مجله درمان سرا

مواد غذایی سمی برای کبد

مواد غذایی سمی برای کبد
مصرف مواد غذایی و داشتن یک رژیم سالم برای سلامت کبد بسیار حائز اهمیت است و مواد غذایی های مضر می تواند سلامت کبد را به خطر بیاندازد.در ادامه با مواد غذایی سمی و مضر بیشتر آشنا شوید

کبد یک عضو مهم برای حذف سموم از خون است همچنین کبد باعث ذخیره کردن مواد معدنی و ویتامین ها می شود.همچنین یک کبد سالم یکی از عوامل داشتن وزنی مناسب است. البته داشتن یک رژیم ناسالم باعث می شود دچار به بیماری های کبدی مانند هپاتیت ، سیروز کبدی ، کبد چرب یا سرطان می شود. مصرف غذاهای مضر باعث اختلال در کبد می شود.

مواد غذایی مضر برای کبد شامل الکل ، مصرف نمک بیش از حد ، شکر ، آرد سفید ،دانه های تصفیه شده،غذاهای سرخ شده می باشند که در این مطلب درباره آنها توضیح داده می شود.

مواد غذایی مضر برای کبد

مواد غذایی و غذاهایی که باعث می شود کبد دچار اختلال و بیماری شود شامل موارد زیر است :

مصرف الکل

با مصرف نوشیدنی های الکلی ،باعث می شود عملکرد طبیعی کبد مختل می شود. الکل می تواند با توجه به مواد ساختاری اش ،باعث می شود سلول های کبد از بین برود که نتیجه آن بیماری هایی اعم از هپاتیت یا سیروز شود.

مصرف بیش از حد نمک

مصرف بیش از حد نمک باعث افزایش فشار خون می شود می تواند باعث ابتلا به بیماری های کبدی می شود. بنابراین قبل از خوردن مواد غذایی و خوراکی که خریداری می کنید ، برچسب پشت آنها را مطالعه نمایید تا از میزان نمک که در آن استفاده شده است مطلع شوید .

مصرف شکر

نوشیدنی های شیرین ، آب نبات و سایر مواد شیرین دیگر که با مواد شیرین کننده مصنوعی تولید شده اند بسیار خطرناک است و می تواند کبد را به خطر بیندازد و حتی باعث برخی بیماری های کبدی مانند فیبروز شوند .

مصرف آرد سفید و دانه های تصفیه شده

مصرف بیش از حد کربوهیدرات می تواند بدن را از سوزاندن چربی برای تولید انرژی ، منع می کند و به جای سوزاندن آن باعث انباشته شدن آن می شود .مصرف بیش از حد کربوهیدرات نیز باعث افزایش سطح انسولین می شود که عامل اصلی بیماری های قلبی می باشد . بدن کربوهیدرات اضافی را به گلیکوژن تبدیل می کند و آنها را در کبد ذخیره می کند که به صورت چربی انباشته می شود و باعث افزایش وزن و چاقی می شود .


مطلب مرتبط : مواد غذایی مفید برای سلامت کبد


مصرف چربی های اشباع شده

غذاهای چرب دارای کالری و سطوح گلیسیرید بالایی هستند که می توانند به راحتی به کبد آسیب برسانند . برای داشتن کبد سالم نیاز به مصرف کم گوشت های پر چرب ، سس مایونز و سوسیس استفاده کنید .

مصرف غذای بسیار تند

خوردن غذاهای تند می تواند به کبد آسیب وارد کند و مهم نیست که غذاهای تند خیلی زیادی را مصرف کنید و می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند .

مصرف غذاهای سرخ شده

چربی های موجود در مواد مغذی می توانند در ساخت بافت و غشای سلولی استفاده شوند . مشکل این است که زمانیکه شما از آن به بیشترین میزان و وعده های متفاوت اسشتفاده می کنید می توانند به کبد آسیب برسانند و دیگر در تولید انرژی استفاده نشده و انباشته می شوند .انباشته شدن میزان زیادی چربی می تواند باعث برخی بیماری ها می شوند که مهم ترین آنها عبارتند از :

 • دیابت نوع دوم
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • سرطان کولون و پستان

 مصرف بعضی از داروها

بعضی از داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند که اگر اشتباه تجویز شده یا به میزان زیادی استفاده شوند عوامل جبران ناپذیری ایجاد کنند . همچنین لازم به ذکر است که بگوییم اگر به صورت خود درمانی اقدام نمایید می تواند آسیب جدی را ایجاد نماید و به همین دلیل برای استفاده از داروها ، باید به متخصص مراجعه نمایید .

نکات مهم برای داشتن کبد سالم

یک رژیم غذای متعادل و غنی از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر داشته باشید .

 • مصرف میوه ها و سبزجات را افزایش بدهید .
 • استفاده گوشت ماهی یا گوشت مرغ با چربی کم
 • سالاد به بیشترین میزان
 • روزانه 2 الی 3 لیتر آب
 • استفاده از چای های گیاهی که به عملیات هضم کمک می کنند
 • نظارت کامل بر کاهش وزن
 • ورزش منظم
 • خوابیدن به اندازه کافی
 • جتناب از مصرف دخانیات
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.