مجله درمان سرا

خونریزی لثه علائم و نشانه های چیست؟

خونریزی لثه علائم و نشانه های چیست؟
لثه ها نه تنها درزمینه سلامت دندان نقش موثری ایفا می کنند بلکه سلامت عمومی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

لثه ها نه تنها درزمینه سلامت دندان نقش موثری ایفا می کنند بلکه سلامت عمومی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.


زمانی که صحبت از سلامت دندانها به میان می آید بیشتر افراد در مورد آنچه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید است فکر می کنند، در حالیکه توجه به لثه ها نیز در این راستا حائز اهمیت می باشد. در بسیاری ازموارد ، خونریزی و تورم لثه ها علامتی از بیماری لثه ها می باشد ، اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه موثر است.

یک متخصص و جراح لثه با اشاره به بیماری های لثه مطرح کرد:تحلیل و تورم لثه که منشأ التهابی و غیرالتهابی دارد، تغییر رنگ و تغییر ماهیت لثه، ترشح چرک از شیار و خونریزی لثه، قوام لثه و جابه جایی دندان ها بر اثر بیماری های لثه ایجاد می شود، همچنین ممکن است بر اثر تخریب استخوان فک نیز ایجاد شود.
وی خونریزی را شایع ترین علامت بیماری های لثه دانست و ادامه داد:خونریزی از لثه ممکن است خود به خود یا به دنبال تحریک غذا خوردن باشد، خونریزی ممکن است به دنبال میوه خوردن و مسواک زدن باشد، خارش لثه و درد مبهم در لثه از سایر نشانه های بیماری لثه و نسوج نگهدارنده دندان است.

این متخصص و جراح لثه با بیان اینکه خونریزی از لثه می تواند به دنبال التهاب باشد، تاکید کرد:لثه متورم می تواند با کوچک ترین تحریک، دچار خونریزی شود، خونریزی اگر خود به خود باشد علل عمومی باید بررسی شود، به عنوان مثال ممکن است اشکال سیستم انعقادی خون، موجب خونریزی از لثه یا خونریزی از بینی شود، البته شیوع این حالت، نسبت به بیماری های لثه کمتر است، اما وجود دارد. البته مصرف برخی داروها هم ممکن است موجب خونریزی از لثه شود؛ توصیه می شود خونریزی از لثه ها را جدی گرفت و بررسی توسط متخصص انجام شود.
وی عامل اصلی التهاب و خونریزی لثه و نسوج نگهدارنده دندان را بیماری های میکروبی و بیماری عفونی دانست و گفت:برداشتن جرم از روی دندان باید انجام شود چون پلاک میکروبی می تواند روی جرم تشکیل شود.
ایشان در پاسخ به این پرسش که آیا بزاق افراد می تواند بر جرم سازی روی دندان نقش داشته باشد؟، افزود:اگر کلسیم و فسفر بزاق افراد بالاتر باشد این بزاق جرم ساز است، برای تشکیل جرم نیاز به میکروب نداریم؛ اما سطح جرم، سطح ناهموار و خشنی است که میکروب را نگه می دارد ، هر عاملی که باعث شود مجموعه میکروبی داخل دهان تشکیل شود شرایط را به سمتی هدایت می کند که تخریب نسوج نگهدارنده دندان اتفاق بیفتد.
وی با بیان اینکه سیگار کشیدن از عوامل اصلی آسیب زننده به سلامت لثه هاست، اظهار کرد:میکرو ارگانیسم های موجود در لثه می توانند از طرق جریان خون به تمام ارگان های بدن گسترش یابد و عوارض اش را در آن ارگان ها بگذارد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.