مجله درمان سرا

قرص دیگوکسین چیست؟

قرص دیگوکسین چیست؟
قرص دیگوکسین با نام دیگر لانوکسین داروی کاهش علائم نارسایی قلبی و آریتمی فوق بطی است و به تقویت انقباضات قلب کمک می کند.در فرم 0.25 در دسترس است.

قرص دیگوکسین

قرص دیگوکسین (Digoxin) با نام دیگر لانوکسین ،داروی درمان کاهش علائم نارسایی قلبی و آریتمی فوق بطی است و در فرم 0.25 و 0.5 در دسترس میباشد.

قرص دیگوکسین چیست؟

داروی دیگوکسین (Digoxin) داروی ضدآریتمی میباشد و برای درمان نارسایی قلبی و آریتمی فوق بطنی مصرف می شود و اثر کلی آن، تقویت قدرت عضلانی افراد مبتلا به نارسایی قلبی می باشد.البته دیگوکسین فقط برای تسکین علایم بیماری مصرف میشود و به هیچ وجه موجب درمان مشکل اصلی نمی شود.

دیگوکسین برای کاهش علائم نارسایی قلبی تجویز می شود. داروی دیگوکسین به تقویت انقباضات قلب و پمپ کردن خون به قلب کمک می کند.دیگوکسین همچنین کنترل ضربان قلب و آریتمی ها را نیز کنترل می کند.

موارد مصرف قرص دیگوکسین

این دارو برای درمان علائم نارسایی قلبی  و آریتمی فوق بطنی مورد استفاده قرار میگیرد. داروی دیگوکسین به تقویت انقباضات قلب و پمپ کردن خون به قلب کمک می کند.دیگوکسین همچنین کنترل ضربان قلب و آریتمی ها را نیز کنترل می کند.

اطلاعات مهم دیگوکسین

 1. دیگوکسین نباید در بیماران دچار فیبریلاسیون بطنی (نوعی آریتمی خطرناک) استفاده شود.
 2. هر روز پیش از مصرف دیگوکسین، نبضتان را به یک دقیقه بشمارید. اگر این کار را بلد نیستید از یک پزشک یا پرستار بخواهید آن را برای شما بیاموزد. اگر نبضتان 60 دقیقه یا کمتر بود، پیش از مصرف داروی آن روز، با پزشکتان مشورت کنید.
 3. هرگز حتی در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید.
 4. در صورت فراموش کردن یک دوز دیگوکسین، اگر تا 12 ساعت پس از موعد مصرف، آن را به خاطر آوردید، دوز فراموش شده را میل کنید.
 5. مصرف غذاهای پرفیبر (مثل سبزیجات و میوه جات) همراه با دیگوکسین، ممکن است موجب کاهش جذب این دارو شود.
 6. مصرف دیگوکسین در کودکان باید تحت نظر پزشک صورت گیرد
 7. در صورت بارداری، قصد باردار شدن و یا شیردهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 8. در صورت کندی یا تندی ضربان قلب نسبت به میزان انتظار، باید بلافاصله پزشک را مطلع سازید.
 9. هرگز بدون مشورت با پزشک، مارک تجاری دیگوکسین مورد مصرف را تغییر ندهید.
 10. در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری های کلیوی پزشک را مطلع سازید.

نحوه مصرف دیگوکسین

 • دیگوکسین داروی بدون نسخه نیست و بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند.
 • دیگوکسین معمولاً روزی یک بار تجویز می شود.
 • دیگوکسین را با غذا یا معده خالی میل کنید.

عوارض قرص دیگوکسین

این دارو در بعضی موارد عوارضی به همراه دارد که در صورت اینکه علائم از بین نرفت و ادامه داشت میبایست سریعا با پزشک مشورت کنید این علائم شامل بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، درد شکم ، اختلالات بینایی، سردرد، خواب آلودگی، اغتشاش فکر، توهم، آریتمی و بلوک قلبی میباشد.

به طور کلی عوارض قرص دیگوکسین تهوع , سردرد2 , استفراغ , سرگیجه , اسهال , خون در مدفوع , مدفوع تیره و قیری شکل , خون در ادرار , کبودی یا خونریزی غیر طبیعی , درد شدید معده , خونریزی لثه , ضربان قلب نامنظم , تپش قلب سریع , ضربان قلب کند , اختلالات روانی , بثورات پوستی ماکولوپاپولار , استفراغ خونی , لکه های قرمز روی پوست , بثورات با ضایعات صاف یا ضایعات کوچک بر روی پوست میباشد.

تداخل دارویی دیگوکسین

داروهای قلبی، آمیودارون، دیلتیازم، کینیدین، وراپامیل، داروهای ادرارآور، آمفوتریسین بی، استروئیدها و بعضی آنتی بیوتیک ها، ضد اسیدهای حاوی منیزیم و آلومینیم، مسالامین، سولفاسالازین، کلستیرامین، متوکلوپرامید، آنتی کولینرژیک ها، ای تراکونازول، اریترومایسین، کلاریترومایسین، پروپافنون و ریتوناویر، آمیودارون، نیفدیپین، وراپامیل، کینیدین یا دیلتیازم، سوکسینیلکولین

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.