانند اسهال در نوزاد شیرخوار ایجاد شود در آن صورت باید مصرف مزالازین در شیردهی قطع گردد.

موارد مصرف مزالازین:این دارو برای درمان بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار میگیرد.

کولیت اولستراتیو معروف به کولیت روده یکی از بیماری های مزمن روده است که با ایجاد التهاب طولانی مدت در بخشی از سیستم گوارشی باعث بروز درد های فراوان شکمی افزاینده در افراد خواهد شد. با تحقیقات فراوانی که در راستای این بیماری انجام شده است اما هنوز درمان قطعی برای آن کشف نشده است و صرفا داروهایی مانند داروی مزالازین که به کنترل و کاهش شدت درد و علایم کمک می کنند, برای مبتلایان به کولیت روده تجویز می شوند. مهمترین تاثیر داروی مزالازین بر بیماران از بین بردن التهاب ناحیه مورد نظر می باشد.

با اینکه بیماری های روده شایع و دردناک است و هنوز هم داروی درمانی مناسب آن کشف نشده است نظر متخصصین بر این است که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو کم و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم تایید می شود. اگر فکر می کنید که به کولیت روده یا دیگر بیماری های روده مبتلا هستید لطفا به صورت خودسر اقدام به خرید داروی مزالازین نکنید زیرا بدون نسخه پزشک هیچ داروخانه ای آن را به شما عرضه نخواهد کرد.

تصویر 1

مشخصات داروی مزالازین

به شکل خلاصه داروی مزالازین بر روی آنزیمی ( سیکلواکسیژناز)  که باعث التهاب و آسیب بافتی و اسهال می شود اثر گذاشته و  به درمان التهاب و تب روده،می پردازد و همچنین برای درمان با این دارو، باید آن را همراه داروهای دیگری نظیر کورتیک ستروئیدها، بکار برد. با توجه به تحقیقات در می یابیم که  نوع آمالهو شیاف این دارو، مخصوصا برای درمان بیماری روده راست، مفید بوده و بهترین زمان مصرف دارو ۳ بار در روز (قورت دادن قرص)و یا ۳ بار در روز (شیاف) و یک بار در روز هنگام خواب (آماله) و همچنین  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ۷۵۰ میلی گرم تا ۲/۴ گرم در روز تایید شده است.

چگونگی تأثیر داروی مزالازین

اثرات کامل و مفید این دارو ظرف ۲ هفته پس از شروع درمان با دارو، ظاهر و این اثرات به مدت ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. مکانیسم اثر این دارو پیچیده نیست با خوردن داروی مزالازین این دارو شروع به مهار آنزیم سیکلواکسیژناز (عامل التهاب و درد) می کند که این روند باعث کاهش تولید  پروستاگلاندین ها شده و کم کم احساس درد و التهاب در فرد مبتلا کم خواهد شد. توصیه ما به شما این است که همانند بسیاری از دارو های دیگر این دارو  را نیز در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری کنید و ضمنا از تابش نور محافظت شود.

همانطور که گفتیم این داروها برای درمان بیماری روده نیست و صرفا علایم و درد آن را کاهش می دهد پس اگر احساس بهبودی کردید نباید تا طول مصرف دارو طبق نظر پزشک تمام نشده آن را سرخود قطع کنید که این گفته هم دلیل دارد زیرا سریعا ممکن است موجب عود بیماری و علایم دردناک آن در شما شود اما اگر دچار خونریزی غیر منظره، زخم گلو، تب و تنگی نفس، گشتید مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک مشورت نمایید.

نحوه مصرف مزالازین

کپسول مزالازین بدون توجه به غذا با مقدار کافی آب مصرف گردد و زمانی که از مزالازین استفاده میکنید هرگز به طور همزمان از آنتی اسید ها استفاده نکنید و نکته مهم این است که بررسی عملکرد کلیه در بیشتر بیماران مصرف کنند مزالازین قبل از شروع مصرف الزامی است.

 • از جویدن یا خرد کردن فرم خوراکی مزالازین اجتناب کنید.
 • روش صحیح استفاده از فرم شیاف مزالازین را بیاموزید.
 • در طول مصرف مزالازین بروز درد شدید یا خونریزی گوارشی را گزارش دهید.
 • شیاف مزالازین را قبل از خواب استفاده کنید که تا صبح باقی بماند.

مقدار مصرف مزالازین

فرم دارویی مزالازین

 • قرص 250 و 500 میلی گرم
 • گرانول 1 گرم
 • انما 4 گرم در 100 میلی لیتر
 • شیاف 500 و 1000 میلی گرم
 • کپسول 500 میلی گرم

800 میلی گرم مزالازین به فرم خوراکی روزانه 3 بار به مدت 6 هفته و یا یک شیاف رکتال مزالازین روزانه 2 بار برای 3 تا 6 هفته تجویز می گردد. برای انما روزانه یک بار 4 گرم مزالازین تجویز می شو

عوارض جانبی مصرف داروی مزالازین

داروی مزالازین هم یک داروی شیمیایی به حساب می آید و دارای عوارض خاص به خود می باشد که البته می دانیم این عوارض ممکن است در فردی اصلا دیده نشود و در افراد دیگر هم با شدت و ضعف رخ دهد. از عوارض معمول مصرف این دارو که ناشی از اختلالات گوارشی می باشند، می توان به تهوع، شکم درد و اسهال، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار ظاهر شدن جوش گشتید بدون درنگ پزشک را در جریان قرار دهید.

نکته مهم و احتیاطی در مورد مصرف داروی مزالازین

 1. اگر به دردهای مزمن کبدی یا کلیوی دچار می باشند و یا نسبت به آسپرین حساسیت دارید، قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را آگاه سازید.
 2. چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی به اثبات نرسیده است، لذا بهتر است برای مصرف داروی مزالازین با پزشک مشورت شود. شایان ذکر است که این نکته در مورد زنان شیرده نیز صادق می باشد.
 3. مصرف دارو برای کودکان و برای بچه های زیر ۱۵ سال مجاز نمی باشد.
 4.  اگر افراد بالای 60 سال مبتلا به نارسایی کلیوی باشند مصرف داروی مزالازین باید با کاهش دوز مصرفی مجاز دارو همراه باشد.
 5. بهتر است این دارو را قبل ار صرف غذا و یا هنگام خواب و با آب فراوان مصرف کرد.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.