مجله درمان سرا

شیاف و پماد آنتی هموروئید

شیاف و پماد آنتی هموروئید
شیاف آنتی هموروئید و پماد آنتی هموروئید جهت درمان هموروئید داخلی و التهاب راست روده، شقاق همراه با فیستول و آزردگی و خارش اطراف معقد مصرف می شوند.

شیاف آنتی هموروئید و پماد آنتی هموروئید داروی برای بهبود بیماری مجرای مقعدی از جمله بواسیر،شقاق ، فیستول و التهاب روده استفاده میشود. شیاف آنتی هموروئید میتواند علائم بیماری بواسیر نظیر درد ، خونریزی را از بین میبرد. این دارو ضد التهاب و ضد درد میباشد.

داروی آنتی هموروئید به صورت شیاف و پماد میباشد و حاوی فنیل افرین است. از این دارو میتوان در مراحل ابتدایی بروز علائم بیماری استفاده میشود. این دارو در طی چند روز میتواند علائم را از بین ببرد ولی اگر در 7 روز این علائم از بین نرفت میبایست دارو را قطع کنید.

داروهای بدون نسخه مصرفی در درمان هموروئید نباید بیشتر از 7 روز استفاده شوند. اگر بعد از این دوره مشکل بهبود نیافت بیمار باید جهت بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه نماید.

 هموروئید در صورت عدم درمان می‏تواند منجر به بیرون زدگی، در نتیجه آلوده شدن عروق مربوطه با مدفوع و یا خونریزی این رگ ها شود.داروهای ضد هموروئید دارای اثرات قابض، ضدالتهاب و ضددرد و بی حس کننده موضعی می باشند.

موارد مصرف پماد و شیاف آنتی هموروئید

شیاف و پماد آنتی هموروئید (ANTIHEMORRHOID) جهت درمان هموروئید داخلی و دیگر اختلالات مجرای معقدی مانند التهاب راست روده، شقاق همراه با فیستول و آزردگی و خارش اطراف معقد مصرف می شوند.

مصرف آنتی هموروئید در بارداری

مصرف این دارو برای زنان باردار به جز در موارد ضروری توصیه نمیشود.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید

قبل از مصرف شیاف میبایست مقعد خود را با آب و صابون بشویید و برای قرار دادن دارو در مقعد میبایست زانوی راست خود را خم کرده و روی سمت چپ بدن دراز بکشید و شیاف را وارد کنید. پس از قرار دادن شیاف در مقعد چند دقیقه دراز بکشید تا دارو اثر کند و سعی کنید تا یک ساعت از دفع پرهیز کنید.

نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید

برای استفاده صحیح از کرم آنتی هموروئید باید تمام نکات راهنمایی روی بسته را دنبال نمایید.قبل از استفاده مقعد را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید و محصول را به پوست ناحیه اسیب دیده 4 بار در روز ، معمولا صبح هنگام و قبل از خواب یا بعد از هر بار اجابت مزاج استعمال کنید.

مقدار مصرف پماد و شیاف آنتی هموروئید

یک اپلیکاتور پماد و یا یک شیاف، صبح و شب بر حسب نیاز و بر اساس دستور پزشک مصرف شود.

عوارض جانبی آنتی هموروئید

عوارض جانبی این داروها ممکن است در اثر استعمال بیش از حد مجاز آن بروز نماید. در صورت بروز عوارضی مثل خارش، قرمزی، راش پوستی، سوزش و درد و واکنش های حساسیتی و خونریزی مقعدی که قبل از استعمال دارو وجود نداشته است به پزشک خود مراجعه نمائید.

نکات قابل توصیه

 •  دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید.
 • قبل از استعمال پماد، مقعد را کاملا با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.
 • قبل و پس از استفاده از اپلیکاتور برای زدن پماد، آن را با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.
 • چنانچه استعمال یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن آن را استعمال نمایید، ولی اگر زمان استعمال نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف دوباره دارو خودداری کنید.

مصرف آنتی هموروئید در بارداری و شیردهی

 • استعمال این دارو در بارداری و شیردهی تنها با توصیه پزشک می باشد.
 • مادران باردار بهتر است نکات زیر را برای کاهش درد و درمان هموروئید به کار بندند.
 • هنگام اجابت مزاج زیاد فشار و زور ندهند.
 • استفاده از کیسه یخ، کمپرس مرطوب گرم
 • استفاده از پمادهای موضعی و بی حسی
 • استفاده از غذاهای با فیبر بالا برای پیشگیری از یبوست ( مصرف سبزی ، میوه ، غلات )
 • استفاده از مایعات به مقدار کافی در طی روز ( آب )
 •  در صورتی که هموروئید سفت یا دردناک شود و یا خونریزی از رکتوم وجود داشته باشد، با پزشک زنان خود مشورت کنند.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.