مجله درمان سرا

درمان لکه صورت یا ملاسما با چند روش ساده

درمان لکه صورت یا ملاسما با چند روش ساده
ملاسما نوعی عارضه پوستی است که در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. این مشکل شایع پوستی، سبب ایجاد لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری در صورت افراد می‌شود

ملاسما Melasma چیست؟

ملاسما Melasma نوعی عارضه پوستی است که در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. این مشکل شایع پوستی، سبب ایجاد لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری در صورت افراد می‌شود. این لک ها (ملاسما) ممکن است روی گونه‌ها، پل بینی، پیشانی، چانه و بالای لب، نوک سینه و شکم نمایان شود؛ همچنین در قسمت‌هایی از بدن (مچ، ساعد دست و گردن) که بیشتر در معرض نور آفتاب است، دیده می شود. این عارضه در زنان باردار بسیار شایع بوده و به ماسک بارداری نیز معروف است.

دلایل ایجاد ملاسما

وقتی زنان وضع حمل می‌کنند یا مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری را متوقف می کنند، ملاسما به خودی خود برطرف می‌شود. ملاسما در میان مادران باردار زمانی ایجاد می‌شود که دچار تغییرات هورمونی می‌شوند، یعنی سلول‌های تولید کننده رنگ در پوست بدن ملانوسیت‌ها melanocyte رنگ بیش از حد تولید می‌کنند. افرادی که رنگ پوست‌شان تیره است، بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما قرار می‌گیرند؛ چون ملانوسیت‌های فعال در پوست آن ها بیشتر از افراد با پوست روشن است.

پوست صورت مبتلایان به ملاسما به نور آفتاب حساس است بنابراین نباید در معرض نور قرار گیرند. همچنین این افراد نباید از قرص‌های هورمونی زنانه LD  استفاده کنند. استفاده از داروهای لکه‌بر در کاهش رنگ‌دانه‌ها موثر خواهد بود، البته تغییرات هورمونی، ملاسما را تشدید می‌کند. اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما می‌کند، همچنین اشعه ماورای بنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ می‌تواند سلول‌های تولید کننده رنگدانه یا ملانوسیت را در پوست تحریک کند.

درمان دارویی ملاسما

ملاسما در تمامی موارد نیاز به درمان ندارد. به طور مثال، تغییرات هورمونی که در طی بارداری و یا هنگام مصرف قرص‌های بارداری رخ می‌هند و باعث ملاسما می‌شوند، با اتمام دوره بارداری و قطع مصرف قرص‌ها رفع می‌شوند. در مورد افراد دیگر ملاسما می‌تواند تا سال‌ها نیز طول بکشد. البته، توجه به این نکته ضروری است که درمان در مورد تمامی بیماران پاسخ نمی دهد و ممکن است حتی پس از درمان قطعی، بیماری دوباره برگردد. مواردی که در درمان ملاسما مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

هیدروکینون

پزشکان اغلب از هیدروکینون به عنوان اولین روش درمان استفاده می‌کنند. هیدروکینون به صورت لوسیون، کرم و یا ژل در بازار موجود است. بیمار باید مستقیما هیدروکینون بر روی قسمت های تغییر رنگ یافته پوست قرار دهد.هیدروکینون از مواردی است که بدون نسخه پزشک قابل خریداری است. در صورت لزوم پزشک می‌تواند کرم‌های قوی‌تری تجویز کند. هیدروکینون با روشن نمودن نقاط تیره پوست که در اثر ملاسما ایجاد شده‌اند، به درمان بیماری کمک می‌کند.

کورتیکواستروئید و ترتینوئین

کورتیکواستروئیدها و ترتینوئین ترکیباتی هستند که درکرمها،لوسیونهایاژلهاوجوددارند. هردوی این ترکیبات به روشن شدن لکه های پوستی ایجاد شده در اثر ملاسما کمک می‌کنند.

کرم‌های ترکیبی
در برخی موارد متخصص پوست ممکن است استفاده از کرم های ترکیبی حاوی هیدروکینون، کورتیکواستروئید و ترتینوئین را تجویز کند. به این نوع کرمها، کرم‌های سه گانه (triple) گویند.

 درمان های خانگی برای ملاسما

1. درمان ملاسما با آب لیمو

آب لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست با خاصیت عالی رطوبت رسانی است. ماهیت اسیدی آب لیمو همچنین به حذف لایه بیرونی پوست کمک می کند.

آب لیمو را به قسمت های مد نظر بزنید و بعد از یک یا دو دقیقه به آرامی پوستتان را بشویید. این درمان را دو بار در روز دنبال کنید.


2. درمان ملاسما با سرکه سیب

اسید استیک Acetic acid موجود در سرکه سیب، آن را یک عامل سفید کننده قوی می کند که به حذف لکه ها کمک می کند.
سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول را روی لکه های ملاسما قرار دهید و اجازه دهید، خشک شود.


3-درمان ملاسما با زردچوبه

زردچوبه می تواند ملانین پوست را کاهش دهد. مواد تشکیل دهنده فعال کورکومین* Curcumin در زردچوبه، خواص آنتی اکسیدان و روشن کننده پوست دارد.

پنج قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با 10 قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. شیر دارای اسید لاکتیک و کلسیم است که پوست را نرم و لطیف می کند.

* کورکومین Curcumin : یا دی فرولوئیل متان جزء فعال ادویه زردچوبه است و دارای خواص ضد التهابی می‌باشد. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است.

4. درمان ملاسما با آب پیاز

آب پیاز یکی دیگر از داروهای موثر طبیعی است. آب پیاز دارای طیف وسیعی از ترکیبات حاوی گوگرد است که می تواند تکه های تیره یا تغییر رنگ داده پوست را از بین ببرد. همچنین، آب پیاز سبب تغذیه سلول های پوست می شود.

5. درمان ملاسما با ژل آلوئه ورا

با توجه به وجود پلی ساکاریدها*Polysaccharideدر ژل آلوئه ورا، این ماده می تواند باعث بازگرداندن رنگ اصلی پوست شود. همچنین می تواند سلول های مرده پوست را حذف و سلول های جدید را ترمیم کند.

برگ آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آ ن را استخراج کنید. ژل را به طور کامل در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی یک یا دو دقیقه ماساژ دهید. بگذارید برای 15 تا 20 دقیقه روی صورتتان بماند و سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.

* پلي ساكاريد ها یا چند قندي هاPolysaccharide:نوعی از کربوهیدرات ها هستند. پلی ساکاریدها شامل نشاسته، گليكوژن (نشاسته حيواني) و فيبرهاي غذايي هستند.

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.